Peklowana szynka


  
1 5 5 3
2004-03-18
2-3 tygodnie
średniołatwe
Porcje: dużooo
Kuchnia europejska
Peklowana szynka

W sam raz na świąteczną ucztę


Składniki na peklowana szynka

Szynka wieprzowa ok. 5 kg
Zalewa: 1 dag kolendry,
3-4 goździki
15 ziaren pieprzu
15 ziaren ziela angielskiego
5 lisci laurowych
2-3 ząbki czosnku
15-20 dag soli
1 dag cukru
1 dag saletry
2,5 l wody

Przygotowanie dania peklowana szynka

...

Z szynki usunąć kości. Zmiażdzyć przyprawy, zmieszać z solą, cukrem, saletrą, podzielić na 2 części (w lecie nie dodawać cukru). Połowę mieszaniny wetrzeć w mięso, nie wyłączając nacięć powstałych wskutek usunięcia kości.
Mięso ułożyć w naczyniu kamionkowym, drewnianym lub emaliowanym, przykryć drewnianym krążkiem, obciążyć. Pozostawić w temperaturze pokojowej przez 2-3 dni.
Zagotować 2,5 litra wody, schłodzić, zmieszać z resztą soli i przypraw, zalać mięso, przenieść do chłodnego pomieszczenia ( 4 do 8 st. C.).
Peklować mięso ok. 3 tygodni, przewracając co 2-3 dni. Po wyjęciu z zalewy oczyścić mięso z przypraw, opłukać, osączyć z wody, zwinąć ściśle, obwiązać sznurkiem co 2-3 cm jak baleron. Przed wędzeniem obsuszyć szynkę. Jeśli nie bedzie wędzona włożyć do dużego garnka, zalać wrzącą wodą do takiej ilości, aby powierzchnia mięsa była zupelnie przykryta. Mięso po zagotowaniu gotować, na małym gazie, taką ilość godzin ile kg waży mięso. W miare potrzeby uzupelniać ilość wody.

Nie należy mięsa przegotować, gdyż wtedy mięso strzępi się i jest niesmaczne.Jeśli podczas peklowania pojawi się piana w miejscu stykania się roztworu ze ściankami naczynia mięso trzeba niezwłocznie wyjąć, opłukać w czystej wodzie, a naczynie, w którym się peklowało, starannie umyć i wyparzyć. Roztwór zagotować i ostudzić. Mięso włożyć do naczynia i ponownie zalać roztworem. Jeśli pojawi się nie tylko piana, ale roztwór stanie sie ciągliwy i będzie miał nieprzyjemny zapach, należy przygotować świeży roztwór i opłukane mięso ponownie zapeklować.

Baci di dama

Baci di dama

Ciasteczka te zobaczyłam w porannym serwisie TVN. Urzekły mnie swoją prostotą i pysznym wykończeniem. Robi się je błyskawicznie, nie są zbyt słodkie, mogą się wydawać mało atrakcyjne same w sobie, ale idealnie współgrają z karmelowym nadzieniem.

Prezentowane były przez Monikę Mrozowską-Szaciłło, aktorkę, autorkę książek z przepisami. Razem z mężem prowadzi ona blog, na którym można znaleźć...


Indyk a`la Książę

Indyk a`la Książę

Tak, jak myślałam, z przepisem było nieco kłopotów, bo zakładał nałożenie nadzienia na wierzch plastrów mięsa i później panierowanie ich w roztrzepanym jajku, wymieszanym z dużymi grzankami. Ciekawe, jak to jajko i te grzanki miały się trzymać na nadzieniu????
Ale zdecydowałam się poeksperymentować, bo smakowo zapowiadało się interesująco.
I powiem wam, że wyszło fantastyczne mięso, świetne...


Tafelspitz – wiedeńska sztuka mięsa w sosie chrzanowym

Tafelspitz – wiedeńska sztuka mięsa w sosie chrzanowym

Tak o tym daniu pisał Robert Makłowicz w książce C.K. Kuchnia: We Francji kiwano głowami z powątpiewaniem. Najlepsi agenci uparcie donosili, że ulubionym daniem Franciszka Józefa I, cesarza Austrii i króla Węgier, jest sztuka mięsa. Jak to, cesarz i kawałek wołowiny wątpliwej jakości? Jakie uczucia budzić może imperator jedzący gotowane w wodzie (z dodatkiem jarzyn, co prawda) mięso?
Trudno,...
Peklowana szynka - komentarze

AnnaMarlena
AnnaMarlena
5.08.2014 09:21
Pięknie wygląda i na pewno jest bardzo pyszna
helula
helula
11.01.2008 17:10
zrobiłam szynke wedlug tego przepisu {nastepnym razem dodam troche wiecej soli} NIE gotowałam jej tylko ją upiekłam. Była rewelacyjna, Dawno nie jadłam tak pysznego mięska.
gawrant
gawrant
20.03.2006 19:32
Jeżeli mięso ma być soczyste, to po włożeniu szynki do wrzątku należy utrzymywać temperaturę wody w granicach 75 do 80 st C przez czas podany w przepisie. Poza tym wszystko OK.