» Przepisy » Chleb » Chleby na drożdżach i zakwasie » Smakowity razowy chlebek

Smakowity razowy chlebek


1 5 5 17
2003-04-30
2 godziny +2 doby
średniołatwe
Porcje: 2 bochenki
Kuchnia europejska
Smakowity razowy chlebek

Przepis ten powstał w wyniku wielu prób, wśród których nie rzadkie były błędy. Jednakże po pewnym czasie udało mi się uzyskać recepturę, która zadowoli niejednego łasucha. Chleb pięknie pachnie, a do tego jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera same naturalne składniki. Niestety jego wykonanie jest nieco pracochłonne, ale na weekend warto pokusić się o takie cacko.
Sam proces pieczenia nie zajmuje wiele czasu, jednakże na dwa dni przed zamierzonym pieczeniem chleba, trzeba nastawić zakwas.
Smacznego!!!


Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl


Składniki na smakowity razowy chlebek

750g mąki żytniej razowej
250g mąki pszennej razowej (ewentualnie zwykłej)
2,5 łyżeczki soli
1,5-2 łyżeczki kminku
750 ml letniej wody
pestki dyni lub słonecznika do posypania

Na zaczyn:

40 g drożdży
1 łyżka cukru
250 ml mleka

Na zakwas:

2 garści mąki żytniej razowej
letnia woda


Przygotowanie dania smakowity razowy chlebek

...

Na dwa dni przed zamierzonym pieczeniem chleba, należy sporządzić zakwas. W tym celu wsypujemy 2 garści mąki żytniej razowej do dość głębokiego naczynia i mieszamy z taką ilością letniej wody, by uzyskać dość rzadką papkę. Następnie zakwas należy przykryć wilgotną ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 2 doby (np. na lodówkę). Jeżeli zdarzyłoby się, że po 2 dobach zakwas będzie pachniał octem, wtedy nie nadaje się do użytku. Mogło by to być spowodowane zbyt niską temperaturą w pomieszczeniu.
W celu sporządzenia zaczynu należy pokruszyć drożdże, wymieszać je z cukrem i zalać ciepłym mlekiem. Całość posypać przy pomocy sitka, łyżką mąki, a następnie odstawić na około 20 minut do wyrośnięcia.
Wymieszać mąkę żytnią z mąką pszenną, dodać sól i kminek. Wlać zakwas, wyrośnięte drożdże, a następnie stopniowo dodawać wodę i wyrabiać na gładkie ciasto. Proces wyrabiania ciasta nie musi być bardzo długi, najważniejsze jednak jest to, by wszystkie składniki dokładnie się połączyły. Można to robić przy użyciu drewnianej łyżki, mieszając ok. 5 min.
Następnie wyrobione ciasto należy przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na godzinę do wyrośnięcia. Gdy już mamy wyrośnięte ciasto, dzielimy je na połowę. Każdą z połówek wkładamy do prostokątnej blaszki „keksówki”, która uprzednio została natarta tłuszczem i wysypana mąką.
Po uformowaniu bochenków, smarujemy je lekko ciepłą wodą i pozostawiamy jeszcze na około 30 min do wyrośnięcia. Ponownie smarujemy ciasto wodą. Po tym czasie chleb posypujemy pestkami dyni lub słonecznika i lekko nakłuwamy widelcem. Następnie jeszcze raz smarujemy letnia wodą.
W trakcie nagrzewania się piekarnika, wkładamy do niego żaroodporne naczynie z gorącą wodą, która parując zapewni odpowiednia wilgotność.
Chleb wkładamy do pieca rozgrzanego do 200C i pieczemy ok. 50 – 60 min. Na koniec jeszcze raz smarujemy wodą i zostawiamy przez chwilkę w piecu do wyschnięcia.

