Lawasz
około 50 minut
łatwe
Porcje: 4-6
Lawasz to pyszny ormiański płaski chlebek. Dzięki temu sprawdzonemu przepisowi będziesz mogła zrobić lawasz w domu. To wcale nie jest takie trudne, lista składników jest krótka, a przygotowanie łatwe i szybkie :)
Składniki na lawasz
400 g mąki pszennej typ 550
260 ml letniej wody
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka soli
260 ml letniej wody
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka soli
Przygotowanie dania lawasz
...
- Mąkę i sól przesyp do miski. Wymieszaj.
- Wlej oliwę z oliwek.
- Ciasto wyrabiaj ręcznie, mikserem lub robotem na wolnych obrotach, stopniowo wlewając wodę. Wyrabiaj około 3 minut.
- Wyrobione ciasto zostaw w misce, przykryj ściereczką i odstaw na 20 minut.
- Ciasto podziel na 16 części. Z każdej części uformuj kulkę, a następnie rozwałkuj na cienki i okrągły placek. W czasie wałkowania podsypuj ciasto mąką.
- Rozwałkowane placki ciasta przykrywaj ściereczką, aby nie wyschły.
- Placki smaż na bardzo mocno rozgrzanej patelni bez dodatku tłuszczu. Smaż około 30 sekund z każdej strony. Możesz użyć patelni teflonowej lub grillowej.
- Usmażone placki przekładaj na talerz lub deskę. Przykrywaj ściereczką, aby lawasze za szybko nie ostygły.
- Podawaj do różnych dań o każdej porze dnia i roku :)
Lawasz - co to jest?
Lawasz jest tradycyjnym ormiańskim płaskim chlebem, który piecze się w tondirze (lub tonirze). Jest to gliniany piec o kształcie stożka, który znajduje się w ziemi lub w podłodze, a tradycja wypiekania w nim ma przeszło 3 tysiące lat. Tondir do dziś jest jednym w najważniejszych elementów w kuchni ormiańskiej i gruzińskiej. Pierwsze przepisy na lawasz powstał na Zakaukaziu i w regionie Wyżyny Armeńskiej. Według ludowych wierzeń lawasz ma moc niszczenia zła, sprzyja obfitości i oczyszcza domy. W 2015 roku lawasz został został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO jako element kultury Armenii.
Pochodzenie nazwy lawasz nie jest niestety znane. Językoznawcy uważają, że może wywodzić się z kilku języków - tureckiego, ormiańskiego i perskiego. W języku ormiańskim law oznacza dobry, a końcówkę asz tłumaczy się jako posiłek.
Lawasz jest popularny także w innych krajach. Swojej miejsce w historii i kulinariach ma w Gruzji, Iranie, Azerbejdżanie, Libanie, Syrii, a nawet na Krymie. Znany jest też w niektórych rejonach Turcji.
Lawasz - składniki
Według tradycyjnego przepisu na lawasz ciasto przygotowuje się z mąki pszennej, wody i soli, do których dodaje się zakwas. Kiedy ciasto na lawasz wyrośnie, rozciąga się je lub rozwałkowuje na bardzo cienkie placki. Placki z surowego ciasta przekłada się na owalną formę w kształcie wałka zwaną batat. Wałki z ciastem energicznie przekłada się na rozgrzane ściany pieca, do których przylepiają się placki. Czas pieczenia lawaszy w tondirze trwa od 30 sekund do minuty. Tradycyjny lawasz można przechowywać do pół roku. Niegdyś w czasie jesieni Ormianie wypiekali bardzo dużo lawaszy. Po ususzeniu układano je jeden na drugim, tworząc stosy. Przykrywano je tkaniną. W zimie przed posiłkiem lawasze skrapiano wodą i odstawiano na 30 minut. Chlebki odzyskiwały miękkość i świeżość.
Ten przepis na lawasz został tak przygotowany, abyś bez problemów mogła zrobić pyszne ormiańskie chlebki w domu. Do mąki pszennej, wody i soli dołączyła oliwa z oliwek. Wyrobione ciasto nie potrzebuje wyrastać. Powinno się je jedynie odstawić na 15 minut, aby odpoczęło.
Lawasz - przepis
Przepis na lawasz nie jest skomplikowany. Ten łatwy i sprawdzony przepis został napisany, tak aby w trakcie przygotowywania nie spotkały Cię żadne przykre niespodzianki. Poznaj go i zobacz, że zrobienie domowego lawasza wcale nie jest trudne :)
- Przepis na lawasz to kilka łatwych kroków. Na pewno poradzisz sobie z nimi bezbłędnie.
- Lawasz według tego sprawdzonego przepisu robi się szybko. Przygotowanie ciasta na lawasz, wałkowanie i pieczenie nie zajmie więcej niż godzinę Twojego cennego czasu.
- Lista składników to cztery produkty. Wszystkie są do kupienia w prawie każdym sklepie. Może nawet nie musisz iść na zakupy, ponieważ masz je pod ręką.
- Pieczenie lawaszy nie jest trudne. Lawasze upieczesz na patelni bez dodatku tłuszczu. Doskonale smakują lawasze pieczone na patelni grillowej.
- Możesz przygotować lawasz jogurtowy. Wodę zamień na jogurt.
- Jeżeli zastanawiasz się, czym różni się ormiański lawasz od gruzińskiego, odpowiedź jest prosta. Przepisy na lawasz gruziński i ormiański są takie same.
Lawasz - z czym podawać?
W Armenii i Gruzji lawasze podaje się prawie do każdego posiłku. W tych krajach lawasze są tym samym, czym dla nas jest chleb. Lawasz można zaserwować na śniadanie w towarzystwie konfitury, miodu i jogurtu. Sprawdzi się jako dodatek do zup lub gulaszy. Do środka lawasza dodaje się mięso pokrojone w kawałki, warzywa i ser, a następnie zawija. Możesz zrobić z niego doskonałe domowe kebaby lub małe przekąski na zimno w kształcie roladek. Lawasz idealnie pasuje do hummusu i różnych dipów.
Lawasz to pyszny pomysł na oryginalne domowe pieczywo. Dobrze jest od czasu do czasu wprowadzić zmiany w codziennym menu i zamiast kromek pszennego lub razowego chleba zaserwować bliskim przysmak z Armenii. Lawasz przygotowany według tego łatwego, sprawdzonego i niedrogiego przepisu jest pyszny i będzie pasował do każdego dania :)
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl