» Przepisy » Chleb » Bułki » Panierka panko

Panierka panko


1 5 5
2020-11-26
60 minut
łatwe
Porcje: 6
Kuchnia japońska
Panierka panko

Czy wiesz co to jest panierka panko? To ciekawy i oryginalny pomysł na panierkę, której ojczyzną jest daleka Japonia. Panko jest także popularna w innych azjatyckich krajach i właśnie zaczyna spektakularną karierę na innych kontynentach. Panierkę panko warto zrobić własnoręcznie i poznać jej zalety. Do Twoich rąk właśnie trafia przepis na panierkę panko oraz garść informacji na jej temat :)

Panko - co to?


Panko jest znaną w Japonii metodą obtaczania różnych składników dań. Panierkę panko robi się z pszennego chleba. Panierka panko ma formę płatków. Panko nazywa się też japońską bułką tartą. Japońska panierka jest chrupiąca i delikatna.

Panierka panko występuje w dwóch rodzajach:
  • biała - produkowana z pszennego chleba bez skórki
  • jasnobrązowa - wytwarzana z pszennego chleba ze skórką

Czym różni się panierka panko od bułki tartej?


Dzięki temu, że panierka panko ma postać płatków, jest lżejsza i bardziej chrupiąca niż bułka tarta. W trakcie smażenia panko nie traci swojej oryginalnej faktury. Panierka panko świetnie przejmuje aromat i smak przypraw, którymi danie jest doprawione. Dużą zaletą panierki panko jest to, że nie absorbuje zbyt dużo tłuszczu. Dania z japońską panierką są więc o wiele mniej kaloryczne, niż te z bułką tartą.

Panko - przepis


W polskich sklepach można kupić gotową panierkę panko. Opakowania z panko dostępne są w sklepach stacjonarnych lub internetowych z azjatycką żywnością lub produktami kuchni świata. Niestety nie zawsze gotowa panierka panko to dobry i wartościowy produkt. Dlatego warto przygotować tę japońską panierkę własnoręcznie. Jedyne, czego potrzebujesz to dobry i sprawdzony przepis, a ten właśnie trafia do Twoich rąk. Zobacz, że zrobienie domowej panierki panko według tego przepisu wcale nie jest trudne :)

  • Przepis na panierkę panko nie jest skomplikowany. Zrobisz ją w kilku łatwych krokach, dzięki którym uzyskasz efekt prawdziwej panierki panko.
  • Przygotowanie panierki panko nie zajmuje wiele czasu. Część pracy wykona za Ciebie piekarnik.
  • Lista składników potrzebnych do przygotowania japońskiego panko to tylko jeden produkt, czyli chleb pszenny.
  • Do zrobienia domowego panko możesz użyć także bułki paryskiej lub wrocławskiej, chleba tostowego czy kajzerek.
  • Pieczywo do panierki panko nie powinno być świeże. Najlepsze będzie lekko czerstwe, ale nie twarde.
  • Mieląc kawałki chleba, pamiętaj, aby robić to pulsacyjnie i co chwilę sprawdzać, czy pieczywo nie jest za bardzo rozdrobnione. Uzyskasz wtedy efekt bułki tartej.
  • W trakcie pieczenia zmielonego chleba, uważaj, aby się nie przypiekł. Panierka powinna pozostać biała, a nie przyrumieniona.

Panko - do czego?


Panko możesz używać do wielu potraw. Panko sprawdzi się do smażenia w głębokim tłuszczu oraz na patelni. Przyjemnie smakują panierowane w panko ryby i owoce morza. Panko możesz użyć do przygotowania tempury. Japońska panierka będzie pasować także do kotletów, pulpetów czy innych panierowanych dań z mięsa. Jeżeli użyjesz panko do klopsików lub pulpetów, nie musisz dodawać jajka. Panierka dobrze sklei mięso mielone. Sprawdzi się także jako chrupiąca posypka w zapiekankach warzywnych i makaronowych, a nawet w pizzy. Japońska panierka to także doskonały zagęszczacz do zup i sosów, który zastąpi mąkę lub skrobię kukurydzianą. Panko możesz używać jako składnik ciastek czy innych słodkich wypieków.

Panierką panko możesz zastąpić tradycyjną bułkę tartą. Panierując w ten sposób dania, uzyskasz lekkość, ponieważ płatki panko nie sklejają się i nie nasiąkają tłuszczem.

Panko - czym wzbogacić?


Panko to uniwersalna panierka. Smak dań z użyciem panierki panko możesz dodatkowo wzbogacić. Do panierki panko możesz dodać starty twardy ser jak parmezan. Panierkę panko możesz urozmaicić ziołami świeżymi lub suszonymi. Dobrze smakuje panko na ostro, które uzyskasz, dodając zmielone chili.

Teraz już nie musisz zastanawiać się, jak zrobić panierkę panko. Przepis na panko, czyli japońską panierkę, nie jest skomplikowany. Warto z niego skorzystać i przygotować pyszną i chrupiącą panierkę panko :)


Składniki na panierka panko

1 bochenek pszennego chleba

Przygotowanie dania panierka panko

...

  • Piekarnik rozgrzej do 120 stopni z TERMOOBIEGIEM. Dużą blachę wyłóż papierem do pieczenia.
  • Od chleba odkrój skórkę. Jeżeli używasz kajzerek lub bułek, skórkę pozostaw.
  • Chleb pokrój w kostkę. Przesyp do misy blendera lub malaksera. Rozdrabniaj pulsacyjnie i sprawdzaj stopień zmielenia. Kawałki powinny mieć wielkość ziarenek ryżu.
  • Rozdrobniony chleb równomiernie rozsyp na blasze. Wstaw do piekarnika i susz około 30-40 minut, aż panierka będzie sucha, ale nierumiana.
  • Wyjmij z piekarnika i odstaw do ostygnięcia. Następnie przesyp do szczelnie zamykanego pojemnika lub słoika.
  • Używaj do różnych dań mięsnych, rybnych i warzywnych, do słodkich wypieków i jako zamiennik bułki tartej :)


Zdjęcia: Kamila Dąbrowska-Grec
Opracowanie przepisu: Anna Szulc-Górska

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.