» Przepisy » Warzywa » Warzywa zapiekane i pieczone » Pasztet z kaszy jaglanej i ciecierzycy - pyszny i zdrowy

Pasztet z kaszy jaglanej i ciecierzycy - pyszny i zdrowy


  
1 5 5 37
2014-04-02
60 minut + kilkanaście godzin moczenia
bardzo łatwe
Porcje: forma 23 x 13 cm
Kuchnia europejska
Pasztet z kaszy jaglanej i ciecierzycy - pyszny i zdrowy

Pasztet z kaszy jaglanej i ciecierzycy można określić tylko dwoma słowami. Pyszny i zdrowy :) Z migdałami i rodzynkami. Pachnący natką pietruszki i kuminem. Łatwy do upieczenia. Idealny na ciepło i na zimno. Z sosami, na kanapkach, z mnóstwem zielonej sałaty. A przepis jest łatwy i sprawdzony No boski jest ten pasztet :)

Czy ma wady? No pewnie, że ma. Trudno jest się oprzeć pasztetowi z kaszy jaglanej i ciecierzycy, ale to nie grzech, bo to danie typu "fit". Więc chyba raczej nie ma wad :)

Z przepisem na pasztet z kaszy jaglanej i ciecierzyce możesz swobodnie eksperymentować. Dodawaj czosnku, skórkę cytrynową, orzechy, żurawinę, cebulę. Z cząbrem i tymiankiem smakuje wybornie. A gdy zmienisz olej na masło ghee i dodasz garam masalę lub kurkumę, to zyska bardzo indyjskiego aromatu. Prawda, że to jest super pasztet? :)

Taki zdrowy i bezmięsny pasztet z kaszy jaglanej i ciecierzycy możesz też podać na różne okazje. Rodzinne spotkania, kolacje z przyjaciółmi, urodziny, imieniny... Pasztet z kaszy jaglanej i ciecierzycy zrobi furorę w czasie świąt Bożego Narodzenia na przykład. Nawet na wigilijna kolację możesz go podać, bo nie zawiera mięsa :)

Bez względu na to, jakie dodatki spełnią Twoje oczekiwania smakowe, pasztet z kaszy jaglanej i ciecierzycy, jest pyszny i zdrowy :)




Składniki na pasztet z kaszy jaglanej i ciecierzycy - pyszny i zdrowy

1 szklanka kaszy jaglanej
25 dag suchej ciecierzycy
1 surowe jajko
3 łyżki oleju
1/2 szklanki migdałów bez skórki
1/2 szklanki rodzynek
duuuuży pęczek natki pietruszki
1/2 łyżeczki mielonego kminu (ostatecznie można pominąć)
sól
świeżo zmielony czarny pieprz

Przygotowanie dania pasztet z kaszy jaglanej i ciecierzycy - pyszny

... i zdrowy

  1. Ciecierzycę zalej zimną wodą i odstaw do namoczenia na kilkanaście godzin (czyli na noc).
  2. Ugotuj kaszę: wsyp ją do dużego sitka, przelej zimną wodą, następnie wrzątkiem - dzięki temu nie będzie miała goryczki. Do garnka wlej 2 szklanki wody, doprowadź do wrzenia. Dodaj kaszę i gotuj na dużym ogniu przez 10 minut, co jakiś czas mieszając. Wyłącz ogień, posól, wymieszaj, przykryj i pozostaw na 10 minut. Po tym czasie odkryj, odstaw na kilka minut do przestygnięcia.
  3. Kiedy kasza się gotuje, posiekaj natkę pietruszki. Rodzynki zalej gorącą wodą.
  4. Z namoczonej ciecierzycy odlej wodę. Zmiel ją w maszynce do mielenia o drobnych oczkach.
  5. Do miski dodaj wystudzoną kaszę, zmieloną ciecierzycę, olej, jajko, natkę, odsączone z wody rodzynki oraz migdały. Dopraw kuminem, solą i sporą ilością czarnego pieprzu.
  6. Wszystkie składniki wymieszaj na jednolitą masę.
  7. Przełóż do formy wyłożonej papierem do pieczenia (lub wysmarowanej odrobiną oleju). Dość mocno uklep i wyrównaj wierzch.
  8. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i zapiekaj przez 40-50 minut, aż wierzch ładnie się przyrumieni.
  9. Odstaw do całkowitego wystygnięcia i dopiero wyjmij z formy (wcześniej pasztet może się kruszyć).
  10. Podawaj na zimno z ulubionym sosem lub na ciepło (po podgrzaniu w piekarniku lub na patelni na odrobinie tłuszczu) z... ulubionym sosem i mnóstwem zielonej sałaty.