Jeżeli mamy ochotę na okrągły chlebek, wtedy ciasta nie dzielimy na połowę, tylko formujemy duży bochen, nacinamy go w ukośną kratkę i dalej postępujemy jak w przypadków dwóch chlebów z formy.
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Smakowity razowy chlebek - komentarze

~ ewca45
~ ewca45
12.01.2012 12:02
super
Sewa
Sewa
15.04.2008 13:13
No i upiekłam. To zdecydowanie nie był pierwszy chleb w mojej karierze piekarskiej, ale albo wyszło coś nie tak, albo ja mam inne upodobania. Urósł, skórka chrupiąca, piękny zapach, smak w porządku, ale konsystencja coś nie za bardzo. Jak na mój gust - za bardzo mokry i lepki (żeby nie powiedzieć zakalcowaty). Lubię wilgotne chlebki, ale tutaj - po prostu klei mi się do noża. Jeśli ktoś ma podobne spostrzeżenia bądź sugestie odnośnie szczegółów wykonania - proszę o komentarz.
~Ami
~Ami
11.07.2013 19:05
Kiedy zaczynalam piec chleb z maka zytnia tez tak mialam. Po wielu probach udalo mi sie to zlikwidowac przypominajac slowa mamy iz chleb powinien piec sie dluzej niz godzine.Teraz pieke1h , 15 min i jest OK Maka zytnia a ta jest w przepisie potrzebuje dluzszego pieczenia tak zawsze pieczono na wsi. Pozdrawiam i zycze udanego wypieku
Sewa
Sewa
7.04.2008 12:02
Jaka wychodzi ilość zakwasu z zastosowanych przez ciebie przy pieczeniu tego chlebka składników? Ja mam stale w lodówce zakwas długoterminowy Bajaderki i chciałabym z niego skorzystać ale nie wiem w jakiej ilości dodać go do twojego chlebka. Proszę o odpowiedź, bo już nie mogę się doczekać kiedy dołączę do tych wszystkich entuzjastów.
faaga
faaga
4.03.2008 08:01
A mi nie wyszedł! Niby nie ma zakalca, w smaku jest bardzo dobry, ale nie jest tak puszysty jak na zdjęciu. Może mam zbyt dużą keksówkę i tego ciasta jak na nią było zbyt mało (piekłam z połowy porcji)? Albo z drożdżami było coś nie tak? Ale na pewno spróbuję jeszcze raz i zobaczę jak mi wyjdzie.
Anusiaczek
Anusiaczek
31.03.2004 10:13
Kto spróbuje tego chlebka, nie sięgnie już więcej po sklepowy, barwiony karmelem razowiec. Sam zapach z piekarnika już doprowadza do obłędu. Smak rewelacyjny! Chleb zachowuje długo świeżość - na drugi dzień jest nawet smaczniejszy. Na pewno upiekę go jeszcze wiele razy, co i innym zrobić gorąco polecam.
Penia
Penia
26.03.2004 12:59
Upiekłam przedwczoraj chlebek (dwie keksówki) i jest bardzo pyszny - lepszy niż ze sklepu - wilgotny, wyrośnięty i długo świeży. Użyłam mąki razowej pszennej graham (typ 1850) i żytniej pytlowej. Wcześniej piekłam na mące żytniej żurkowej (typ 720) i chlebek był też smaczny (trochę 'kleisty' - bułowaty), ale ten ostatni jest smaczniejszy. Zakwas zrobiłam na mące żurkowej i nic to mu nie przeszkadzało. Ten chlebek przy dodaniu takiej ilości wody trzeba piec w foremce, bo bochenka nie da się uformować bez zwiększenia ilości mąki.
Mariolik
Mariolik
2.12.2003 09:56
Iwciu! Przepraszam, juz dawno powinnam dodac opinię. Rozmawiałysmy na temat chlebka, chyba w lipcu. Oczywiście upiekłam i zapomniałam o opinii. Lepiej późno niz wcale :) Teraz chlebek upiekłam ponownie i będę go piekła jeszcze dużo razy. Jest smaczny i przede wszystkim zdrowy. Przynajmniej wiem co jem :) A co najważniejsze, chlebek pozostaje długo świeży.
malinowa
malinowa
4.11.2003 10:01
Kompletna klapa - wyszły mi dwa zakalce, niby wszystko wychodziło pięknie, zakwas w ciepłej szafce, ciasto rosło jak szalone...nie mam pojęcia dlaczego...
