Rogaliki


1 5 5 1
2009-02-28
chwilka chłodzenie
bardzo łatwe
Porcje: w zależności od podziału minimum 32
Kuchnia europejska
Rogaliki

Przepis trafił do mnie przez przypadek. Synek potargał \\\\\\\"Dziecko\\\\\\\" i sprzątając kawałki gazety wpadł mi w oko taki strzęp z tym przepisem.Nie wiem nawet z którego roku ta gazeta była. A że nigdy podobnie nie robiłam rogalików to postanowiłam zrobić, wynik przeszedł moje oczekiwania :)


Składniki na rogaliki

2,5 dag drożdży
szklanka ciepłej wody
3/4 szklanki skondensowanego mleka
1,5 łyżeczki soli
1/3 szklanki cukru
rozbełtane jajko
5 szklanek mąki
¼ szklanki stopionego, ochłodzonego masła
kostka twardego masła (prosto z lodówki)
rozbełtane jajko do posmarowania rogalików (niekoniecznie)

Przygotowanie dania rogaliki

...

Drożdże z wodą wymieszać w dużej misce. Dodać mleko, sól, cukier, jajko, szklankę mąki, stopione masło. Wymieszać wszystko na jednolitą masę. (można mikserem).
Masło posiekać z mąką na blacie tak, by cząsteczki masła były mniej więcej wielkości małych fasolek.(można malakserem na kilka „pstryknięć” żeby masło dalej było w drobnych kawałkach). Mieszaninę drożdżową wylać na mąkę z masłem i delikatnie mieszać, dopóki cała mąka nie stanie się wilgotna (uwaga, kawałeczków masła nie rozcierać, mają zostać).
Ciasto włożyć do dużej miski wysmarowanej olejem przykryć i włożyć do lodówki na co najmniej cztery godziny (może być nawet do czterech dni).
Ciasto wyjąć z lodówki i na posypanym mąką blacie delikatnie odgazować je.
Podzielić ciasto na co najmniej cztery części (w zależności od wielkości rogalików, jaką chce się uzyskać). Pozostawić na blacie jedną z nich, resztę. schować do lodówki.
Ciasto rozwałkować na grubość ok. trzech milimetrów, nadając mu kształt koła. Podzielić koło nożem na osiem równych części.
Każdy z wycinków koła zwinąć w rogalik.
Ułożyć rogaliki na papierze do pieczenia na blasze. Następnie stopniowo zwijać i układać pozostałe części ciasta.
Blachę z rogalikami delikatnie przykryć i pozostawić na mniej więcej dwie godziny w pokojowej temperaturze, żeby ciasto wyrosło.
Nagrzać piekarnik do 160°C.
Można rogaliki posmarować rozbełtanym jajkiem. Piec około 30 minut.

Ponieważ nie miałam świeżych drożdży robiłam na suchych (dałam jedną 7 g torebeczkę), do środka dałam powidło śliwkowe, drugie podejście zrobiłam z powidłem zmieszanym z marmoladą i to jest dobre połączenie, i tak bedą nadziewane te rogaliki u mnie :) . Przetrzymałam w lodówce ciasto przez całą noc, a rogaliki zwijałam rano. Ciasto najlepiej szybko wałkować i zwijać bo jak się ociepli to staje się bardzo klejące. Rogaliki jak prosto się robi tak szybko znikają :)

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Rogaliki - komentarze

ita_b
ita_b
5.03.2009 20:50
bardzo fajniusie i smakowite. Cenię przepis też za prostotę wykonania i fakt, że rano przez 3 dni (z 1 porcji) wykrawałam i zawijałam chłopu te rogale (jestem rannym ptaszkiem), jak szłam do roboty spokojnie wyrastały i jak wstawał o 7.30 to sobie sam zapiekał i szamał na śniadanie. Z powidłami (śliwka) były jak twierdził mało słodkie i mdławe ale domowa, gęsta brzoskwinia okazała się strzałem w "10". No i obowiązkowo przed włożeniem do pieca posypane rafinadą, ale to już standard u mojego słodkolub(n)ego. POlecam