Prosty chleb na drożdżach

  
1 5 5 10
2015-05-25
120 minut + kilkanaście godzin wyrastania
bardzo łatwe
Porcje: 2 bochenki
Kuchnia europejska
Prosty chleb na drożdżach

Duże dziury, gruba, chrupiąca skórka, przyjemny smak - to najważniejsze cechy tego chleba. I chyba nic już więcej nie trzeba :)
Chleb jest (nie lubię tego słowa, ale muszę go użyć) banalnie prosty w przygotowaniu. Nie przygotowuje się zakwasu, nie rozrabia drożdży, nie wyrabia. Prawie się nic nie robi, a chleb sam rośnie i sam się piecze :)
To świetny przepis dla tych, którzy nie mają dużo czasu lub dopiero zaczynają przygodę z pieczeniem chleba w domu. Ten przepis jest jeszcze prostszy od kultowego już FOCHa, ale niewiele mniej smaczny.
Chleb możesz wzogacić o kilka łyżek otrębów lub zarodków - będzie wtedy bardziej wartościowy. Możesz też do niego dodać orzechy lub ziarna orkiszu albo siemię lniane lub kminek. Warto poeksperymentować i znaleźć swój własny, ulubiony smak.
Czy ten chleb ma wady? W zasadzie jedną, jak każdy, drobry chleb pieczony w domu - trudno się jest mu oprzeć :)


Składniki na prosty chleb na drożdżach

500 g mąki pszennej chlebowej 750
25 g świeżych rozkruszonych drożdży
10 g soli
szczypta cukru
300 ml letniej wody

mąka do podsypania

Przygotowanie dania prosty chleb na drożdżach

  1. Wszystkie składniki przełóż do dużego naczynia, wymieszaj drewnianą łyżką, następnie naczynie owiń folią spożywczą i odstaw na całą noc do sfermentowania.
  2. Następnego dnia wyjmij ciasto na blat oprószony mąką, rozpłaszcz ciasto dociskając omączoną dłonią i składaj każdy róg do środka tworząc kulę.
  3. Kosz rozrostowy wyłóż ściereczką, do posyp ją odrobiną mąki, by ciasto do niej nie przywarło, włóż uformowany chleb i odstaw na 30 minut do wyrośnięcia.
  4. Przed pieczeniem rozgrzej w piekarniku żeliwny garnek lub patelnię do temperatury 220 stopni Celsjusza (garnek lub patelnię wstaw do zimnego piekarnika, nastaw go na 220 stopni, po około 20 minut od osiągnięcia temperatury garnek będzie odpowiednio gorący) .
  5. Wyrośnięty chleb przełóż z kosza do garnka, odwracając kosz do góry dnem. Natnij chleb ostrym nożem na krzyć i włóż do gorącego piekarnik. Piecz przez 40 minut.
  6. Po upieczeniu chleb wyjmij natychmiast z garnka i pozostaw do wystygnięcia na kratce.
Prosty chleb na drożdżach

Duże dziury, gruba, chrupiąca skórka, przyjemny smak - to najważniejsze cechy tego chleba. I chyba nic już więcej nie trzeba :) A chleb jest niezwykle łatwy w przygotowaniu i pieczeniu.


Przepis opracowała i zdjęcia wykonała Małgorzata Ziółkowska, która prowadzi blog Smaki Alzacji.


Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.