» Przepisy » Mięso » Wieprzowina » Peklowana szynka

Peklowana szynka


  
1 5 5 3
2004-03-18
2-3 tygodnie
średniołatwe
Porcje: dużooo
Kuchnia europejska
Peklowana szynka

W sam raz na świąteczną ucztę


Składniki na peklowana szynka

Szynka wieprzowa ok. 5 kg
Zalewa: 1 dag kolendry,
3-4 goździki
15 ziaren pieprzu
15 ziaren ziela angielskiego
5 lisci laurowych
2-3 ząbki czosnku
15-20 dag soli
1 dag cukru
1 dag saletry
2,5 l wody

Przygotowanie dania peklowana szynka

...

Z szynki usunąć kości. Zmiażdzyć przyprawy, zmieszać z solą, cukrem, saletrą, podzielić na 2 części (w lecie nie dodawać cukru). Połowę mieszaniny wetrzeć w mięso, nie wyłączając nacięć powstałych wskutek usunięcia kości.
Mięso ułożyć w naczyniu kamionkowym, drewnianym lub emaliowanym, przykryć drewnianym krążkiem, obciążyć. Pozostawić w temperaturze pokojowej przez 2-3 dni.
Zagotować 2,5 litra wody, schłodzić, zmieszać z resztą soli i przypraw, zalać mięso, przenieść do chłodnego pomieszczenia ( 4 do 8 st. C.).
Peklować mięso ok. 3 tygodni, przewracając co 2-3 dni. Po wyjęciu z zalewy oczyścić mięso z przypraw, opłukać, osączyć z wody, zwinąć ściśle, obwiązać sznurkiem co 2-3 cm jak baleron. Przed wędzeniem obsuszyć szynkę. Jeśli nie bedzie wędzona włożyć do dużego garnka, zalać wrzącą wodą do takiej ilości, aby powierzchnia mięsa była zupelnie przykryta. Mięso po zagotowaniu gotować, na małym gazie, taką ilość godzin ile kg waży mięso. W miare potrzeby uzupelniać ilość wody.

Nie należy mięsa przegotować, gdyż wtedy mięso strzępi się i jest niesmaczne.Jeśli podczas peklowania pojawi się piana w miejscu stykania się roztworu ze ściankami naczynia mięso trzeba niezwłocznie wyjąć, opłukać w czystej wodzie, a naczynie, w którym się peklowało, starannie umyć i wyparzyć. Roztwór zagotować i ostudzić. Mięso włożyć do naczynia i ponownie zalać roztworem. Jeśli pojawi się nie tylko piana, ale roztwór stanie sie ciągliwy i będzie miał nieprzyjemny zapach, należy przygotować świeży roztwór i opłukane mięso ponownie zapeklować.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Peklowana szynka - komentarze

AnnaMarlena
AnnaMarlena
5.08.2014 09:21
Pięknie wygląda i na pewno jest bardzo pyszna
helula
helula
11.01.2008 17:10
zrobiłam szynke wedlug tego przepisu {nastepnym razem dodam troche wiecej soli} NIE gotowałam jej tylko ją upiekłam. Była rewelacyjna, Dawno nie jadłam tak pysznego mięska.
gawrant
gawrant
20.03.2006 19:32
Jeżeli mięso ma być soczyste, to po włożeniu szynki do wrzątku należy utrzymywać temperaturę wody w granicach 75 do 80 st C przez czas podany w przepisie. Poza tym wszystko OK.