Sernik na zimno z masłem orzechowym i czekoladową bitą śmietaną

  
1 5 5 12
2015-04-24
30 minut przygotowanie + 2 godziny chłodzenie
łatwe
Porcje: tortownica o średnicy 23 cm
Kuchnia europejska
Sernik na zimno z masłem orzechowym i czekoladową bitą śmietaną

Z czym kojarzy Ci się masło orzechowe? Jednym z batonami, innym z ciasteczkami, a tym którzy lubią amerykańskie seriale z kanapką z białego pieczywa i dżemem. Nie wiem czy to smaczne skojarzenia, czy nie. Ale od dzisiaj masło orzechowe będzie Ci się kojarzyło z tym ciastem :)

Czego nie znajdziesz w tym przepisie? Nie będzie nic o piekarniku i temperaturze, do której trzeba go nagrzać. Nie będzie też nic o zakalcach, sprawdzaniu patyczkami. Bo to sernik na zimno. Potrzebna jest tylko lodówka, a jej nagrzewać przecież nie trzeba ;)

A czego możesz się spodziewać po tym serniku? Jak powiedziała Asia "Niesamowita kompozycja smakowa. Słodkie, słone, czekoladowe, orzechowe...". Za to Marek rzekł "Zdradliwie lekki i nie można przestać jeść" :)

Nie zadawaj więcej pytań :) Po prostu idź na zakupy i zabierz się do pieczenia... Ups :) ...zabierz się do chłodzenia. Smacznego :)


Składniki na sernik na zimno z masłem orzechowym i czekoladową bitą śmietaną

spód:
150 g solonych precelków
120 g masła
1/3 szklanki brązowego cukru demerara (można zastąpić białym)


masa serowa:
300 g sera kremowego (taki jak do serników)
100 g masła orzechowego
1/4 szklanki cukru pudru


czekoladowa bita śmietana:
500 ml śmietanki 36%
150 g gorzkiej czekolady

wiórki czekolady i precelki do przybrania

Przygotowanie dania sernik na zimno z masłem orzechowym i czekoladową bitą śmietaną

  1. Zacznij od przygotowania czekoladowej bitej śmietany: dopasuj do siebie garnek i miskę, tak aby móc ustawić miskę na garnku z gotującą się wodą. Zagotuj wodę w garnku. Śmietankę wlej do żaroodpornej miski. Czekoladę połam na kawałki i dorzuć do śmietany. Całość ustaw na garnku z gotującą się wodą i mieszaj aż czekolada się ładnie rozpuści w śmietanie. Odstaw miskę i lekko schłodź, przykryj folią spożywczą i włóż do lodówki na co najmniej 2 godziny.
  2. Spód: rozpuść masło. Precelki rozdrobnij w malakserze albo wsyp do mocnej plastikowej torebki i rozbij je wałkiem do ciasta. Powinny przypominać gruby piasek. Do pokruszonych precelków dosyp cukier, wlej rozpuszczone masło i wymieszaj wszystko razem - będzie to przypominało wilgotny piasek. Masą wylep dno tortownicy o średnicy 23 cm, podnieś brzegi na 2-3 cm (polecam Ci tę tortownicę). Przykryj folią spożywczą i włóż do lodówki.
  3. Masa serowa: do miseczki włóż ser kremowy, dodaj masło orzechowe i cukier puder. Całość zmiksuj aż składniki połączą się. Wyłóż na schłodzony spód i rozsmaruj równomiernie. Przykryj folią spożywczą i włóż do lodówki.
  4. Czekoladową śmietanę wyjmij z lodówki i ubij. Uważaj, bo bardzo pryska :)
  5. Ubitą śmietanę wyłóż na masę serową. Ozdób wiórkami czekolady i precelkami. Podawaj od razu lub schłodź kolejne 2 godziny.


Sernik na zimno z masłem orzechowym i czekoladową bitą śmietaną - etap 1

Zacznij od przygotowania czekoladowej bitej śmietany.


Sernik na zimno z masłem orzechowym i czekoladową bitą śmietaną - etap 2

Śmietankę wlej do żaroodpornej miski. Czekoladę połam na kawałki i dorzuć do śmietany. Całość ustaw na garnku z gotującą się wodą i mieszaj aż czekolada się ładnie rozpuści w śmietanie. Odstaw miskę i lekko schłodź, przykryj folią spożywczą i włóż do lodówki na co najmniej 2 godziny.
Do pokruszonych precelków dosyp cukier, wlej rozpuszczone masło i wymieszaj wszystko razem - będzie to przypominało wilgotny piasek. Masą wylep tortownicę o średnicy 23 cm. Przykryj folią spożywczą i włóż do lodówki.


Sernik na zimno z masłem orzechowym i czekoladową bitą śmietaną - etap 3

Do miseczki włóż ser kremowy, dodaj masło orzechowe i cukier puder. Całość zmiksuj aż składniki połączą się.


Sernik na zimno z masłem orzechowym i czekoladową bitą śmietaną - etap 4

Wyłóż na schłodzony spód i rozsmaruj równomiernie. Przykryj folią spożywczą i włóż do lodówki.


Sernik na zimno z masłem orzechowym i czekoladową bitą śmietaną - etap 5

Czekoladową śmietanę wyjmij z lodówki i ubij. Uważaj, bo bardzo pryska :) Ubitą śmietanę wyłóż na masę serową.Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.