Pasztet z kaszy jaglanej i ciecierzycy - pyszny i zdrowy  - etap 1

Ciecierzycę zalej zimną wodą i odstaw do namoczenia na kilkanaście godzin (czyli na noc).
Ugotuj kaszę: wsyp ją do dużego sitka, przelej zimną wodą, następnie wrzątkiem - dzięki temu nie będzie miała goryczki. Do garnka wlej 2 szklanki wody, doprowadź do wrzenia. Dodaj kaszę i gotuj na dużym ogniu przez 10 minut, co jakiś czas mieszając. Wyłącz ogień, posól, wymieszaj, przykryj i pozostaw na 10 minut. Po tym czasie odkryj, odstaw na kilka minut do przestygnięcia.
Kiedy kasza się gotuje, posiekaj natkę pietruszki. Rodzynki zalej gorącą wodą.




Pasztet z kaszy jaglanej i ciecierzycy - pyszny i zdrowy  - etap 2

Z namoczonej ciecierzycy odlej wodę. Zmiel ją w maszynce do mielenia o drobnych oczkach.




Pasztet z kaszy jaglanej i ciecierzycy - pyszny i zdrowy  - etap 3

Do miski dodaj wystudzoną kaszę, zmieloną ciecierzycę, olej, jajko, natkę, odsączone z wody rodzynki oraz migdały. Dopraw kuminem, solą i sporą ilością czarnego pieprzu.
Wszystkie składniki wymieszaj na jednolitą masę.




Pasztet z kaszy jaglanej i ciecierzycy - pyszny i zdrowy  - etap 4

Przełóż do formy wyłożonej papierem do pieczenia (lub wysmarowanej odrobiną oleju). Dość mocno uklep i wyrównaj wierzch.




Pasztet z kaszy jaglanej i ciecierzycy - pyszny i zdrowy  - etap 5

Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i zapiekaj przez 40-50 minut, aż wierzch ładnie się przyrumieni.
Odstaw do całkowitego wystygnięcia i dopiero wyjmij z formy (wcześniej pasztet może się kruszyć).

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Pasztet z kaszy jaglanej i ciecierzycy - pyszny i zdrowy - komentarze

