Smakowity razowy chlebek

1 5 5 17
2003-04-30
2 godziny +2 doby
średniołatwe
Porcje: 2 bochenki
Kuchnia europejska
Smakowity razowy chlebek

Przepis ten powstał w wyniku wielu prób, wśród których nie rzadkie były błędy. Jednakże po pewnym czasie udało mi się uzyskać recepturę, która zadowoli niejednego łasucha. Chleb pięknie pachnie, a do tego jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera same naturalne składniki. Niestety jego wykonanie jest nieco pracochłonne, ale na weekend warto pokusić się o takie cacko.
Sam proces pieczenia nie zajmuje wiele czasu, jednakże na dwa dni przed zamierzonym pieczeniem chleba, trzeba nastawić zakwas.
Smacznego!!!


Składniki na smakowity razowy chlebek

750g mąki żytniej razowej
250g mąki pszennej razowej (ewentualnie zwykłej)
2,5 łyżeczki soli
1,5-2 łyżeczki kminku
750 ml letniej wody
pestki dyni lub słonecznika do posypania

Na zaczyn:

40 g drożdży
1 łyżka cukru
250 ml mleka

Na zakwas:

2 garści mąki żytniej razowej
letnia woda


Przygotowanie dania smakowity razowy chlebek

Na dwa dni przed zamierzonym pieczeniem chleba, należy sporządzić zakwas. W tym celu wsypujemy 2 garści mąki żytniej razowej do dość głębokiego naczynia i mieszamy z taką ilością letniej wody, by uzyskać dość rzadką papkę. Następnie zakwas należy przykryć wilgotną ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 2 doby (np. na lodówkę). Jeżeli zdarzyłoby się, że po 2 dobach zakwas będzie pachniał octem, wtedy nie nadaje się do użytku. Mogło by to być spowodowane zbyt niską temperaturą w pomieszczeniu.
W celu sporządzenia zaczynu należy pokruszyć drożdże, wymieszać je z cukrem i zalać ciepłym mlekiem. Całość posypać przy pomocy sitka, łyżką mąki, a następnie odstawić na około 20 minut do wyrośnięcia.
Wymieszać mąkę żytnią z mąką pszenną, dodać sól i kminek. Wlać zakwas, wyrośnięte drożdże, a następnie stopniowo dodawać wodę i wyrabiać na gładkie ciasto. Proces wyrabiania ciasta nie musi być bardzo długi, najważniejsze jednak jest to, by wszystkie składniki dokładnie się połączyły. Można to robić przy użyciu drewnianej łyżki, mieszając ok. 5 min.
Następnie wyrobione ciasto należy przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na godzinę do wyrośnięcia. Gdy już mamy wyrośnięte ciasto, dzielimy je na połowę. Każdą z połówek wkładamy do prostokątnej blaszki „keksówki”, która uprzednio została natarta tłuszczem i wysypana mąką.
Po uformowaniu bochenków, smarujemy je lekko ciepłą wodą i pozostawiamy jeszcze na około 30 min do wyrośnięcia. Ponownie smarujemy ciasto wodą. Po tym czasie chleb posypujemy pestkami dyni lub słonecznika i lekko nakłuwamy widelcem. Następnie jeszcze raz smarujemy letnia wodą.
W trakcie nagrzewania się piekarnika, wkładamy do niego żaroodporne naczynie z gorącą wodą, która parując zapewni odpowiednia wilgotność.
Chleb wkładamy do pieca rozgrzanego do 200C i pieczemy ok. 50 – 60 min. Na koniec jeszcze raz smarujemy wodą i zostawiamy przez chwilkę w piecu do wyschnięcia.

Jeżeli mamy ochotę na okrągły chlebek, wtedy ciasta nie dzielimy na połowę, tylko formujemy duży bochen, nacinamy go w ukośną kratkę i dalej postępujemy jak w przypadków dwóch chlebów z formy.

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.