Prażone jabłka - do szarlotki, nadziewania ciast lub naleśników

  
1 5 5 9
2014-01-31
15 minut
bardzo łatwe
Porcje:
Kuchnia europejska
Prażone jabłka - do szarlotki, nadziewania ciast lub naleśników

Prażone jabłka - do szarlotki, nadziewania ciast lub naleśników, to bardzo uniwersalny przepis, który warto znać. Idealne także do nadziewania drożdżowych wypieków. Mają idealny, intensywny zapach i lekko karmelowy smak. Zachowują swój kształt - pozostają jędrne, ale nie surowe. Prażone jabłka ze świeżo startym cynamonem są idealne!


Składniki na prażone jabłka - do szarlotki, nadziewania ciast lub naleśników

1 i 1/2 kg twardych jabłek
6 czubatych łyżek brązowego cukru (można zastąpić białym)
sok z połowy cytryny
1 łyżka masła
świeżo starty cynamon (można zastąpić mielonym)

Przygotowanie dania prażone jabłka - do szarlotki, nadziewania ciast lub naleśników

  1. Do miski wlej dwie szklanki wody, dodaj sok z cytryny.
  2. Jabłka obieraj, krój na ósemki, usuwaj gniazda nasienne i od razu wkładaj do miski z wodą i sokiem cytrynowym - kiedy będzie ich już dużo, mieszaj je tak, by wszystkie kawałki pokryły się płynem - dzięki temu zachowają jasny kolor.
  3. Kiedy wszystkie jabłka będą obrane, odcedź je dokładnie i pozostaw chwilę na cedzaku, by pozbyć się dokładnie wody z sokiem.
  4. W dużym rondlu (lub woku, który jest bardzo uniwersalnym naczyniem) rozpuść masło, dodaj jabłka i cukier.
  5. Smaż na dużym ogniu często mieszając - by jabłka jak najmniej wydzieliły soku - przez 3-4 minuty. Powinny z zewnątrz stać się miękkie, ale pozostać jędrne w środku.
  6. Zestaw z ognia, dodaj cynamon, delikatnie wymieszaj.
  7. Przed nadziewaniem ciast, pamiętaj, by jabłka ostygły do temperatury pokojowej.


ażone jabłka - do szarlotki, nadziewania ciast lub naleśników - etap 1

Do miski wlej dwie szklanki wody, dodaj sok z cytryny.
Jabłka obieraj, krój na ósemki, usuwaj gniazda nasienne i od razu wkładaj do miski z wodą i sokiem cytrynowym - kiedy będzie ich już dużo, mieszaj je tak, by wszystkie kawałki pokryły się płynem - dzięki temu zachowają jasny kolor.ażone jabłka - do szarlotki, nadziewania ciast lub naleśników - etap 2

Kiedy wszystkie jabłka będą obrane, odcedź je dokładnie i pozostaw chwilę na cedzaku, by pozbyć się dokładnie wody z sokiem.
W dużym rondlu (lub woku, który jest bardzo uniwersalnym naczyniem) rozpuść masło, dodaj jabłka i cukier.ażone jabłka - do szarlotki, nadziewania ciast lub naleśników - etap 3

Smaż na dużym ogniu często mieszając - by jabłka jak najmniej wydzieliły soku - przez 3-4 minuty. Powinny z zewnątrz stać się miękkie, ale pozostać jędrne w środku.
Zestaw z ognia, dodaj cynamon, delikatnie wymieszaj.ażone jabłka - do szarlotki, nadziewania ciast lub naleśników - etap 4

Przed nadziewaniem ciast, pamiętaj, by jabłka ostygły do temperatury pokojowej.
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.