»
Przepisy »
Ryże i kasze »
Dania z kaszą »
Pęczak w roli pasztetu
ok. 2 godz.
łatwe
Porcje: 5-6
Zwykła kasza w niezwykłej oprawie; smaczna zarówno na gorąco, jak i na zimno
Składniki na pęczak w roli pasztetu
1 szklanka pęczaku
1 łyżka oleju
1 płaska łyżka soli
15 dag pieczarek
1 cebula
2 łyżki masła
15 dag sera żółtego utartego na drobnej tarce
pęczek szczypiorku
2 jajka
4 łyżki śmietany dość gęstej
1 łyżka oleju
1 płaska łyżka soli
15 dag pieczarek
1 cebula
2 łyżki masła
15 dag sera żółtego utartego na drobnej tarce
pęczek szczypiorku
2 jajka
4 łyżki śmietany dość gęstej
Przygotowanie dania pęczak w roli pasztetu
...
Kaszę wypłukać, krótko przesmażyć na rozgrzanej łyżce oleju, zalać szklanką wrzącej wody, dodać łyżkę soli, gotować mieszając. Gdy woda została prawie wchłonięta, zalać kaszę jeszcze jedną szklanką gorącej wody, nadal gotować i mieszać. Gdy wody już prawie nie ma, przykryć garnek pokrywką i wstawić do nagrzanego do 150 st. piekarnika na ok. 30 minut, aż cała woda będzie wchłonięta. Wyłożyć kaszę do salaterki, ostudzić.Cebulę posiekać w drobną kosteczkę, zeszklić na maśle, dodać pokrajane na półplasterki pieczarki, podsmażyć.
Wymieszać razem kaszę, cebulę i pieczarki, dodać 2/3 startego żółtego sera, pokrojony szczypiorek, wbić 1 jajko, popieprzyć, ewentualnie dosolić, wymieszać całą masę.
Przełożyć do foremki wysmarowanej tłuszczem i wysypanej tartą bułką (bądź wyłożonej folią aluminiową). Śmietanę rozbełtać z 1 jajkiem, wylać na masę, ponakłuwać w kilku miejscach patyczkiem, włożyć do nagrzanego do 200 stopni piekarnika, piec ok. 40 minut. Po pół godzinie pieczenia posypać pasztet pozostałą ilością startego sera.
Można podawać na gorąco z sałatą lub surówkami, znakomity również na zimno.
Kiedy już przygotuje się tę masę, która jest dość pracochłonna, warto wykorzystać jej część na nadzienie do rolady schabowej: schab naciąć wzdłuż, dość cienko rozbić, natrzeć solą i pieprzem, nałożyć cienką warstwę masy z kaszy, zwinąć, zasznurować, piec w rękawie foliowym do miękkości – najmniej 1 godzinę. Po wystygnięciu usunąć nitki, kroić w cienkie plastry do kanapek. Można jeść oczywiście również na gorąco, w grubych plastrach – zamiast tradycyjnych schabowych.
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl