Pasztet z kaszy jaglanej i ciecierzycy - pyszny i zdrowy
Pasztet z kaszy jaglanej i ciecierzycy można określić tylko dwoma słowami. Pyszny i zdrowy :) Z migdałami i rodzynkami. Pachnący natką pietruszki i kuminem. Łatwy do upieczenia. Idealny na ciepło i na zimno. Z sosami, na kanapkach, z mnóstwem zielonej sałaty. A przepis jest łatwy i sprawdzony No boski jest ten pasztet :)
Czy ma wady? No pewnie, że ma. Trudno jest się oprzeć pasztetowi z kaszy jaglanej i ciecierzycy, ale to nie grzech, bo to danie typu "fit". Więc chyba raczej nie ma wad :)
Z przepisem na pasztet z kaszy jaglanej i ciecierzyce możesz swobodnie eksperymentować. Dodawaj czosnku, skórkę cytrynową, orzechy, żurawinę, cebulę. Z cząbrem i tymiankiem smakuje wybornie. A gdy zmienisz olej na masło ghee i dodasz garam masalę lub kurkumę, to zyska bardzo indyjskiego aromatu. Prawda, że to jest super pasztet? :)
Taki zdrowy i bezmięsny pasztet z kaszy jaglanej i ciecierzycy możesz też podać na różne okazje. Rodzinne spotkania, kolacje z przyjaciółmi, urodziny, imieniny... Pasztet z kaszy jaglanej i ciecierzycy zrobi furorę w czasie świąt Bożego Narodzenia na przykład. Nawet na wigilijna kolację możesz go podać, bo nie zawiera mięsa :)
Bez względu na to, jakie dodatki spełnią Twoje oczekiwania smakowe, pasztet z kaszy jaglanej i ciecierzycy, jest pyszny i zdrowy :)
Składniki na pasztet z kaszy jaglanej i ciecierzycy - pyszny i zdrowy
25 dag suchej ciecierzycy
1 surowe jajko
3 łyżki oleju
1/2 szklanki migdałów bez skórki
1/2 szklanki rodzynek
duuuuży pęczek natki pietruszki
1/2 łyżeczki mielonego kminu (ostatecznie można pominąć)
sól
świeżo zmielony czarny pieprz
Przygotowanie dania pasztet z kaszy jaglanej i ciecierzycy - pyszny
... i zdrowy
- Ciecierzycę zalej zimną wodą i odstaw do namoczenia na kilkanaście godzin (czyli na noc).
- Ugotuj kaszę: wsyp ją do dużego sitka, przelej zimną wodą, następnie wrzątkiem - dzięki temu nie będzie miała goryczki. Do garnka wlej 2 szklanki wody, doprowadź do wrzenia. Dodaj kaszę i gotuj na dużym ogniu przez 10 minut, co jakiś czas mieszając. Wyłącz ogień, posól, wymieszaj, przykryj i pozostaw na 10 minut. Po tym czasie odkryj, odstaw na kilka minut do przestygnięcia.
- Kiedy kasza się gotuje, posiekaj natkę pietruszki. Rodzynki zalej gorącą wodą.
- Z namoczonej ciecierzycy odlej wodę. Zmiel ją w maszynce do mielenia o drobnych oczkach.
- Do miski dodaj wystudzoną kaszę, zmieloną ciecierzycę, olej, jajko, natkę, odsączone z wody rodzynki oraz migdały. Dopraw kuminem, solą i sporą ilością czarnego pieprzu.
- Wszystkie składniki wymieszaj na jednolitą masę.
- Przełóż do formy wyłożonej papierem do pieczenia (lub wysmarowanej odrobiną oleju). Dość mocno uklep i wyrównaj wierzch.
- Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i zapiekaj przez 40-50 minut, aż wierzch ładnie się przyrumieni.
- Odstaw do całkowitego wystygnięcia i dopiero wyjmij z formy (wcześniej pasztet może się kruszyć).
- Podawaj na zimno z ulubionym sosem lub na ciepło (po podgrzaniu w piekarniku lub na patelni na odrobinie tłuszczu) z... ulubionym sosem i mnóstwem zielonej sałaty.
Ciecierzycę zalej zimną wodą i odstaw do namoczenia na kilkanaście godzin (czyli na noc). Ugotuj kaszę: wsyp ją do dużego sitka, przelej zimną wodą, następnie wrzątkiem - dzięki temu nie będzie miała goryczki. Do garnka wlej 2 szklanki wody, doprowadź do wrzenia. Dodaj kaszę i gotuj na dużym ogniu przez 10 minut, co jakiś czas mieszając. Wyłącz ogień, posól, wymieszaj, przykryj i pozostaw na 10 minut. Po tym czasie odkryj, odstaw na kilka minut do przestygnięcia. Kiedy kasza się gotuje, posiekaj natkę pietruszki. Rodzynki zalej gorącą wodą. Z namoczonej ciecierzycy odlej wodę. Zmiel ją w maszynce do mielenia o drobnych oczkach. Do miski dodaj wystudzoną kaszę, zmieloną ciecierzycę, olej, jajko, natkę, odsączone z wody rodzynki oraz migdały. Dopraw kuminem, solą i sporą ilością czarnego pieprzu. Wszystkie składniki wymieszaj na jednolitą masę. Przełóż do formy wyłożonej papierem do pieczenia (lub wysmarowanej odrobiną oleju). Dość mocno uklep i wyrównaj wierzch. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i zapiekaj przez 40-50 minut, aż wierzch ładnie się przyrumieni. Odstaw do całkowitego wystygnięcia i dopiero wyjmij z formy (wcześniej pasztet może się kruszyć). |
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl