Pyzy, czyli knedle ziemniaczane - przepis podstawowy na ciasto

Dobra pyza nie jest zła :) Pyzy to danie tradycyjne od lat zakorzenione w polskiej kuchni. Są to duże owalne kluski z ziemniaków, mąki i jajek. Gotuje je się w wodzie i mogą być takie pyzy faszerowane mięsem, grzybami, serem twarogowym. A z czym się takie tradycje pyzy się podaje? Zwykle okrasza się je smażonym boczkiem, skwarkami ze słoninki i podsmażoną cebulką.
Pyzy to danie niezwykle sycące, dlatego najlepiej smakuje w chłodne dni, kiedy potrzebujemy dużo energii. Niegdyś bardzo często gościły na naszych stołach, ale zostały zapomniane na rzecz innych smacznych potraw.
Do tradycji warto jednak wrócić i pyzy zrobić własnoręcznie :) Dzięki temu przepisowi na pyzy, a dokładnie na ciasto, możesz zrobić je w domu. To sprawdzony i łatwy przepis, a postępując według niego przygotujesz najlepsze pyzy na świecie.
Tylko cztery składniki wystarczą do zrobienia super domowego, pysznego i tradycyjnego obiadu. A taki obiad zaspokoi nawet największych głodomorów :) Pyzy to pomysł na obiad dla całej rodziny.
Pyszne i sycące pyzy na pewno pozytywnie rozczarują i podbiją kubki smakowe Twoich bliskich, bo z tym przepisem po prostu muszą się udać :)
Składniki na pyzy, czyli knedle ziemniaczane - przepis podstawowy na ciasto
1 kg ziemniaków
czubata szklanka mąki pszennej (20 dag)
2 jajka
czubata łyżeczka soli
Przygotowanie dania pyzy, czyli knedle ziemniaczane - przepis
... podstawowy na ciasto
Ziemniaki myję i bez obierania zalewam w garnku wrzątkiem. Gotuję do całkowitej miękkości - trwa to około 20 minut.Ugotowane ziemniaki odcedzam, zalewam zimną wodą i odstawiam do wystygnięcia - ten zabieg spowoduje, że potem będzie je łatwo obrać.
Następnie obieram je dokładnie i usuwam ewentualne pozostałości po zaczątkach kiełków. Ziemniaki przeciskam przez praskę lub bardzo dokładnie ugniatam tłuczkiem - nie wolno ich rozdrabniać za pomocą malaksera lub miksera.
Do masy dodaję mąkę, sól i jajka. Szybko zagniatam jednolite ciasto.
Na oprószonej mąką stolnicy formuję z ciasta wałki o średnicy około 4 cm, następnie kroję je na kawałki o długości 3 cm i formuję z nich okrągłe placuszki. Aby łatwo było w nie zawijać farsz, lekko posypuję je mąką.
Na każdym placuszku kładę porcję farszu - mniej więcej łyżkę (lub śliwkę). Placuszek zawijam, formując zgrabna kulkę.
Pyzy wkładam do dużego garnka z osolonym wrzątkiem. Gotuję przez 3 minuty do momentu wypłynięcia ich na wierzch. Nie wkładam jednorazowo więcej niż jedną warstwę.
Po ugotowaniu wyjmuję łyżką cedzakową i podaję z tym, z czym w zależności od nadzienia smakują najlepiej.
Dodatkowe informacje
Pyzy można oczywiście przygotować bez nadzienia. Można je wtedy podawać z sosami - grzybowym, pomidorowym lub pieczeniowym. Będą pyszne w towarzystwie surówki z kiszonej kapusty!
![]() Pyzy ziemniaczane przygotowane z tego przepisu możesz podać ze skwarkami z boczku i cebulki. Będzie pysznie, sycąco i tradycyjnie :) |
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl
Pyzy, czyli knedle ziemniaczane - przepis podstawowy na ciasto - komentarze


















