» Przepisy » Kuchnie narodowe » Włoska » Pizza bianca

Pizza bianca


1 5 5
2022-05-19
60 minut
łatwe
Porcje: 2 pizze o średnicy około 30 cm
Kuchnia włoska
Pizza bianca

Pizza to jedno z najpopularniejszych i najbardziej znanych na całym świecie dań kuchni włoskiej. Jeżeli lubisz smak potraw pochodzących z tego słonecznego kraju, ten sprawdzony przepis na pewno Cię zainteresuje. Pizza bianca to drożdżowy placek z dodatkiem sera gorgonzola, w której nie znajdziesz sosu pomidorowego. Poznaj łatwy przepis i oryginalny smak tego dania, które będzie smakować zawsze i każdemu.


Składniki na pizza bianca

ciasto:
250 g mąki pszennej
1/2 szklanki ciepłej wody + 3 łyżki
25 g drożdży
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka cukru
1/2 łyżeczki soli

obłożenie:
100 g sera gorgonzola
jedna gruszka
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 łyżka oliwy z oliwek
1 płaska łyżeczka suszonej bazylii
1 płaska łyżeczka suszonego oregano

Przygotowanie dania pizza bianca

...

  • Drożdże pokrusz i przełóż do miseczki. Wsyp cukier i wlej 3 łyżki ciepłej wody. Dokładnie wymieszaj i odstaw w ciepłe miejsce na 10 minut.
  • Mąkę przesiej do dużej miski. Wsyp sól i w środku zrób wgłębienie. Wlej zaczyn drożdżowy i ciepłą wodę. Energicznie wymieszaj. Jeśli będzie trzeba, dolej trochę wody. Masa powinna być miękka. Odstaw w ciepłe miejsce na 10 minut.
  • Do ciasta wlej oliwę i wyrabiaj, aż ją wchłonie i stanie się błyszczące. Z ciasta uformuj kulkę i obsyp ją mąką. Przełóż do miski i przykryj ściereczką. Odstaw w ciepłe miejsce na 30 minut. W tym czasie ciasto powinno podwoić swoją objętość.
  • Do piekarnika wstaw blachę do pieczenia i rozgrzej go do 250 stopni C.
  • Cebulę pokrój w piórka. Czosnek pokrój w cienkie plasterki. Gorgonzolę pokrój na mniejsze kawałki.
  • Na patelni rozgrzej oliwę i smaż na niej cebulę, aż się zeszkli. Dodaj czosnek i smaż minutę. Patelnię zestaw z ognia.
  • Umytą gruszę przekrój na pół, usuń gniazdo nasienne, następnie pokrój na cienkie plastry.
  • Z wyrośniętego ciasta uformuj 2 cienkie placki o średnicy około 30 cm, podsypując mąką. Ranty powinny być grubsze. Placki ułóż na desce posypanej mąką.
  • Na wierzchu ułóż podsmażoną cebulę z czosnkiem. Następnie posyp bazylią i oregano. Ułóż kawałki sera i plastry gruszki.
  • Ostrożnie wyjmij blachę z piekarnika, wyłóż papierem do pieczenia i zsuń na nią pizzę z deski.
  • Wstaw do piekarnika i piecz około 12-15 minut. W tym czasie ranty wyrosną i staną się rumiane, a ser się roztopi.
  • Ostrożnie wyjmij blachę z piekarnika. Upiecz następną pizzę. Następnie pokrój na porcje.
  • Podawaj od razu posypaną rukolą lub świeżymi ziołami.


Pizza bianca do pyszne i łatwe dania na wiele okazji

Co to jest pizza?


Po raz pierwszy słowo pizza pojawiło we włoskim tekście ponad tysiąc lat temu. Przyprawione serem i ziołami placki chętnie jadali starożytni Rzymianie i Egipcjanie. Pierwsze lokale serwujące to danie powstały w XVIII wieku w Neapolu. Wtedy też oryginalnym smakiem potrawy zachwycił się król Ferdynand II Burbon. Danie szybko stało się najpopularniejszym jedzeniem we Włoszech. Zanim jednak pizza trafiła na stoły bogatych Włochów, była głównym daniem wśród ubogich. Potrawa nie była droga i można było dobrać do niej praktycznie wszystkie dodatki, jakie były w domu. W takiej formie, jaką znamy dziś, pizza narodziła się dopiero w XIX wieku w Neapolu. Od tamtej pory powstały najróżniejsze przepisy na to włoskie danie z dodatkiem warzyw, z serami, z mięsem, a nawet z owocami. Jednym z przykładów jest właśnie ta biała pizza z gorgonzolą.

Pizza bianca - składniki


Potrawę przygotowuje się z łatwo dostępnych składników. Pizza składa się z tradycyjnego ciasta drożdżowego z mąki pszennej z dodatkiem oliwy z oliwek. Na wierzchu wygodnie ułożył się włoski ser pleśniowy gorgonzola oraz podsmażona cebula z czosnkiem. Przyjemnego aromatu i smaku nadają suszone zioła z Włoch, czyli bazylia i oregano. Biała pizza jest pyszna i aromatyczna.

