» Przepisy » Przepisy na obiad » Kurczaki » Cordon bleu

Cordon bleu


1 5 5
2020-12-03
45 minut
łatwe
Porcje: 4
Kuchnia francuska
Cordon bleu

Cordon bleu, zwany także kotletem szwajcarskim, to pomysł na przepyszny i aromatyczny obiad dla całej rodziny. To doskonała alternatywa dla naszego tradycyjnego kotleta schabowego. Jeżeli szukasz pomysłu na pyszny obiad, ten sprawdzony przepis jest właśnie dla Ciebie. Cordon bleu to danie inspirowane kuchnią francuską, które oczaruje wyglądem i zachwyci smakiem :)

Cordon bleu - co to jest?


Według tradycyjnego przepisu na cordon bleu używa się cielęciny. W środku cielęcego sznycla znajduje się szynka i ser żółty. Z biegiem lat przepisy na cordon bleu zmieniały się, były modyfikowane i ulepszane. Jedną z takich zmian jest użycie piersi kurczaka, mięsa indyka lub schabu. W tym przepisie cordon bleu robi się właśnie z piersi kurczaka.

Cordon bleu - historia


Pierwsze przepisy na cordon bleu powstały w latach 40. XX wieku w Brig w Szwajcarii. Najstarsza receptura na ten wyborny kotlet z szynką i żółtym serem pochodzi z książki kucharskiej wydanej w 1949 roku. Przepis na cordon bleu z kurczaka natomiast ukazał się w amerykańskim dzienniku The New York Times w 1967 roku.

Cordon bleu - nazwa


Termin cordon bleu pochodzi z czasów Henryka III Walezego. W tamtym czasie najwyższym odznaczeniem królestwa Francji był Order Ducha Świętego. Był umieszczony na błękitnej wstędze, która w tłumaczeniu na francuski brzmi właśnie cordon bleu. Tym mianem określano ludzi, którzy wyjątkowo zasłużyli się dla kraju. Terminem tym nazywano także wyjątkowe potrawy i ich twórców, który nosili niebieskie wstążki przypięte do fartucha. Kotlet szwajcarski swoją nazwę zyskał ze względu na wybitnego kucharza, który wymyślił przepis na pyszne danie. Przygotował eskalopki z cielęciny z szynką i szwajcarskim serem gruyere obtoczone w bułce tartej i smażone na maśle. Potrawa szybko podbiła ówczesne podniebienia i stała się tradycyjnym daniem kuchni francuskiej.

Cordon bleu - składniki


W tym przepisie na kotlet cordon bleu głównym składnikiem jest pierś z kurczaka, którą kroi się i rozbija na sznycle. W środku sznycli znajdziesz soczystą szynkę i roztopiony żółty ser. Sekretem tego przepisu na cordon bleu jest panierka. Do mąki i jajka dołączyły pokruszone płatki kukurydziane, które bardzo przyjemnie łączą się z mięsem. Dzięki dodatkowi płatków kukurydzianych panierka jest chrupiąca i nie odchodzi od mięsa. Cordon bleu według tego przepisu smakuję obłędnie i podbije niejedno podniebienie.

Cordon bleu - przepis


Jak zrobić cordon bleu? Do Twoich rąk właśnie trafia przepis na przepysznego cordon bleu. Przepis na kotlet cordon bleu jest prosty i sprawdzony. Poznaj przepis, a najlepiej zapisz go, bo to przepyszne danie we francuskim stylu stanie się numerem jeden w Twoim menu :)

  • Przepis na cordon bleu nie jest skomplikowany. Dzięki temu, że przepis został napisany krok po kroku, cordon bleu udaje się zawsze i każdemu.
  • Cordon bleu robi się w miarę szybko. Najpierw trzeba przygotować sznycle z piersi kurczaka. Ułożyć na nich szynkę i ser, złożyć, obtoczyć w panierce i obsmażyć z każdej strony. Potem hop do piekarnika i po 10 minutach pyszny cordon bleu jest gotowy.
  • Lista składników potrzebnych do przygotowania kotletów cordon bleu to produkty, które kupisz w każdym sklepie spożywczym bez względu na to, czy jest lato, czy zima. Cordon bleu sprawdzi się na wiele różnych okazji, świąt czy rodzinnych spotkań.
  • Panierkę do kotletów cordon bleu możesz wzbogacić, dodając kurkumę, słodką paprykę lub włoskie zioła jak bazylia czy oregano.
  • Surowe sznycle z kurczaka możesz posmarować musztardą, aby lekko zaostrzyć smak dania.
  • Używaj dobrej jakości szynki. Najlepsze będą szynki soczyste jak biała, włoska lub babuni.
  • Wybierz ser, który łatwo się roztapia. Sprawdzi się szwajcarski gruyere, holenderska gouda lub angielski cheddar.

Cordon bleu - z czym i kiedy podawać?


Kotlety cordon bleu bardzo dobrze smakują podane w towarzystwie ziemniaków z wody i surówki. Nie mniej dobre będą z frytkami i zasmażanymi buraczkami. Tak naprawdę kotlety cordon bleu smakują zawsze bez względu na dodatki.

Cordon bleu to uniwersalny przepis na pyszny obiad. Kotlety cordon bleu możesz podać na rodzinnym zjeździe i w czasie świąt. Cordon bleu znakomicie smakuje po podgrzaniu, dlatego sprawdzi się jako danie na wynos, które możesz zapakować do pudełka i zabrać ze sobą do pracy. Cordon bleu to danie nie tylko pyszne, ale i efektowne, więc zawsze będzie wyśmienicie smakować Twoim bliskim i gościom.

Cordon bleu to pyszne i aromatyczne danie, które zauroczy Cię wyglądem, aromatem i smakiem. Wybierz ten sprawdzony przepis na obłędne, soczyste i pełne smaków kotlety cordon bleu. Wraz z bliskimi ciesz się smakiem tego pysznego dania inspirowanego kuchnią francuską :)


Składniki na cordon bleu

500 g piersi kurczaka (1 podwójna pierś)
1 szklanka płatków kukurydzianych
4 plasterki szynki dobrej jakości
4 plasterki żółtego sera
1 jajko
2 łyżki mąki pszennej
sól
świeżo zmielony czarny pieprz

olej do smażenia

Przygotowanie dania cordon bleu

...

  • Płatki kukurydziane pokrusz.
  • Piersi kurczaka umyj i osusz. Przekrój na cztery sznycle. Ułóż na desce, przykryj folią spożywczą i rozbij tłuczkiem.
  • Sznycle dopraw solą i pieprzem. Na każdym ułóż po plasterku szynki i sera. Złóż na pół i mocno dociśnij. Możesz spiąć je wykałaczkami.
  • Sznycle panieruj w mące i jajku, a na koniec obtocz w płatkach kukurydzianych. Odkładaj na deskę.
  • Na patelni rozgrzej olej. Smaż na nim sznycle z każdej strony, aż będą miały złoty kolor. Przekładaj na deskę wyłożoną ręcznikiem papierowym, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
  • Piekarnik nagrzej do 180 stopni.
  • Usmażone mięso ułóż na blasze do pieczenia wysmarowaną olejem. Wstaw do piekarnika i piecz około 10 minut.
  • Podawaj od razu z frytkami i zasmażanymi buraczkami lub ziemniakami z wody i surówką :)


Zdjęcia: Kamila Dąbrowska-Grec
Opracowanie przepisu: Anna Szulc-Górska

Cordon bleu



Cordon bleu



Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.