Schab w galarecie

Długo pracowałam nad tym przepisem. Zaczęłam od przepisu M. Kuronia: schab po warszawsku i modyfikowałam go, bo użyte tam grube plastry schabu, który jest jednak twardym mięsem, nie odpowiadały moim wyobrażeniom o składnikach miękkiej galarety. A chciałam bardzo mieć tę przystawkę w swoim, że tak powiem, repertuarze, bo smakowo to jest poezja:)
I tak z imprezy na imprezę, klarował się ten przepis, ciągle zmieniany, aż wreszcie otrzymałam taki produkt, jak chciałam. Można go zaprezentować:
Składniki na schab w galarecie
mała główka czosnku
kostka masła
sól, pieprz, papryka
2 marchewki,
1 łyżka masła
3 jajka na twardo
1 duża cebula posiekana na bardzo drobniutką kosteczkę
ok. 1 l bulionu (używam bulionu Knorra, tego z dodatkiem oliwy z oliwek)
0,25 ml białego wina wytrawnego lub półwytrawnego
1-2 łyżki drobniutko posiekanego szczypiorku
3 łyżki żelatyny
Przygotowanie dania schab w galarecie
...
I etap:Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180 st. C.
Mięso szpikujemy gęsto ząbkami czosnku, pociętymi w słupki. Nacieramy solą, pieprzem i papryką.
Masło rozpuszczamy w rondelku, uważając, żeby się nie przypaliło.
Do podłużnej brytfanki wkładamy schab, zalewamy gorącym masłem, wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy do miękkości, ok. 1,5 godziny.
Mięso wyjmujemy, przykrywamy folią, zostawiamy do wystygnięcia. Kroimy w cienkie plastry (najlepiej kroi się mięso schłodzone w lodówce).
II etap
Marchewkę obieramy, kroimy na cienkie plastry i dusimy na łyżce masła, aż zmięknie, ok. 15 minut.
Jajka kroimy w plastry.
Przygotowany bulion trzeba zagotować, wlać wino, doprawić pieprzem i papryką, zestawić z ognia, rozpuścić w nim żelatynę.
Teraz w szerokich filiżankach lub małych miseczkach układamy porcje.
Na dno filiżanki dajemy plastry jajka, plastry marchewki, trochę szczypiorku i posiekanej cebuli.
Na to nakładamy plastry schabu.
Na schab znów jajko, marchewka, szczypiorek, cebula i znów schab.
Tak układamy wszystko aż do wyczerpania składników.
Każdą porcję zalewamy bulionem z żelatyną.
Po wystudzeniu wkładamy do lodówki. Gotowe, zastygnięte i wyjęte z filiżanek galarety podajemy w całości, bądź pokrojone w trójkąciki, jak tort, bądź pokrojone w cienkie plastry - bardzo ładnie widać poszczególne warstwy galarety.
Kapuśniak tradycyjny
Kapuśniak to jeden ze specjałów tradycyjnej kuchni polskiej. Ta zupa kojarzy się głównie z recepturami góralskimi, ale jest popularna właściwie w całej Polsce. I nie tylko, bo swoją wersję kapuśniaka mają także Słowacy i Ukraińcy. Ale tylko polski kapuśniak przygotowany według tradycyjnego przepisu jest najlepszy :)
W książkach kucharskich i internecie można znaleźć mnóstwo przepisów na...
Tradycyjna zupa ogórkowa
Co jest sekretem zupy ogórkowej przygotowanej według tradycyjnego przepisu? To pyszne ogórki kiszone podsmażone na maśle :) Zupa ogórkowa nabiera wtedy niesamowitego smaku i super aromatu.
Przepisów na zupy ogórkowe tradycyjne są tysiące. Ten sprawdzony przepis na ogórkową tradycyjną właśnie dołączył do grona różnych propozycji na ten rodzaj zup. Ogórkową lubimy, a od czasu do czasu warto...
Pomidorowa błyskawiczna - w kilkanaście minut!
Ilu jest kucharzy, tyle przepisów na zupę pomidorową. Ten przepis jest trochę inny niż te wszystkie tradycyjne, bo tę zupę pomidorową przygotujesz błyskawicznie :)
To świetny przepis na pyszną pomidorówkę, którą ugotujesz w 20 minut. Tak, taka pomidorowa błyskawiczna jest możliwa. Bo szybkie wcale nie oznacza, że niezdrowe czy niedobre. Wystarczy, że będziesz postępować według tego...
Schab w galarecie - komentarze


