Przepis zawiera lokowanie produktu
Paj ("pie"), czyli kruchy placek warzywno-mięsny na bogato
A co to ten paj, czy nawet "pie". A to pyszne ciasto z nadzieniem zapakowanym w skrzyneczkę z kruchego ciasta. Tym razem to nadzienie warzywno-mięsne, bo paje mogą być słodkie i wytrawne, więc tym razem ta druga wersja. P R Z E P Y S Z N A! A co w tym paju w takim razie się mieści? Oj dużo, dużo dobrego. Są jędrne, pełne koloru i smaku warzywa: zielonych reprezentują groszek i fasolka szparagowa, pomarańczowych oczywiście słodka marchewka, jest i pan por oraz solidne i krzepkie ziemniaki. Żeby było konkretnie jest mięso, ale bez strachu - chude z indyka. Do tego aromatyczne przyprawy i jest cudowne jedzenie na obiad lub kolację. Wiesz dlaczego te warzywa są takie dobre? Dlaczego zachowują kształt, kolor i są takie smaczne? Bo to są warzywa pierwszorzędnej jakości z Hortexu. Dzięki nim ten paj jest tak smakowity, że jeden kawałek to za mało. Dlatego zawsze warto mieć zapas takich warzyw w swojej zamrażarce, w końcu nigdy nie wiadomo, kiedy dopadnie nas ochota na warzywny przysmak. A one są zawsze w formie i pełnej gotowości, by je smacznie przyrządzić. Ten paj nie tylko smakuje, ale i pięknie się prezentuje. Pamiętaj, żeby pozwolić ciastu "odpocząć" w lodówce, nadzienie musi całkowicie zimne przed pieczeniem, a piekarnik dobrze nagrzany. To chyba wszystko... Aha, no i nie zapominaj o uśmiechu
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl
Składniki na paj ("pie"), czyli kruchy placek warzywno-mięsny na bogato
35 dag mąki
20 dag zimnego masła
3 łyżki kwaśnej śmietany 18%
2 żółtka
szczypta soli
mąka do podsypywania
nadzienie:
opakowanie zupy wiosennej Hortex (450 g)
1 cebula średniej wielkości
30 dag mielonego mięsa z indyka
1/3 szklanki mleka
4 łyżki oleju
2 łyżeczki przyprawy curry
1/2 łyżeczki ostrej papryki
1 łyżka całych ziaren czarnej gorczycy (ale nie jest niezbędna)
sól
świeżo zmielony czarny pieprz
do posmarowania:
1 żółtko
1 łyżka mleka
Przygotowanie dania paj ("pie"), czyli kruchy placek warzywno-mięsny
... na bogato
- Masło pokrój na kostkę. Dodaj do mąki wymieszanej z solą. Wymieszaj i szybko posiekaj.
- Dodaj śmietanę i żółtka, jak najszybciej zagnieć ciasto (ciepło jest wrogiem kruchego ciasta). Podziel na dwie części i odłóż na co najmniej 10 minut do lodówki.
- Każdą część rozwałkuj na placek o średnicy o kilka cm większej niż forma - staraj się jak najmniej podsypywać je mąką. Dolny placek powinien być nieco cieńszy niż górny.
- Jednym plackiem wyłóż formę, obetnij brzegi (z resztek możesz zrobić dekoracje). Drugi placek zawiń w folię. Oba wstaw do lodówki na co najmniej 20 minut.
- Kiedy ciasto się oziębia przygotuj nadzienie.
- Obraną cebulę pokrój na drobną kostkę.
- Na patelni rozgrzej olej, dodaj cebulę i cały czas mieszając smaż, aż się zeszkli (2-3 minuty). Dodaj mięso z indyka i cały czas mieszając smaż, aż zmieni kolor - ważne, by nie posklejało się w duże grudki. Dodaj zamrożone warzywa, mleko, przyprawę curry, ostrą paprykę i gorczycę, wymieszaj, doprowadź do wrzenia, gotuj na średnim ogniu, aż warzywa zmiękną, a sos całkowicie odparuje - pamiętaj więc o częstym mieszaniu. Zestaw z ognia, dopraw solą i pieprzem.
- Piekarnik rozgrzej do 200 stopni.
- Wyjmij oziębione ciasto i wyłóż na nie nadzienie, zwilż wodą brzegi, przykryj drugim plackiem, mocno dociśnij brzegi (najlepiej widelcem). Obetnij nadmiar ciasta (zrób z niego dekoracje). Na środku zrób nacięcie na krzyż, by nadmiar pary mógł odparować. Dekoracje zwilż wodą i przyklej do ciasta. Paj posmaruj żółtkiem wymieszanym z łyżką mleka.
- Wstaw do gorącego (to ważne, by był dobrze nagrzany) piekarnika. Po 20 minut zmniejsz temperaturę do 180 stopni i piecz przez następne 30-35 minut, aż wierzch się ładnie zrumieni.
- Podawaj na ciepło z zieloną sałatą.
Masło pokrój na kostkę. Dodaj do mąki wymieszanej z solą. Wymieszaj i szybko posiekaj. Dodaj śmietanę i żółtka, jak najszybciej zagnieć ciasto (ciepło jest wrogiem kruchego ciasta). Podziel na dwie części i odłóż na co najmniej 10 minut do lodówki. Każdą część rozwałkuj na placek o średnicy o kilka cm większej niż forma - staraj się jak najmniej podsypywać je mąką. Dolny placek powinien być nieco cieńszy niż górny. Jednym plackiem wyłóż formę, obetnij brzegi (z resztek możesz zrobić dekoracje). Drugi placek zawiń w folię. Oba wstaw do lodówki na co najmniej 20 minut. Obraną cebulę pokrój na drobną kostkę. Na patelni rozgrzej olej, dodaj cebulę i cały czas mieszając smaż, aż się zeszkli (2-3 minuty). Dodaj mięso z indyka i cały czas mieszając smaż, aż zmieni kolor - ważne, by nie posklejało się w duże grudki. Dodaj zamrożone warzywa, mleko, przyprawę curry, ostrą paprykę i gorczycę, wymieszaj. Doprowadź do wrzenia, gotuj na średnim ogniu, aż warzywa zmiękną, a sos całkowicie odparuje - pamiętaj więc o częstym mieszaniu. Zestaw z ognia, dopraw solą i pieprzem. Wyjmij oziębione ciasto i wyłóż na nie nadzienie. Zwilż wodą brzegi, przykryj drugim plackiem, mocno dociśnij brzegi (najlepiej widelcem). Obetnij nadmiar ciasta (zrób z niego dekoracje). Na środku zrób nacięcie na krzyż, by nadmiar pary mógł odparować. Dekoracje zwilż wodą i przyklej do ciasta. Paj posmaruj żółtkiem wymieszanym z łyżką mleka. Wstaw do gorącego (to ważne, by był dobrze nagrzany) piekarnika. Po 20 minut zmniejsz temperaturę do 180 stopni i piecz przez następne 30-35 minut, aż wierzch się ładnie zrumieni. Podawaj na ciepło z zieloną sałatą. |