~Gość
~Gość
19.11.2018 07:52
Witam. czy można zamienić rodzynki na żurawiny? Pozdrawiam.
Grzegorz, MniamMniam.pl
Grzegorz, MniamMniam.pl
22.11.2018 13:07
Hej Gościu :) Można jak najbardziej :)
~IssacDiple
~IssacDiple
24.07.2017 11:51
TOP 3 2017
~Kuchnat
~Kuchnat
4.12.2016 14:43
Dzis zaserwowalam pasztet na obiad na ciepło. Przepis wzbogaciłam o: -prażone ziarna słonecznika, -czarne oliwki, -suszone powidory a do przypraw dodałam: -sos sojowy, -suszony czosnek -ziola prowansalskie. Wierzch posypalam czarnym sezamem. Polecam wzbogaconą wersję;)
~Mariola
~Mariola
1.12.2016 06:29
Witam, co można zrobić jeszcze z ciecierzycą zamiast zmielenia,jest jakaś inna opcja?
Kasia, MniamMniam.pl
Kasia, MniamMniam.pl
1.12.2016 11:15
Można zblendować, rozgnieść tłuczkiem do ziemniaków lub widelcem. Pozdrawiam :)
~Marta
~Marta
7.03.2016 20:53
WIELKIE DZIĘKI za inspirację i wspaniały przepis! Jak to ja, zawsze najpierw testuję znaleziony przepis, upraszczając go do granic, dopiero po udanym wypieku jestem gotowa sięgnąć po dodatki. I tak, dałam 350g suchej ciecierzycy którą namoczyłam przez noc (tu sobie myślę, kurde jak się nie dopiecze, co ze mną będzie po zjedzeniu?? no co??), 2 łyżki zmielonego siemienia lnianego rozbełtanego w 6 łyżkach zimnej wody (zamiast jajek i oleju, bo nie używam/nie miałam), sypnęłam nieco curry i papryki ostrej (innych przypraw też nie miałam haha) i tyle i heja do piekarnika. Aaa i cieciorkę zblendowałam żyrafą, wprawdzie pod koniec poparzyłam sobie łapy i blendowałam ze 30 minut z przerwami i to nic że sufit ma ładny żółty fresk ale.... i teraz werble pasztet piekłam w zadanej temp. 40 minut i wyszedł - jak dla mnie - piękny, zwarty, cudny zrumieniony, na pewno dla amatorów pasztetów kupnych byłby za suchy, ale dla mnie -wielbicielki smarowania pasztetów sosem pomidorowym/musztardą i traktowania ich jako pajdy chleba- okazał się na tyle smaczny, że pożarłam cały w 2 dni. Ale ja mało wymagająca jestem, taka minimalistka kulinarna :D Po ukrojeniu plastra -mimo użycia samego siemienia jako dodatku wiążącego- pasztet trzymał formę. Okruszki z talerzyka wylądowały w psiej misce, gdzie zostały natychmiast wysprzątane ;) Na święta będzie już z pietruszą, choć bez kaszy, bo kaszę lubię na slodko :) Pzdr
~Ola
~Ola
23.05.2015 11:28
Chciałabym zrobić go w wersji bardziej wytrawnej i podać z sosem tzatzyki, czy mogę go zatem doprawić czosnkiem, papryką, ziołami prowansalskimi i dodać suszone pomidory? Czy może poleca Pan inne przyprawy? Z góry dziękuję :)
Kasia, MniamMniam.pl
Kasia, MniamMniam.pl
25.05.2015 09:33
Olu tu wszystko zależy od Twojej fantazji i smaku :) Oczywiście, że możesz użyć takich dodatków i Twój pasztet na pewno będzie pyszny. Smacznego :)
~Ewa
~Ewa
20.03.2015 09:10
Dość często robię pasztet z soi. Też mi się kruszył i wypróbowałam prosty sposób na uniknięcie kruszenia, który myślę, że można i tu wykorzystać. Kiedy już wszystkie składniki są połączone na jednolitą masę dodaję czubatą łyżkę mąki pszennej i jeszcze raz dokładnie mieszam. Te pasztet też wypróbuję. Pozdrawiam.
ela50
ela50
12.03.2015 10:01
Uwielbiam pasztety, bo są „wydajne”, zastępują na chlebie masło, no i ten smak ! Ale od jakiegoś czasu staram się nie jeść czegoś, co ma w sobie tłuste mięso czy tłusty boczek, czy w ogóle mięso. A więc szukam pasztetu Vega, fit, który jest zdrowszy i minimalizuje ilość kalorii.  I TEN przepis spełnił moje oczekiwania. W związku z tym, że część rodziny pozostała przy tradycyjnym sposobie odżywiania, piekę pasztet vege tylko dla siebie (ale pasztet !). Częstowałam nim także moją mięsożerną przyjaciółkę, która stwierdziła, że pasztet jest bardzo smaczny, ale … za dużo z nim roboty (jakby z mięsem nie było !). Lubię połączenie cieciorki i kuminu. Fajnie, że przyrządzanie pasztetu daje duże pole do kulinarnych eksperymentów. Dzięki temu odkrywam coraz to inny smak. Można go też jeść na „bardziej konkretnie” i bardziej na słodko”. Polecam ten przepis jako że niedługo Wielkanoc – czas wędlin, mięs i … pasztetów. Może piekąc właśnie taki pasztet nie trzeba będzie po świętach robić kulinarnego rachunku sumienia, czego wszystkim życzę 
~Aga
~Aga
11.01.2015 12:16
czy aby na pewno nie powinno sie wcześniej cieciorki podgotować?
~Gość
~Gość
12.01.2015 09:40
Hej Aga :) Na pewno nie powinno :)
~Aga
~Aga
11.01.2015 12:14
jakiś mdły mi wyszedł.chyba za mało przypraw jak dla mnie
~Gość
~Gość
22.12.2014 12:56
Dziękuję przeserdecznie :)
maryk
maryk
6.10.2014 20:55
Pyszny, zdrowy i przede wszystkim smaczny. Jak dla mnie bomba. Szkoda tylko, że domownicy bez entuzjazmu.
