» Przepisy » Grzyby » Potrawy z grzybów leśnych » Pierogi z kapustą i grzybami

Pierogi z kapustą i grzybami


1 5 5
2012-12-17
2 dni
łatwe
Porcje: 5
Kuchnia europejska

Pierogi z kapustą i grzybami

Proste i zawsze wychodzą! Miękkie ciasto, smaczny farsz.


Składniki na pierogi z kapustą i grzybami

Na ciasto:
trzy szklanki mąki koniecznie niskiego typu: 400 - 450
szklanka ciepłej ale nie gorącej wody
łyżka masła
szczypta soli

Na farsz:
Około 1 kg kapusty kiszonej
2-3 szklanki grzybów suszonych
2-3 cebule
masło do smażenia cebuli
sól i pieprz do smaku
woda do zalania grzybów

Przygotowanie dania pierogi z kapustą i grzybami

...

Farsz:
Najlepiej zacząć od zalania w garnku gorącą wodą grzybów. Zalewamy solidnie i zostawiamy na całą noc.
Następnego dnia zaczynamy od doprowadzenia grzybów do wrzenia. Gotujemy je jeszcze na wolnym ogniu tak z 5-7 minut.
Teraz uwaga! Woda z grzybów jest nam niezbędna do zalania kapusty... Najłatwiej jest wyłowić sobie grzyby na osobny talerz, a kapustę wrzucić do tej wody po grzybach i pogotować z pół godzinki- godzinkę.
W tym czasie gdy kapusta dusi się w wodzie po grzybach kroimy drobniutko cebule i delikatnie podsmażamy na maśle. Staramy się aby pozostały lekko złote i nie podsmażyły się na chrupko. Grzyby mielimy w maszynce do mięsa a nadmiar wody, który z nich wycieknie wylewamy.

Kapustę odcedzamy z wody (solidnie odcedzamy) i kroimy drobno nożem (siekamy). Wrzucamy do miski, dodajemy podsmażoną cebulkę i zmielone grzyby i doprawiamy solą i pieprzem. Nie bójmy się w tym wypadku soli bo grzyby "lubią" sól. Jeszcze odrobina pieprzu ( a może nawet trochę więcej niż odrobina co by pierogi miały w sobie trochę "życia") i farsz gotowy.

Teraz czas na ciasto.
Na stolnicy robimy kopczyk z 3 szklanek mąki (koniecznie niskiego typu 400 max 450 inaczej ciasto nie będzie takie super gładkie), posypujemy szczyptą soli, w naszym kopcu robimy dziurkę i powoli wlewamy dość ciepłą wodę (nie może być za gorąca bo ciasto będzie twarde, ale za zimna też nie bo się nie będzie lepiło). Najlepsza temperatura to taka jakby sobie wyobrazić "ciepłą kąpiel w chłodny zimowy wieczór":).
Wodę wlewamy po troszku i od razu zagniatamy z mąką. Gdy już wlejemy całą szklankę wody i zagnieciemy całą mąkę to dodajemy do ciasta łyżkę masła i zagniatamy. Dzięki temu zabiegowi ciasto będzie bardziej miękkie.

Teraz wałkowanie - tu sekret tkwi w technice - mało mąki - ciasto powinno od czasu do czasu przykleić się wam do wałka i non stop przekładamy ciasto z jednej str. na drugą i jeszcze obracamy cały "placek", po to aby na 100% wałkować równo i z taką samą siłą w każdym kierunku.

Teraz zostało tylko lepienie. Farszu nakładamy niedużo - chodzi o to aby pierogi po ugotowaniu były płaskie - to jest wtedy gwarancja dobrej proporcji ciasta do farszu w pierożku.

Pierogi wrzucamy do gara z gorącą wodą i łyżeczką oleju. wyławiamy i kładziemy np. na desce do krojenia tak aby się nie dotykały i dajemy im "odparować z wody" - dzięki temu potem nie będą się lepiły.



Z tych ilości wychodzi około 30-36 pierogów- zależy jakie duże lepicie. Polecam różnego typu foremki do pierogów - sprawdzają się. Jeśli pierogi się wam nie lepią to znaczy, że przy wałkowaniu podsypaliście za dużo mąki, wystarczy zwilżyć wodą brzeg pierożka i dopiero wtedy lepić.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.