Pieczonka

1 5 5 6
2004-05-08
90 minut
bardzo łatwe
Porcje: 4-6
Kuchnia europejska

Pieczonka

Danie tanie niesłychanie! Doskonałe na przyjęcie na dworze.


Składniki na pieczonka

ziemniaki, czyli pyry czyli grule - raczej dużo
kiszona kapusta - im kwaśniejsza, tym lepsza
liście świeżej kapusty
grzyby - jakiekolwiek i w jakiejkolwiek formie
cebula
boczek wędzony
kminek, dużo kminku
kiełbasa wędzona - im ciemniejsza tym lepsza oraz kilka innych pomniejszych rzeczy, które w wyposażeniu każdego nawet początkującego adepta gotowania muszą się znajdować
Słodkie i NIE tuczą?
DOKŁADNIE TAK!
To muszą być, kliknij ❤️💕💛 SUPER FIT SLODKOSCI

Przygotowanie dania pieczonka

Potrawa to chłopska, znaczy się znakomicie łączącą prostotę wykonania z finezyjnym smakiem, nieprawdaż??? Takie jest przecież chłopskie jedzenie.

Najlepiej udaje się w specjalnym żeliwnym garnku, który umieszcza się nad ogniskiem, ale takie garnki są teraz rzadko spotykane oraz trudno jest rozpalić ognisko w domu.

Pieczonkę więc przygotuję w domu. Duże, największe, naczynie żaroodporne smaruję delikatnie olejem i wykładam dokładnie liśćmi świeżej kapusty. I na te liście wrzucam warstwami wszystkie pozostałe składniki (jak ładne ziemniaki, to oczywiście nie obieram ich ze skóry), pokrojone w kawałki, doprawdy dowolnej, byle nie za małej wielkości.

Najwięcej wrzucam ziemniaków, ilości reszty składników w stosunku do siebie są mniej więcej takie same. Wszystko pieprzę, i dorzucam na prawdę duże ilości kminku oraz solę, mając jednak na uwadze fakt, na ile jest słony boczek i kiełbasa.

Jeśli dodaję grzyby suszone - uprzednio namaczam je w wodzie i gotuję przez jakieś 15 minut, jeśli to pieczarki lub boczniaki wpierw podsamażam je przez chwile na oleju.

Kiedy wszystko jest w garnku, wlewam odrobinę wody, oleju i przykrywam liśćmi kapusty. Naczynie przykrywam i wkładam do pieca - jest to prażonka, więc piec jest nagrzany do 160 stopni - potrawa ma się prażyć, a nie piec - więc to prażenie trwa co najmniej godzinę.

Po właściwym czasie - czas pieczenia określa stopień miękkości ziemniaków - nie powinny się za bardzo rozwalać - pieczonka jest gotowa.

Podaję ją samą, nie wymaga żadnych dodatków za wyjątkiem oziębionego piffa.

A jak to smakuje na dworze, w wietrzny wieczór wiosenny....
NOWA KSIĄŻKA ❤️💕💛 kliknij OBIADY KOLOROWE jest dla każdego, kto chce gotować obiady szybkie, łatwe i kolorowe. Czyli dla Ciebie :)

Wybór Cię zachwyci, bo w książce znajdziesz PONAD 100 sprawdzonych przepisów oraz setki pomysłów na ich urozmaicenie i zmniejszenie kaloryczności.

Zamów TERAZ, a otrzymasz:
✅ SUPER cenę, taniej o 10 zł!
✅ błyskawiczną dostawę,
✅ praktyczną niespodziankę o wartości 20 zł :)

Kliknij ❤️💕💛 OBIADY KOLOROWE i skorzystaj z okazji, która NIGDY więcej może się nie powtórzyć!


Zdrowie z pudełka - książka drukowana#
49.99 zł     39.99 zł
Awokado. Najlepsze przepisy#
19.99 zł     14.99 zł
NOWOŚĆ! Fartuch kuchenny MniamMniam.pl#
57.99 zł     37.99 zł
Obiady łatwe, szybkie i kolorowe - książka#
49.99 zł     39.99 zł


 Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.