» O gotowaniu » Ryby

Ryby

Grzegorz, Mniammniam.pl   2003-08-29         9   like 12

Podobno dietetycy zaliczają je do najzdrowszych pokarmów.

Twierdząc iż ryby, pod względem wartości odżywczych, często przewyższają mięso, są źródłem wysokowartościowego, łatwo przyswajalnego białka, zawierają wiele cennych składników mineralnych - żelazo, wapń, fosfor, miedź, magnez, potas (ryby morskie również jod), a ponadto są bogate w witaminy, zwłaszcza z grupy B oraz A, D i PP. Rybi tłuszcz dostarcza nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszych organizmów.
Pewnie mają rację.

Ja natomiast uważam, iż są przede wszystkie smaczne i wbrew pozorom łatwe do przygotowania. Oferują również bardzo duże możliwości "twórcze" w kuchni.

Oto kilka informacji, dzięki którym Wasze potrawy z ryb będą jeszcze pyszniejsze, a ich przygotowanie jeszcze prostsze.

Jak poznać, że ryba świeża jest?
Świeża ryba ma lśniącą śliską skórę, przejrzyste, wypukłe oczy, różowe skrzela i pachnie naturalnie - znaczy się rybą a nie jakąś stęchlizną.
100% pewności świeżości ryby da następujący: rybę należy włożyć ją do naczynia z zimną wodą. Świeża ryba opadnie na dno, a zepsuta wypłynie na powierzchnię.

Ryby mrożone
Dużo częściej dostępne niż świeże - mają jednak dużo mniejsze walory smakowe.
Moim zdaniem nie warto kupować drogich ryb mrożonych - po rozmrożeniu i przygotowaniu w zasadzie nie różnią się od kilkukrotnie tańszych gatunków.
Mrożone porcjowane ryby (kostki) po opłukaniu od razu należy smażyć lub gotować.
Nie porcjowane trzeba najpierw powoli rozmrozić (np. w chłodnym słodkim mleku), ale tylko tak, by można je było podzielić.

Zapach ryb
Mnie on w zasadzie nie przeszkadza - w końcu ryba rybą powinna pachnieć....
Jednak wielu nie lubi intensywnego zapachu ryb - szczególnie morskich, które pachną raczej intensywnie. Tą woń można go usunąć, skrapiając oczyszczoną rybę sokiem z cytryny, octem winnym, nacierając przyprawami (estragonem, majerankiem, bazylią, tymiankiem) lub mocząc w mleku z dodatkiem pieprzu.

Przyprawy komponujące się z rybami
Uniwersalne przyprawy do wszystkich ryb to: pieprz, czosnek, cząber, cebula, koper, curry, a do ryb smażonych i sałatek rybnych - również bazylia i melisa.

Gotowanie
Ryby są raczej delikatne i łatwo się rozpadają podczas gotowania, dlatego należy je wkładać bardzo do wrzącego osolonego wywaru z włoszczyzny z dodatkiem wina lub soku z cytryny, zmniejszyć płomień i zdjąć z ognia, jak tylko będą miękkie - trwa to zwykle nie więcej niż 10 minut. W czasie gotowanie z rybą trzeba się obchodzić ostrożnie i nie "dziubać" jej za często.
Całe ryby najlepiej gotuje się w specjalnych podłużnych wanienkach z sitkiem dzięki któremu jest łatwo potem wyłowić rybę z wywaru

Smażenie
Do smażenia ryb najlepiej używać oleju albo oliwy. Ryba będzie smaczniejsza, jeśli pod koniec smażenia położy się na niej kawałek masła.
Aby ryba podczas smażenia nie rozwalił się i zachowała śliczny kształt, warto pamiętać o kilku prostych zasadach:
- rybę ze skóra zawsze kładzie się skórą do dołu na rozgrzaną patelnię m- po odwróceniu na drugą stronę, smaży się zwykle połowę czasu tego, co przedtem
- ryby - wszelkie - i ze skórą i bez i filety i mrożone, przed położeniem na patelnię powinny być dokładnie osuszone
- smażone ryby w całości dobrze jest naciąć w kilku miejscach na skórze - zachowają swój kształt

Ryby morskie - podstawowe informacje o gatunkach

Dorsz - ma białe, chude, delikatne, lekko słodkawe mięso o dość intensywnym zapachu; nie ma ości międzymięśniowych. Najlepszy jest smażony lub faszerowany.

Halibut to bardzo smakowita ryba o białym, delikatnym, średnioościstym, tłustym mięsie. Najsmaczniejszy jest duszony w białym winie, pieczony na ruszcie i wędzony. Niestety raczej bardzo droga

Makrela ma jędrne, soczyste, aromatyczne, tłuste mięso bez drobnych ości. Najczęściej kupić można wędzone, ale dobrze smakują również pieczone na grillu lub duszone w białym winie.