hanialk
hanialk
13.07.2014 09:26
pyszna i zdrowa alternatywa dla miesnych pasztetów z zawartością mięsa na poziomie > 10 % :D
AnnaAndrejewna
AnnaAndrejewna
11.07.2014 16:21
Zrobiłam, bo ugotowałam za dużo ciecierzycy do hummusu. Oczywiście z małymi modyfikacjami! Zmieliłam całość, za radą, albo pomysłem z forum, oprócz pietruszki dodałam kolendry, trochę cynamonu, wędzonej papryki i harrisy, dzięki temu uzyskałam takie małe wspomnienie wakacji w Maroku. Całość wyszła bardzo aromatyczna, smakowała wszystkim, nawet tym, którzy bez mięsa nie mogą się obejść.
zakrecona8
zakrecona8
10.07.2014 22:41
cieciorka?
Kasia, MniamMniam.pl
Kasia, MniamMniam.pl
11.07.2014 08:31
Cześć zakrecona :) Ściślej ciecierzyca, czyli groch włoski. Pozdrawiam :)
mamiszon3
mamiszon3
30.04.2014 13:19
Pasztet upiekłam na święta-jednak wprowadziłam sporo modyfikacji.Nie dodawałam natki,rodzynek,migdałów i kminu.Dodałam natomiast to co normalnie dodaję do pasztetu z mięsa,czyli:2łyżki miodu,2łyżeczki cynamonu,po pół łyżeczki imbiru i mielonej gałki muszkatołowej.Poza tym dałam sporą cebulkę podsmażoną na maśle.Cieciorkę ugotowałam i zmieliłam razem z kaszą.Dzięki tym zmianom mój pasztet był aromatyczny i przede wszystkim bardziej kleisty-dobrze się go kroiło i nie kruszył się.A ponieważ to był świąteczny pasztet to dodałam jeszcze żurawiny suszone.Dobrym dodatkiem do takiego pasztetu jest sos cumberland(dostępny w mniamniamowym sklepie).
Peggy
Peggy
22.04.2014 13:19
Na śniadanie wielkanocne podałam powyższy pasztet . Zaserwowałam go na ciepło z sosem słodko-kwaśnym - pycha! Z pewnością bardziej zachwyca zwolenników diety wegetariańskiej, ale i inni zgodzili się, że ma coś interesującego. Trzymałam się przepisu, tylko zamiast świeżej cieciorki dodałam z puszki - 400 g, a poza tym wszystko jak u Grzegorza. Pysznie migdały chrupały!
Niss
Niss
22.04.2014 09:46
Zrobiłam ;)) Moi "bezmięsni" goście byli zachwyceni. Dałam 2 puszki cieciorki gotowanej na parze. Konsystencja była akurat. Nie chciało się tak ładnie przyrumienić jak na zdjęciach Grzegorza, ale w smaku - ok ;)) Będę robić częściej.
~Gość
~Gość
15.04.2014 13:59
Czym mogę zastąpić kasze jaglana? mam jęczmienia, gryczana, pęczak..
Grzegorz, Mniammniam.pl
Grzegorz, Mniammniam.pl
15.04.2014 16:29
Hej Gościu :) Ja bym spróbował z kaszą jęczmienną :) Gryczana raczej całkowicie odpada, pęczak trochę za gruby :)
~gotujaca zdrowo
~gotujaca zdrowo
6.04.2014 17:27
Ja ten pasztet zrobiłam z pokrojona w kostke i podsmazona na oleju ceulka. Dodalam tez kika pzecisnietych przez praske zabkow czosnku dalam tez pikantna paprykę w proszku do smaku. Zrezygnowalam z migdalow i rodzynek. Aby cos chrupalo zostawiłam trochę niezmielonej cieciorki. Dobrze smakuje z sosem pomidorowym lub tylko z ketchupem. Fajny przepis na zdrowe danie.
mawe13
mawe13
5.04.2014 15:33
Pasztet zrobiłam wczoraj z mała zmianą.Zamiast migdałów dałam prażone orzechy włoskie-fajnie chrupią przy jedzeniu:). Dla mnie zdecydowanie nie nadaje się na chleb,bo trzeba go gruuubo pokroic,żeby się nie kruszył.Jednak na obiad jako wegetariańska wersja pieczeni rzymskiej podgrzany na patelni na odrobinie koperkowej oliwie z oliwek smakuje bardzo dobrze.Chyba następnym razem zamiast pietruszki dam właśnie koperek-chyba będzie bardziej wyrazisty w smaku. Całkiem fajny przepis:).
~Elżbieta
~Elżbieta
4.04.2014 20:49
O.k. brzmi smakowicie; robiłam już pasztet z soi, cieciorki i soczewicy z warzywami, ale wszystko gotowałam. W tym przepisie zastanawia mnie, dlaczego drobniejszą kaszę jaglaną gotujemy - a cieciorki nie ? Pozdrawiam :))
Grzegorz, Mniammniam.pl
Grzegorz, Mniammniam.pl
5.04.2014 12:23
Hej Elżbieta - cieciorki nie gotujemy, by uzyskać bardziej zróżnicowaną strukturę pasztetu :) Taki moim zdaniem jest ciekawszy :)
~Gość
~Gość
3.04.2014 16:12
Witam. Czy całe migdały, czy bardziej płatki migdałowe? Całe nie będą twarde? Czy kumin to kminek?
Grzegorz, Mniammniam.pl
Grzegorz, Mniammniam.pl
4.04.2014 06:15
Hej Gościu :) Chodzi o całe migdały - nie będą twarde, będą przyjemnie chrupiące :) Kumin to nie kminek. Kumin ma innych aromat - mocny, prawie "duszący". Nazywany jest też kminem rzymskim: http://www.mniammniam.com/skle p/2147,Kmin_cumin...
sylwica
sylwica
3.04.2014 15:21
Grzegorzu, czy jak mam cieciorkę w słoiku , to mogę jej użyć lub puszkowej?
Grzegorz, Mniammniam.pl
Grzegorz, Mniammniam.pl
4.04.2014 06:16
Hej Sylwica :) Tak, z cieciorką z puszki też pasztet się uda - będzie wtedy bardziej "mazisty", bo będzie w nim więcej wody :)