Rodzinne drożdżowe

1 5 5 6
2006-06-19
2 godziny ( łącznie z wyrastaniem )
łatwe
Porcje: Blaszka o wymiarach 25 na 35 cm
Kuchnia europejska
Rodzinne drożdżowe

Nazwałam ten przepis rodzinnym bo jest znany w naszej rodzinie od wielu , wielu lat . Wychodzi z niego zawsze smaczne , maślane i delikatne drożdżowe ciasto .


Składniki na rodzinne drożdżowe

3 jajka ( a właściwie 3 bez połowy białka jednego z jajek które później wykorzystamy do posmarowania ciasta ) ; 0,5 szklanki cukru ; 1 szklanka mleka ; 0,5 kg mąki tortowej ; 0,5 kostki drożdży ( czyli 5 dag ) ; 0,5 kostki rozpuszczonego masła.
Dowolne owoce , do wyboru : jagody , porzeczki , wiśnie , czereśnie , śliwki ( śliwki skórką do dołu ), truskawki i kruszonka .

Przygotowanie dania rodzinne drożdżowe

Podaję sposób wykonania tego ciasta w maszynie do chleba , chociaż oczywiście można przygotować je tradycyjną metodą .Maszynę ustawiamy na program Dough ( do przygotowywania ciasta )
i wrzucamy do niej po kolei : rozpuszczone w ciepłym mleku drożdże , cukier , rozbełtane jajka , przesianą mąkę .Gdy maszyna ruszy i zbierze mąkę dolewamy rozpuszczone i przestudzone masło .Po wyrobieniu całości przez maszynę i wyrośnięciu w niej ciasta całość przekładamy na blachę , smarujemy białkiem ( tym które nam zostało ) , wykładamy owoce - jakie lubimy , posypujemy kruszonką i wstawiamy do nagrzanego do 170 - 180 stopni C. piekarnika na 30 - 40 minut . Czas pieczenia jak zawsze zależy od piekarnika i trzeba tego pilnować .


W tym cieście zasadą jest , że nie może być ono zbyt gęste .Jeżeli tak by się stało trzeba po prostu w trakcie jego wyrabiania dolać trochę mleka .

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.