Róża do pączków

  
1 5 5 2
2003-01-26
1-1,5 godz.
bardzo łatwe
Porcje: zależy od wielkości słoiczków
Róża do pączków

Warto zrobić samemu tę pyszną konfiturę, używaną do pączków i ciasteczek. Smak domowych wyrobów jest niepowtarzalny; żaden sklepowy mu nie dorówna. A robi się ją szybko i prosto. Zwykle już w czerwcu róża jest dojrzała, ale kwitnie nawet jeszcze w sierpniu.


Składniki na róża do pączków

25 dag płatków róży cukrowej
50 dag cukru
łyżeczka kwasku cytrynowego
(jakby się miało mniej róży po proporcje są takie: cukru 2 razy tyle ile ważą róże)

Przygotowanie dania róża do pączków

Oderwać białe twarde końcówki z płatków. Zalać płatki wrzącą wodą, odcedzić po chwili, odcisnąć. Ucierać w makutrze z cukrem aż otrzymamy konsystencję dżemu. Jak jest dużo płatków, to ucieramy partiami, nie naraz.
Potem całość wymieszać z kwaskiem i nakładać do wygotowanych lub wyparzonych w piekarniku suchych słoiczków twist, ugnieść dobrze masę, położyć bibułkę posmarowaną spirytusem lub wódką i zamknąć zakrętkami też wyparzonymi.
Przechowywać w ciemnym miejscu, w miarę chłodnym.


Krzew róży cukrowej rośnie przy wielu polnych drogach. Róże mają piękny amarantowy kolor (taki biskupi, ciemno różowy) i słodki intensywny zapach. Można też te płatki kupić na targu, sprzedają to na kupki, za parę złotych. U nas w Małopolsce płatki tych róż używane są również przez dziewczynki do sypania kwiatków na procesji w święto Bożego Ciała.

Przepis znajduje się w kategoriach: Przetwory Przetwory » Przetwory z owoców
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.