»
Przepisy »
Chleb »
Wypieki słone »
Quiche ze szpinakiem i pieczarkami
80
średniołatwe
Porcje: 6

Quiche wymyśliłam sobie po lekturze broszurki "Ciasta słodkie i wytrawne" Prószyński Media.
Składniki na quiche ze szpinakiem i pieczarkami
Ciasto:
25dag mąki
2 łyżki wody
jajko
10dag masła
szczypta soli
tłuszcz do formy
Wierzch:
200g śmietany
2 jajka
25 dag mrożonego szpinaku
2 ząbki czosnku
1 cebula
30dag pieczarek
sól, pieprz
chili w płatka opcjonalnie
tłuszcz do smażenia
1 łyżka mrożonej mieszanki ziół
Przygotowanie dania quiche ze szpinakiem i pieczarkami
...
Mąkę wsypujemy do miski, dodajemy wodę, sól i masło. Mieszamy ręką, otrzymamy konsystencję "mokrego piachu". W miseczce roztrzepujemy nasze jajko i wlewamy część do naszego ciasta (tak około3/4) i wyrabiamy ciasto. Formujemy kulę, zawijamy w folię i chowamy do lodówki na pół godziny. Resztę jajka odstawiamy na później.Zmrożony szpinak dajemy na gorącą patelnię, rozmrażamy go i odparowujemy. Wyciskamy przez praskę czosnek i dodajemy do szpinaku. Doprawiamy solą i pieprzem. Odstawiamy.
Pieczarki myjemy i kroimy w plasterki. Cebulę obieramy i kroimy w piórka. Wrzucamy na patelnię. Smażymy aż pieczarki odparują. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
W miseczce roztrzepujemy 2 jajka, dodajemy śmietanę, zioła, pół łyżeczki chili i odrobinę soli do smaku. Odstawiamy.
Rozgrzewamy piekarnik do 200C. Formę do pieczenia tarty/ tortownicę smarujemy tłuszczem. Wylepiamy naszym ciastem łącznie z bokami na wysokość 3-4 cm wysokości tortownicy/do brzegu formy do tarty, nakłuwamy widelcem. Żeby spód upiekł się nam równo to na surowe ciasto kładę arkusz papieru do pieczenia i wysypuje suchą fasolę(*). Pieczemy nasz spód 10 minut. Po tym czasie wyjmujemy z pieca. Usuwamy papier z fasolą. Smarujemy podpieczony spód resztka naszego jajka-ma to zapobiegać przesiąkaniu farszu do ciasta. Układamy warstwę przyszykowanego szpinaku, na to warstwę pieczarek i zalewamy naszą śmietanką z jajkami i przyprawami. Pieczemy około 20 minut. Masa ma się ściąć. Podajemy ciepłą.
(*) Lubię tarty i quiche i przeznaczyłam do pieczenia ich opakowanie 500g fasoli "Jaś". Fasola po wystudzeniu wędruje do słoik i jest przydatna kilka razy. Nadaje się już wtedy tylko do pieczenia. Pomysł ten podpowiedział mi koleżanka która przez kilka lat mieszkała we Francji
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl