Piernik albo pierniczki piwne i miodowe i bakaliowe niesamowicie!
Szukasz pomysłu na pierniczki doskonałe? Takie, które są symbolem świąt Bożego Narodzenia? Z miodem, bakaliami? A może z... piwem? W takim razie dobrze, że tu jesteś. Sprawdź ten bardzo fajny przepis na szybki, ale doskonały w smaku piernik, który jest tak dobry, że możesz go wykorzystywać przez cały rok :)
Ten piernik jest delikatny, z lekko goryczkowatą nutą, którą tworzy piwo. Piernik według tego sprawdzonego przepisu możesz zrobić minimum 3 dni przed Wigilią.
Z tego przepisu możesz upiec piernik albo pierniczki :) Decyzja należy do Ciebie :)
Po upieczeniu i odpowiedniej dekoracji z białego lukru takie malutkie i piękne pierniczki z piwem, miodem i bakaliami udekorują każdy dom wyjątkowym aromatem. Będzie super :)
Wybierz ten sprawdzony przepis na piernik albo pierniczki piwne i miodowe i bakaliowe i najlepsze po prostu :)
Składniki na piernik albo pierniczki piwne i miodowe i bakaliowe niesamowicie!
szklanka płynnego miodu [25 dag]
4 jaja
pół kostki masła lub margaryny 10 dag
szklanka cukru
2/3 szklanki mocnego jasnego piwa
łyżeczka mąki ziemniaczanej
po łyżeczce sody
łyżeczka proszku do pieczenia
płaska łyżka przyprawy do pierniko
garść siekanych orzechów
rzeczy do zdobienia - lukry, polewy, posypki i takie tam, co w sklepach teraz dużo i samemu nie ma sensu ich robić
Przygotowanie dania piernik albo pierniczki piwne i miodowe i
... bakaliowe niesamowicie!
To ciasto z jakiejś starek książki kucharskiej, po mojej babci odziedziczonej pochodzi.Napisane jest w niej, że najlepszy ten piernik po około 10 dniach - pewnie i tak - ale jak na razie nie udało mi się sprawdzić. Jakimś tajemnicza koincydencją zawszeć zdążył zniknąć przed tym magicznym terminem.
Może Wam się uda wytrzymać i nie zjeść go w ciągu 10 dni - tak więc dobrze jest go zrobić jakiś czas przed świętami [ja osobiście robię go 3 dni przed Wigilią] Drzewiej to się w makutrze robiło takie ciasta. Dzisiaj komputery i takie tam, więc margarynę ucieram z jajkami i trzema łyżkami cukru za pomocą miksera. Ucieram, aż powstanie bardzo puszysty kogiel mogiel - margaryna do ucierania musi być raczej bardzo miękka.
Kiedy kogiel mogiel tak puszysty, ze puch śniegowy za oknem przypomina zaczyna dodawać po kolei cały czas mieszając [łyżką a nie mikserem] przesianą mąkę razem z sodą i proszkiem do pieczenia, cukier, miód oraz piwo.
Ciasto zamieni się w gęstą masę, którą dokładnie mieszam, aż stanie się jednolite.
Teraz dodaję posiekane orzechy i oprószone mąką ziemniaczaną i jeszcze raz dokładnie mieszam.
To moment na ważną decyzję:
1. bowiem jeśli chcę mieć piernik, ładuję ciasto do foremki keksowej, uprzednio wysmarowanej margaryną i oprószonej tartą bułką i wsadzam do gorącego pieca i piekę w temperaturze 190 stopni, aż ciasto będzie ślicznie brązowe i będzie odstawać od foremki
2. jeśli chcę pierniczki, dodaję do ciasta jeszcze trochę mąki - tyle, by się dało wyrabiać rękoma - więc wyrabiam je przez chwilę. Potem na stolnicy posypanej mąką, rozwałkowuję ciasto na grubość około 1 cm i wycinam fantazyjne pierniczki. Pierniczki piekę w temperaturze 190 stopni około 10-15 minut.
Czy piernik czy pierniczki, jak wystygną, wkładam do pudełka hermetycznego i zostawiam na jak najdłużej mi się uda [tak na prawdę udało mi się najdłużej trzymać je w tym pudełku do drugie dnia].
Czas na dekoracje - tutaj nie ma co pisać - trzeba zakasać rękawy i zabrać się do tworzenia - to najprzyjemniejsza część pierniczkowania - koniecznie dajcie dzieciom na pierniczkach wyrazić swoje emocje!!!
Och będę najśliczniejsze!
A jakie smakowite!
A jak ktoś nie ma dziecka do dekorowania pierniczków, nie sam w sobie na chwile dziecko odnajdzie!!!
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl