Pieczona kaczka z winnymi jabłkami

  
1 5 5 14
2004-05-08
120 minut
łatwe
Porcje: 4-6
Kuchnia europejska

Żeby dobrze upiec kaczkę, wystarczy jedna bardzo ważna rzecz. Potrzebny jest dobry i sprawdzony przepis na pieczoną kaczkę :) Świetnie trafiłaś, bo ten przepis jest i dobry, i sprawdzony, a kaczka... kaczka jest przepyszna! :)

Dzięki dodatkowi wina pieczona kaczka nabiera bardzo ciekawej nuty smakowej. Ale to nie tylko wino jest za ten smak odpowiedzialne. Idelanie wpasowały się tu kwaśnie jabłka :) A do tego majeranek... Cały sekret pieczonej kaczki polega na tym, że jest nafaszerowana tymi kwaśnymi jabłkami. Danie jest bardzo efektowne, bo kaczka pieczona jest w całości.

Ponieważ pieczona kaczka z winnymi jabłkami wygląda pięknie, możesz podać ją w czasie świąt Bożego Narodzenia lub Wielkanocy. Naprawdę robi wrażenie :)


Składniki na pieczona kaczka z winnymi jabłkami

kaczka o wadze około 2 kg

szklanka dobrego białego, wytrawnego wina

6-7 średniej wielkości twardych i koniecznie kwaśnych jabłek

czubata łyżka majeranku

łyżka soli

łyżka świeżo zmielonego czarnego pieprzu

łyżka oliwy

Przygotowanie dania pieczona kaczka z winnymi jabłkami

Jeśli kaczka była mrożona, przygotowanie jej zaczynam co najmniej dzień wcześniej - kaczkę należy bowiem rozmrażać bardzo powoli - najlepiej w lodówce - ptak szybko rozmrożony (np. w wodzie, lub po prostu zostawiony w temperaturze pokojowej będzie twardy).

Kaczkę myję, osuszam papierowym ręcznikiem, nacieram wewnątrz i na zewnątrz solą, pieprzem i majerankiem. Odstawiam do lodówki na kilka godzin.

Jabłka myje, kroję na ósemki, usuwam gniazda nasiennie. Do środka kaczki napycham tyle jabłek, ile się da, następnie piekę w piekarniku w temperaturze 200 stopni przez około 70 minut, co jakiś czas polewając powstałym sosem. Po tym czasie na około kaczki układam pozostałe jabłka, wlewam wino i piekę ptaka do miękkości - około 30 minut.

Podaję z czerwoną kapustą zaprawioną tłuszczem, oczywiście kaczym!

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.