Karmazyn ma mięso jasnoróżowe, jędrne, średniotłuste o charakterystycznym aromacie. Znakomicie nadaje się na zupę, ale przepyszny jest smażony w cieście lub pieczony na grillu.

Grenadier nie ma ości. Mięso - białe, chude, jędrne, o bardzo delikatnym smaku i zapachu - świetnie smakuje z grilla, podane z sosami majonezowymi lub jogurtowymi, pikantnie doprawione.

Sola należy do najszlachetniejszych ryb o bardzo delikatnym smaku. Jej mięso jest białe, chude, jędrne, łatwo oddziela się od ości. Solę można smażyć, piec na grillu o gotować. Najczęściej można kupić mrożona i... nie warto! Wszystkie jej dobre cechy po rozmrożeniu umykają w mig.

Śledzie - najpopularniejsze u nas ryby morskie, dość ościste, o charakterystycznej woni. Solone trzeba moczyć przed przygotowaniem około 12 godz. w zimnej wodzie. Krócej - 30 minut do godziny - moczy się filety. U nas śledzie najczęściej podaje się na surowo - w oliwie lub różnych sosach. Śledzie wspaniale nadają się do smażenia, duszenia i pieczenia. Smażone można zamarynować i wcinać razem z ościami.

Tuńczyk w smaku bardziej przypomina cielęcinę niż rybę. Poza tym jest okropnie drogi i raczej w Polsce w stanie świeżym raczej niedostępny - a mrożony po rozmrożeniu dużo straci ze swego delikatnego smaku. Tak więc niech żyjż tuńczyki w puszkach. Im droższa puszka, tym niestety lepsza.

Morszczuk ma białożółte, delikatne, niezbyt tłuste mięso o silnym "tranowym" zapachu. Najlepszy jest smażony w cieście na silnym ogniu i krótko.

Mintaj to niezbyt oścista ryba o chudym, białym, delikatnym, smacznym mięsie i mało wyrazistej woni. Można go nie tylko smażyć, ale też piec i dusić w warzywach.

Flądra to ryba średniooścista o białym, delikatnym, niezbyt tłustym mięsie. Można ją przyrządzać na wszelkie sposoby. Moim zdaniem jedna z najlepszych ryb. Najbardziej smakuje kupowana nad morzem prosto z wędzarni i jedzona jeszcze ciepła na brzegu morza.

Ryby słodkowodne

Amur - ma białe, soczyste, jędrne mięso, dość tłuste i średnoościste. Nadaje się do smażenia, duszenia, pieczenia i marynowania.

Karaś - popularne ryba o białym, chudym, średnioościstym i smacznym mięsie. Można je też smażyć, piec i gotować, ale najsmaczniejsze są karasie zapiekane lub duszone w śmietanie.

Karp - Za najsmaczniejszego uchodzi hodowlany karp królewski. Ma żółtoróżowe, delikatne mięso, dość tłuste, soczyste, o grubych, łatwych do usunięcia ościach. Najsmaczniejsze są niezbyt duże (1-1,5 kg) młode sztuki, są bowiem chude i delikatne w smaku.

Leszcz - ma białe, smaczne mięso, niezbyt tłuste, ale raczej ma dużo ości. Można je smażyć, gotować i przyrządzać w galarecie.

Lin - smaczne, białym, delikatnym mięsem o słodkawym smaku i zapachu mułu, ale jest ościsty i dość tłusty. Najlepiej smakuje smażony a następnie gotowany w śmietanie. Jeśli smażony - nie należy usuwać z niego łuski - podczas smażenie się rozpuści i doda wielkiego aromatu potrawie. Moim zdaniem jedna z pyszniejszych ryb.

Łosoś - ma bladoróżowe, delikatne mięso - jędrne, tłuste, i nie ma drobnych ości. Ryba, z której można zrobić wszystko - a najpyszniejszy jest z grilla i wędzony na zimno.

Miętus - ma białe, jędrne, chude mięso prawie bez ości. Miętusa można gotować, dusić, piec lub smażyć.

Okoń - ma białe, jędrne, chude mięso z niedużą ilością ości. Ma raczej dużo ości - ale większe sztuki - około kilograma nie sprawiają kłopotów w jedzeniu. Najpyszniejszy smażony tylko z solą i pieprzem na maśle. Po prostu pyszna ryba!

Płoć - to drobna ryba, lekko pachnąca błotem. Jej białe i chude mięso jest dość ościste. Najlepsza jest smażona. Ale nie jest rybą wartą zbytniej uwagi - mały smak, dużo obróbki, mało jedzenia.

Pstrąg - to smaczna i szlachetna ryba. Ma bladoróżowe, chude mięso, delikatne w smaku i niezbyt ościste. Nadaje się do gotowania, smażenia, pieczenia i grillowania, wędzenia i marynowania.

