Sos sejmowy


1 5 5
2003-04-02
ok. 40 min.
bardzo łatwe
Porcje: do 1 kurczaka wystarczy
Kuchnia europejska
Sos sejmowy

Nie wiem, czy taki podają na Wiejskiej, ale jest błyskawiczny, dekoracyjny i stanowi ciekawy dodatek do mięs na zimno, zwłaszcza do drobiu.


Składniki na sos sejmowy

1 spore winne jabłko (15-20 dag)
6 łyżeczek żurawiny
1 łyżeczka soku z cytryny
mały kieliszek (taki jak do wódki) białego wytrawnego wina
4 łyżeczki utartego chrzanu
szczypta pieprzu i chili
1/3 szklanki słodkiej śmietanki 30%

Przygotowanie dania sos sejmowy

...

Jabłko obrać, przekrajać na pół, usunąć gniazda nasienne, zetrzeć na tarce o dużych otworach, połączyć z żurawiną i sokiem z cytryny, dodać wino i dusić kilka minut. Trzeba uważać, żeby jabłka się nie rozpadły, powinny pozostać w wiórkach. Dodać chrzan - ja dodałam chrzan kupny, jeśli by miał za dużo octu, to trzeba go odcedzić na sitku. Dodać pieprz i chili, wymieszać. Następnie dobrze wystudzić. Sos powinien mieć konsystencję dość zwartą, niezbyt płynną (w miarę potrzeby odcedzić nadmiar płynu).
Ubić śmietankę na sztywno i delikatnie, trzepaczką rózgową wymieszać z zimnym (!) sosem.
Sos gotowy, można dekorować mięso. Jego konsystencja jest taka, że da się nakładać łyżeczką, nie rozpływa się.Trzeba zwrócić uwagę, by po dodaniu bitej śmietanki już nic do sosu nie dodawać, zwłaszcza płynów. Ja zrobiłam za pierwszym razem taki błąd, korzystając z książkowego przepisu, według którego na końcu należy doprawić sos sokiem z cytryny. Oczywiście, sos mi się zwarzył i nic go już nie uratowało. Ale ponieważ smakowo był interesujący, postanowiłam spróbować jeszcze raz, i oto efekt, mam nadzieję, że będzie smakować.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.