Gorgonzola - co to jest?


Za oryginalny aromat i smak potrawy odpowiada gorgonzola. To ser pleśniowy, których pochodzi z Włoch. Ma mocny aromat i ostry smak. Według legend gorgonzola powstała przez przypadek. Pomocnik mleczarza przeżywający miłosne rozczarowanie zapomniał usunąć z pojemnika resztki starego skrzepu. Następnego dnia do pojemnika dodał świeżą porcję sera. Między starą a nową warstwą sera powstała zielona pleśń. Jednak zdaniem badaczy gorgonzola produkowana jest już od IX wieku. Przez stulecia receptura rozprzestrzeniła się na całe Włochy, a dziś prawo do jej produkcji ma około trzy tysiące farm, które wytwarzają rocznie pięć milionów kręgów tego sera. Produkt posiada unijny certyfikat ochrony pochodzenia geograficznego DOP.

Produkuje się dwa rodzaje gorgonzoli. Ser Gorgonzola Dolce dojrzewa dwa miesiące. Ma kremową konsystencją i lekko zieloną barwę oraz delikatny smak ze słodką nutą. Ser Gorgonzola Piccante dojrzewa trzy miesiące. Jest to ser twardy o ostrym smaku i niebieskiej barwie.

Swoje właściwości ser gorgonzola zawdzięcza grzybom z rodziny Penicilinum, odpowiadającym za powstanie charakterystycznej pleśni. Ser jest skarbnicą pełnowartościowego białka zwierzęcego, wapnia, fosforu i witaminy A. Według badań naukowych ser gorgonzola wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Ma także pozytywny wpływ na pracę serca.

Ser gorgonzola jest pysznym i oryginalnym składnikiem różnych dań. Używa się go do sosów, dipów i dressingów. Sprawdzi się jako składnik sałatek, dań z makaronem, potraw mięsnych i rybnych. To doskonały składnik risotta, farszu do tortellini czy właśnie pizzy. W sieci znajdziesz również przepisy na desery z dodatkiem tego oryginalnego sera.

Pizza bianca - przepis


Pizzę w białym kolorze możesz zrobić sama w domu. Będziesz potrzebować jedynie sprawdzonego przepisu na to danie rodem z Włoch, a taka receptura znajduje się właśnie tu. Twoja pizza zachwyci aromatem i smakiem.

  • Przepis jest łatwy. Dzięki niemu Twoja tradycyjna włoska potrawa będzie doskonała już za pierwszym razem.
  • Na przygotowanie warto zarezerwować sobie trochę więcej czasu. To pizza na drożdżowym cieście, które rządzi się swoimi prawami i potrzebuje 30 minut na wyrośnięcie. Pamiętaj, aby wszystkie składniki do ciasta na pizzę miały temperaturę pokojową.
  • Lista składników nie jest długa. Na pewno nie będziesz miała żadnych problemów, aby kupić wszystkie produkty w jednym sklepie bez względu na porę roku.

Jak urozmaicić pizzę bianca?


W tym przepisie pizzę piecze się z dodatkiem sera gorgonzola, podsmażonej cebuli z czosnkiem i suszonych ziół. Danie możesz wzbogacić, dodając zielone oliwki, pieczarki, kapary lub papryczkę chili. Jeżeli zdecydujesz się na te dodatki, pamiętaj, aby pokroić je w cienkie plasterki. Na wierzchu możesz ułożyć kawałki wędzonego łososia, boczek, kurki, a nawet ugotowane i pokrojone w plastry ziemniaki lub gruszkę. Gorgonzolę możesz zamienić na mozzarellę lub ricottę. Danie pysznie smakuje z kilkoma różnymi serami.

Z czym podawać pizzę bianca?


Do tego rodzaju pizzy możesz podać różne dodatki. Upieczoną potrawę posyp zielonymi listkami rukoli lub świeżej bazylii. Sprawdzi się także rozmaryn lub tymianek. Smak pizzy podkręci świeżo zmielony czarny lub kolorowy pieprz.

Kiedy podawać pizzę bianca?


Biała pizza to doskonały pomysł na rodzinny obiad. Twoi bliscy na pewno będą zaskoczeni, kiedy podasz to tradycyjne włoskie danie bez sosu pomidorowego. Dzięki dostępności składników możesz robić je przez cały rok. Sprawdzi się w lecie i w zimie. To także pomysł na ciepłą przekąskę na imprezę czy kolację z przyjaciółmi.

Ile kalorii ma pizza bianca?


Jeden kawałek białej pizzy upieczonej według tego przepisu to około 130 kcal.

Pizza bianca to bardzo smaczne danie we włoskim stylu, które będzie smakować każdemu. Pełno w nim smaków i aromatów, przyjemnie nęcących kubki smakowe. Wybierz więc ten sprawdzony przepis, postępuj według niego krok po kroku, a przepyszna pizza bez sosu pomidorowego zawróci w kubkach smakowych Twoich i Twojej rodziny.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.