wwwaldi
wwwaldi
31.07.2003 23:08
Robiłem ten chlebek już kilkakrotnie, raz ze słonecznikiem i pestkami dyni, dwukrotnie z suszonymi śliwkami. Zresztą cokolwiek tam włożycie i tak bedzie pyszny. Naprawdę rewelacja, pychota. Przy takim chlebku każdy inny kupny to poprostu gniot! Trochę trzeba się przy nim narobić ale naprawdę warto, każda minuta poświęcona na wykonanie chlebka będzie wynagrodzona podwójnie. Pozdrawiam wwwald i
Nalle
Nalle
22.05.2003 11:44
PYCHOTA!!! Strasznie się naszukałam tej razowej mąki - ale warto było. Chlebek wyszedł naprawdę przepyszny a cały dom wspaniale pachniał. No i całe szczęście, że zrobiłam z podwójnej ilości - mogłam bez "bólu serca" podzielić się z łakomą rodzinką :-) I najbardziej smakuje mi z masłem i odrobiną soli. Polecam ten przepis wszystkim, którzy jak ja - niejeden raz nacięli się na fałszowany karmelem razowiec w sklepie. Ten jest na pewno smaczniejszy i zdrowszy! pozdrawiam
Lola80
Lola80
16.05.2003 23:50
Od jakiegoś czasu nosiłam się z zamiarem upieczenia chlebka - wybrałam (ze względu na dużą ilość pozytywnych opinii) ten przepis i musze przyznać, iż nie żałuję !!!!! Cały bochenek został zjedzony migiem :) pozdrawiam
iwonaweiss
iwonaweiss
11.05.2003 13:53
Jeszcze jedna sugestia co do pieczenia tego razowego chlebka. Jak wiadomo, każdy piekarnik jest inny i różnie piecze. Ja po godzinie wyjmuję chleb z pieca, potem wyjmyje go z formy, gdy nie chce wyjść od razu, pomagam mu podważając delikatnie szpatułką. Nastepnie sprawdzam stan upieczenia skórki, tzn. tej w formie, bo ta z góry już na pewno jest pięknie przyrumieniona. Jeśli skórka chleba jest jeszcze miękka, należy włożyć chleb dnem do góry jeszcze na około 5-10 min do piekarnika. Po tym czasie sprawdzamy na dotyk, gdy skóra bedzie już lekko sztywna wyjmujemy chleb i studzimy. Smacznego! Wszystkie wątpliwości wyjaśniam na forum, zapraszam
Nalle
Nalle
8.05.2003 14:57
Iwona, co z tym zakwasem? Bo nie bardzo rozumiem - robi się go 2 dni - a potem ani widu ani słychu... Ile tego zakwasu ma być - 2 garści mąki a ile wody? I ile tego dodaje się do ciasta? Narobiłaś mi straszliwego smaka na ten chlebek. Pozdrawiam i czekam na odp ;-)
boobooleck
boobooleck
4.05.2003 18:12
Chciałbym zauważyć, że to co powstało pod wpływem tego przepisu było najlepszym wypiekiem piekarniczym pod słońcem jaki moje usta zdołały przez kilkadziesiąt lat na tym ziemskim padole zasmakować :) Chlebek wyszedł wyborny, pięknie urósł, po brzegi wypełnił foremki, a chrupanie brązowej skórki w dalszym ciągu słyszę w swojej podświadomości. Sam przepis jest troszeczkę pracochłonny, ale jak na razie jest to najlepszy przepis na domowy chleb jaki spotkałem. Możnaby troszeczkę też poeksperymentować z dodatkami. Kminek jest dobry, ale słonecznik, czy też pestki dyni mogą być równie dobrym dodatkiem - następnym razem na pewno to wypróbuję. Polecam ten przepis wszystkim Mniamowiczom, którzy chcą zaskoczyć swoich znajomych wypiekiem rodem z najlepszej piekarni :)
iwonaweiss
iwonaweiss
4.05.2003 18:01
Przepraszam za pomyłkę oczywiście chodzi o 200 stopni, tylko indeks górny z Word'a skopiowal sie jako kolejne 0. No ale myślę, że każdy kto chociaż raz spróbował coś ugotować domyśli się o co chodzi:) Chlebek wychodzi na prawde super, więc polecam!
Czocher
Czocher
30.04.2003 19:51
Chlebek pieczony w 2000 st. Pycha! Na pewno spróbuję. :-)