Schab w sosie muślinowym o kolorze zniewalającym

  
1 5 5 17
2004-05-08
30 minut
łatwe
Porcje: 4
Kuchnia europejska

Kotlety schabowe są polską potrawą tradycyjną. Dobry schab to danie, którego nie sposób odmówić. Sekretem tego mięsa jest mleko, które potrzebne jest w procesie przygotowania potrawy. Do rozbicia kotletów nie wolno też używać tłuczka, bowiem może on zniszczyć szlachetne danie. Poniższy przepis na schab w sosie muślinowym pozwoli stworzyć ci prawdziwe dzieło na Twoim talerzu.


Składniki na schab w sosie muślinowym o kolorze zniewalającym

kawałek schabu - by było po plastrze grubości 3 cm na osobędwie marchewkiporpietruszkamleko - około szklankimasło - czubata łyżka

Przygotowanie dania schab w sosie muślinowym o kolorze zniewalającym

Schabowe - polska potrawa tradycyjna. Robione z dobrego mięsa - nawet czasem można je przekąsić. Ale dobry schab godny jest lepszego potraktowania.

Ładny kawałek schabu kroję na grubsze plastry i ugniatam rękoma - broń boże, nie używam tłuczka, czy temu podobnych barbarzyńskich narzędzi.

Marchewki, pietruszkę i pora obieram, i kroję na duże kawałki - jak będą pokrojone - nie ma w zasadzie żadnego znaczenia.

Na patelni rozgrzewam znaczny kawałek masła i kładę na to plastry schabu, delikatnie solę i posypuję białym pieprzem - smażę na intensywnym ogniu po dwie minuty z każdej strony. Zmniejszam ogień do minimum, schab zalewam mlekiem, tak by zakryło mięso, wrzucam warzywa. Patelnię teraz przykrywam i duszę mięso i warzywa, aż będą zupełnie miękkie - trwa to około pół godziny. Co jakiś czas poruszam patelnią, by mięso nie przywarło do dna i uzupełniam mleko - mięso powinno się w zasadzie gotować w mleku.

Kiedy warzywa będą się rozłazić pod naciśnięciem widelca, mięso zdejmuję z patelni, a sos po tym, jak przez chwilę ostygnie, dokładnie miksuję na gładką masę o konsystencji niezbyt gęstej śmietany. Sos powinien mieć delikatny, żółty kolor - to od marchewki, delikatny smak - to od pietruszki. Ponownie wkładam mięso do sosu i jeszcze przez chwilę duszę pod przykryciem.

Na talerze wykładam po kawałku mięsa, polewam odrobiną sosu, resztę stawiając w sosjerce.

Potrawę kończę, posypując mięso kilkoma wiórkami świeżo startej skórki z cytryny - dosłownie kilkoma - skóra z cytryny ma jedynie dać delikatny zapach i generalnie wygląd potrawie.

Do takiego schabu najlepsze ziemniaki piure z natką pietruszki i sałata z sosem vinegrette.

Doskonale pasują też pomidory [tylko broń boże nie szklarniowe!] pokrojone w ósemki, skropione oliwą, sokiem z cytryny, posypane pieprzem, solą i kilkoma listkami bazylii.

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.