Sandacz -Ma białe mięso - delikatne, jędrne, soczyste, niezbyt tłuste i prawie bez ości. Lepszy gotowany niż smażony. Bardzo smaczny w galarecie z dodatkiem ostrych sosów.

Sieja - rybą o białym, delikatnym, tłustym mięsie, łatwo odchodzącym od nielicznych ości. Często podaje się ją smażoną sauté lub gotowaną, ale znakomita jest też wędzona i pieczona na grillu. Doskonała wedzona.

Sum - nie ma ości. Białe mięso młodych sztuk jest bardzo smaczne. Starsze ryby mają twarde i bardziej tłuste mięso o intensywnym zapachu mułu. Sumy są wyborne na zupę, dobre do duszenia, pieczenia na ruszcie, smażenia i wędzenia.

Szczupak. Charakteryzuje się białym, jędrnym, chudym mięsem. Jest ono jednak suche i ościste. Najlepsze są sztuki młode, dwuletnie, o wadze do 2 kg. Ryba ta ma mocna skórę i dlatego świetnie nadaje się do faszerowania. Można ją też piec, gotować na parze, dusić i smażyć. Znakomicie smakuje przyrządzona po żydowsku (w cebuli i jarzynach).

Tołpyga - ryba raczej tłusta, o delikatnym smaku. Doskonała do zapiekania. Bardzo smakowita w warzywach. Do tego tania i często bywa zupełnie świeża w sklepach.

Węgorz - to ryba luksusowa, o wybornym białym, delikatnym, jędrnym i soczystym mięsie. Prawie nie ma ości. Jest tłusta i ciężkostrawna. Ryby te nadają się do gotowania (np. na zupy, galarety), smażenia, pieczenia na ruszcie, a przede wszystkim wędzenia.

Sprawianie ryb

Pozbawianie łusek i skóry:
Ryby o lekko osadzonych łuskach (np. dorsze, płocie, leszcze, karpie) należy skrobać nożem lub skrobaczką w kierunku od ogona do głowy, a okonie prostopadle do kręgosłupa;
- Ryby o silnie przyrośniętej łusce (np. liny) przed skrobaniem należy włożyć na kilkanaście sekund do wrzątku.
- Ryby pokryte dużą ilością łusek (np. sandacze, szczupaki, pstrągi, sieje) najlepiej czyścić nożem, podcinając łuskę wraz z cienką błoną.
- Ryby o grubej skórze (węgorzy, fląder, sumów, miętusów) należy zupełnie pozbawić skóry, po prostu ją ściągając.

Patroszenie
Ryby patroszy się po oskrobaniu.
Zwykle odcina się głowę, otwiera brzuch (cięciem w kierunku od ogona do głowy) i ostrożnie - by nie uszkodzić woreczka żółciowego (rozlana żółć nada rybie trudną do usunięcia gorycz) - usuwa się wnętrzności i dokładnie czyści całe wnętrze ryby.
Jeśli ryba ma być podana w całości należy z niej usunąć oczy i skrzela.

Ryby - komentarze

dk
dk
26.11.2018 21:32
publikacja godna polecenia
Waldemur
Waldemur
13.04.2016 22:30
Bardzo fajny opisane rybki ale coś mi tu nie pasuje z okoniem :) "Okoń - ma białe, jędrne, chude mięso z niedużą ilością ości. Ma raczej dużo ości" "niedużą ilością ości. Ma raczej dużo ości"
jimmi
jimmi
10.12.2014 14:26
takie ryby jak wegorz wyciera sie w piasku lub soli. smarzona skora wegorza jest pyszna
normalna
normalna
26.02.2013 16:05
Wszystko fajnie ale żeby np karp w galarecie był dobry to trzeba dzwonka gotować na małym ogniu przynajmniej godzine a nie 10 minut bo wtedy skórajest twarda. A ten błąd robia wszyscy którzy nie znaja prawdziwej żydowskiej kuchni
alina1255
alina1255
12.09.2012 22:24
bardzo ważne i praktyczne porady -
klaudiusz
klaudiusz
18.05.2012 12:42
Dla początkującego kucharza nie ma przy rybach "gotowca" jak je sprawiać. Np. czy halibuta się skrobie, goli lub parzy wrzątkiem. Te podane przykłady są niewystarczające. Jak samodzielnie się nauczę, to po co mi ściąga tj. pomoc.
haribo-milka
haribo-milka
20.07.2010 20:41
super porady robie rybke pierwszy raz i mam nadzieje ze mi sie nie rozwali
ItoldU
ItoldU
25.05.2008 21:19
Czy ktoś wie, gdzie można w Warszawie kupić _świeżą_ rybę?
Zielona
Zielona
3.02.2005 14:06
Świeża morska ryba powinna pachnieć morzem, a nie rybą...
Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.