Pieczone pierożki z mięciutkiego ciasta z nadzieniem z kapusty i
Pierogi wcale nie muszą być gotowane. Przepyszne są te pieczone pierożki z mięciutkiego ciasta z nadzieniem z kapusty i suszonych grzybów :)
To bardzo fajna alternatywa dla tradycyjnych pierogów. Niby to samo, a jednak zupełnie co innego. Właśnie to jest sekretem tych pieczonych pierożków :)
Świetnie sprawdzą się w czasie świąt Bożego Narodzenia. Z czerwonym barszczem na przykład :)
Wybierz ten sprawdzony przepis na pieczone pierożki z mięciutkiego ciasta z nadzieniem z kapusty i suszonych grzybów i poznaj tradycję w nowej odsłonie :)
Składniki na pieczone pierożki z mięciutkiego ciasta z nadzieniem z kapusty i suszonych grzybów
4 szklanki mąki
kostka masła - 20 dag
łyżeczka soli
łyżeczka proszku do pieczenia
6 łyżek śmietany lub jogurtu
do smarowania:
rozbełtane żółtko
nadzienie:
pół kilograma kiszonej kapusty
pół szklanki suszonych grzybów
dwie średniej wielkości cebule
sól
spora szczypta świeżo zmielonego czarnego pieprzu
4 łyżki oliwy
dwie łyżki tartej bułki
Przygotowanie dania pieczone pierożki z mięciutkiego ciasta z
... nadzieniem z kapusty i suszonych grzybów
Najpierw nadzienie.Jeśli kapusta jest bardzo kwaśna, przelewam ją wodą. Jeśli w sam raz, wkładam do garnka, zalewam wodą - tak, by przykrywała jej powierzchnię i gotuję do średniej miękkości - powinna być chrupka, a nie rozgotowana - trwa to około 30 minut.
W tym samym czasie gotuję suszone grzyby w drugim garnku - oczywiście przed gotowaniem dokładnie je myję.
Kiedy grzyby są miękkie, ale nie rozgotowane, odcedzam je, a wodę, w której się gotowany dodaję do kapusty - kapustę w wywarze z grzybów gotuję jeszcze kilka chwil.
Średnio miękką kapustę odcedzam i pozwalam jej ostygnąć. Tak samo czynię z grzybami.
Kiedy kapusta i grzyby stygną, obieram cebule i siekam na najdrobniejsze kawałeczki.
Cebulę wrzucam na patelnię z oliwą i szklę na średnim ogniu. Czas na finisz - kapustę kroję na małe kawałeczki. Grzyby zaś kroję na cieniuteńkie a długie paseczki.
Kapustę i grzyby wrzucam na patelnię z cebulą, dodaję tartą bułkę, sól i pieprz. Farsz smażę przez kilka minut, cały czas mieszając, tak by wszystkie jego składniki ujawniły swoje bogactwo smaku.
Farsz jest gotowy do nadziewania.
Czas na ciasto.
Bardzo dokładnie mieszam masło, śmietanę lub jogurt z solą i proszkiem do pieczenia, następnie dosypuję mąkę. Zagniatam jednolite ciasto (jeśli jest zbyt twarde dodaję ciepłej wody). Jeśli zbyt lepi się do rąk, dosypuję jeszcze mąki.
Ciasto dzielę na 20 - 22 równych kulek, każdą z nich rozwałkowuję na placek średnicy ok. 15 cm. Placki przekrawam na pół. Starannie sklejając brzeg, z każdej połówki robię rożek, napełniam go farszem i bardzo dokładnie zlepiam.
Każdy pierożek smaruję na górze rozbełtanym żółtkiem.
Pierogi piekę rozłożone na blasze na papierze do pieczenia w piekarniku nagrzanym do 180 C przez 10-15 minut - do zrumienienia.
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl