Pieczona gęś

  
1 5 5 8
2010-11-09
pieczenie - ok. 1 godz. na kg gęsi
łatwe
Porcje: w zależnści od wielkości gęsi
Kuchnia europejska

Przeglądając przepisy w dziale "ptactwo" znalazłam zaledwie dwa przepisy na gęś. Ani jeden nie przypomina gąski, którą jemy dwa razy w roku - na święta Bożego Narodzenia i na Wielkanoc. Cała rodzina czeka niecierpliwie na ten rarytas. a gęsi kupuje się właśnie teraz, około św. Marcina. Już mamy gąskę na święta. Myślę, że warto przekonać Was, że gęsina jest pyszna, łatwa do przygotowania i nadająca się na świąteczny obiad jak nic innego...


Składniki na pieczona gęś

Gęś cała, sól, opcjonalnie - majeranek

Przygotowanie dania pieczona gęś

Gęś rozmrozić powoli, na dwa dni przed dniem podania potrawy. Rozmrożonego ptaka umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem, dokładnie usunąć pozostałe pióra.Obciąć końce skrzydeł i szyję - przydadzą się, wraz z podrobami, na rosół. Usunąć skórę z tłuszczem z okolic pachwin. Dokładnie nasolić gęś z zewnątrz i wewnątrz. Niektórzy (m.in. moja ciocia Maryla) nacierają jeszcze gąskę majerankiem, ale gęś ma tak pyszny "własny smak", że nic jej nie jest potrzebne. Pozostawić gęś zasoloną na noc. Zwykle po śniadaniu zabieram się do przygotowania gęsi:
1. Nakłuwam pierś, nogi i grzbiet w najbardziej tłustych miejscach.
2. Do żeliwnej, dużej brytfany (gęsiarki) wlewam ok. 2 cm wody i zagotowuję ją.
3. Do gotującej wody wkładam gęś - najpierw na piersi, następnie obracam ją na plecy. Wytapia się w ten sposób tłuszcz, którego nadmiar zbieram do przygotowanego naczynia. Trwa to tak długo, dopóki nie wyparuje cała woda.
4. Następnie gęś wkładam do piekarnika (ok. 200 stopni) - nie dodaję żadnego tłuszczu, gęś piecze się na własnym!
5. Co ok. pół godziny trzeba wyjąć brytfankę i gąskę dokładnie polewać tłuszczem zgromadzonym pod nią, by nie była sucha. Jeśli brakuję tłuszczu, należy wykorzystać ten, który został zebrany (patrz pkt. 3). W miarę potrzeby można dodać trochę wody.
6. Gęś jest gotowa, gdy przypieczona skóra pęka przy udach oraz na piersi, ukazując kość mostka. Nie można już wtedy gęsi obracać, gdyż się rozpada.

Tak upieczoną gęś podaje się u nas - na Śląsku - z kluskami śląskimi oraz modrą kapustą, polaną sosem zgromadzonym pod gęsią. Smacznego!

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.