Pieczony bażant


1 5 5
2011-03-21
2 dni
średniołatwe
Porcje: 3-4
Kuchnia europejska
Pieczony bażant

Kiedy myślę o dziczyźnie, widzę wielki stół w szlacheckim dworku, cynowe i srebrne patery, na których pysznią się pieczone udka, combry, szynki, mocno zrumienione, przybrane piórami… upierścienione ręce szlachciurów w kontuszach sięgające po porcję, która mnie starczyłaby pewnie na jakieś trzy obiady…. ot, taki filmowy obrazek
Jak było u mnie w rzeczywistości? Dawno mi się już marzył bażant. Mięso jest ciemne, wyraziste i raczej ostre w smaku. Przy pieczeniu należy dbać, aby go nie wysuszyć (dobrze sprawdza się zastosowanie rękawa foliowego).


Składniki na pieczony bażant

Mrożona tuszka bażanta
benedyktyńska przyprawa do dziczyzny
smalec do smażenia
suszone żurawiny
sos pieczeniowy ciemny

Przygotowanie dania pieczony bażant

...

Ptaka rozmroziłam, natarłam benedyktyńską przyprawą do dziczyzny i do lodówki. Dojrzewał półtora dnia. Potem obsmażyłam go na rozgrzanym smalcu, przełożyłam do foliowego rękawa, piekłam w nagrzanym do 200 st. C piekarniku, ok. godziny. Pod koniec pieczenia usunęłam folię, żeby ptak ładnie się przyrumienił. Podałam z pieczonymi ziemniakami i dodatkiem sosu żurawinowego, który zrobiłam na bazie ciemnego sosu pieczeniowego, dodając namoczone wcześniej i podsmażone na maśle suszone żurawiny.

Kapuśniak tradycyjny

Kapuśniak tradycyjny

Kapuśniak to jeden ze specjałów tradycyjnej kuchni polskiej. Ta zupa kojarzy się głównie z recepturami góralskimi, ale jest popularna właściwie w całej Polsce. I nie tylko, bo swoją wersję kapuśniaka mają także Słowacy i Ukraińcy. Ale tylko polski kapuśniak przygotowany według tradycyjnego przepisu jest najlepszy :)

W książkach kucharskich i internecie można znaleźć mnóstwo przepisów na...


Tradycyjna zupa ogórkowa

Tradycyjna zupa ogórkowa

Co jest sekretem zupy ogórkowej przygotowanej według tradycyjnego przepisu? To pyszne ogórki kiszone podsmażone na maśle :) Zupa ogórkowa nabiera wtedy niesamowitego smaku i super aromatu.

Przepisów na zupy ogórkowe tradycyjne są tysiące. Ten sprawdzony przepis na ogórkową tradycyjną właśnie dołączył do grona różnych propozycji na ten rodzaj zup. Ogórkową lubimy, a od czasu do czasu warto...


Pomidorowa błyskawiczna - w kilkanaście minut!

Pomidorowa błyskawiczna - w kilkanaście minut!

Ilu jest kucharzy, tyle przepisów na zupę pomidorową. Ten przepis jest trochę inny niż te wszystkie tradycyjne, bo tę zupę pomidorową przygotujesz błyskawicznie :)

To świetny przepis na pyszną pomidorówkę, którą ugotujesz w 20 minut. Tak, taka pomidorowa błyskawiczna jest możliwa. Bo szybkie wcale nie oznacza, że niezdrowe czy niedobre. Wystarczy, że będziesz postępować według tego...
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.