Pieczony schab z solanki

  
1 5 5 49
1970-01-01
czas: 180 minut + kilkanaście godzin oczekiwania
łatwe
Porcje: 6-8
Kuchnia europejska

Pieczony schab z solanki to mięso dla wielbicieli subtelnych i czystych smaków. Przepis na pieczony schab z solanki to tylko cztery składniki. Oprócz soli nie znajdziesz tu żadnych innych przypraw. Pieczony schab z solanki to 100% mięsa w mięsie :)

Pieczeń ze schabu z solanki jest soczysta, delikatna i zachwyca niespodziewaną głębią smaku pieczonego mięsa bez żadnych dodatków. Warto spróbować, nawet jeżeli lubisz pieczone mięsa mocno doprawione. Czasem mniej znaczy więcej :)

Przepis na pieczony schab z solanki jest prosty i sprawdzony. Żeby schab z solanki był smaczny, powinien swoje w rzeczonej solance odleżeć. Powinno to być 12 godzin, a schab powinien być całkowicie zanurzony w solance. Co dalej dowiesz się w tym przepisie :)

Tak przygotowany schab to także pomysł na pieczone mięso na święta Bożego Narodzenia. Będzie ciekawą odmianą dla mocno przyprawionej karkówki, boczku czy schabowej rolady. Chociaż goście na początku mogą próbować go z pewną dozą nieśmiałości, na pewno będzie im smakować :) Wybierz ten sprawdzony przepis na pieczony schab z solanki i spróbuj czystego i subtelnego smaku mięsa :)


Składniki na pieczony schab z solanki

1,5 kg schabu bez kości
20 cienkich plastrów słoniny
8 szklanek wody
4 czubate łyżki soli

Przygotowanie dania pieczony schab z solanki

Sól mieszam z zimną wodą do całkowitego rozpuszczenia w dużym naczyniu szklanym lub ceramicznym. Do solanki wkładam wcześniej umyte mięso. Schab powinien być cały zanurzony w płynie (jeśli trzeba, przyciskam go np. talerzem). Naczynie przykrywam folią i wstawiam do lodówki na 12 godzin. W tym czasie mięso kilka razy obracam, by solanka dostała się we wszystkie zakamarki schabu.

Na drugi dzień schab wyjmuję z naczynia (płyn wylewam), osuszam papierowym ręcznikiem i wstawiam do lodówki bez przykrycia na kilka godzin, by mięso całkowicie wyschło.

Przed pieczeniem na desce układam plastry słoniny "na zakładkę", tak by utworzyć prostokąt, o długości schabu, a szerokości równej co najmniej obwodowi kawałka mięsa. Kładę nie niego schab i zawijam w słoninę, następnie związuję dokładnie bawełnianym, białym sznurkiem.

Schab kładę na kratce do pieczenia i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 230 stopni. Piekę 15 minut, następnie kawałek mięsa obracam i piekę następnie 15 minut. Zmniejszam temperaturę do 160 stopni i piekę mięso 1,5 godziny. Podczas pieczenia polewam mięso 2-3 razy wytopionym tłuszczem. Wyjmuję z piekarnika, owijam niezbyt szczelnie folią aluminiową i odstawiam na 15 minut.

Przed podaniem usuwam sznurek i kroję na plastry o grubości 2 cm.

Pyszny jest na ciepło jak i na zimno.

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.