» Przepisy » Ciasta i ciastka » Ciastka pikantne » Paczuszki chrupiące z nadzieniem niespodziewanym

Paczuszki chrupiące z nadzieniem niespodziewanym


  
1 5 5 24
2004-05-08
120 minut
trudne
Porcje: 4-6
Kuchnia europejska
Paczuszki chrupiące z nadzieniem niespodziewanym

Szybkie przekąski są super, szczególnie gdy ktoś niespodziewanie pojawia się z wizytą lub gdy dopada Cię ochota na coś prostego, ale pysznego. Chrupiące paczuszki sprawdzą się jako elegancki snack. Do podawania na zimno i gorąco, z zaskakującym nadzieniem!


Składniki na paczuszki chrupiące z nadzieniem niespodziewanym

ciasto:
pół kilograma mąki
pół paczki drożdży instant lub 3 dag drożdży zwykłych
łyżeczka cukru
3 łyżki oliwy
sól
1/3 kostki masła
wody letniej tyle, by otrzymać raczej twarde ciasto
jeśli drożdże zwykłe - dodatkowo 3 łyżki ciepłego mleka
długi por z zielonymi liśćmi do dekoracji

nadzienie pieczarkowo - cebulowo - porowe:
pół kilograma pieczarek
dwie średniej wielkości cebule
jeden średniej wielkości por
garść posiekanego, cienkiego szczypiorku
sól
pieprz
3 łyżki oliwy

nadzienie mięsne na sposób chiński:
pół kilograma mielonego mięsa - najlepiej z drobiu
dwie szklanki drobno posiekanej kapusty pekińskiej
jajko
4 ząbki czosnku
łyżka drobno startego świeżego korzenia imbiru
dwie łyżki sosu sojowego
3 łyżki octu z wina ryżowego [można w zamian użyć wiśniówki lub soku z cytryny]
odrobina chilli
pół łyżeczki cukru
sól
świeżo zmielony pieprz [raczej dużo - nadzienie powinno być mocno pikantne]
garść posiekanej, świeżej kolendry [w zamian można użyć natki pietruszki]

nadzienie serowo - ziemniakowe:
6 średniej wielkości ugotowanych ziemniaków [nie rozsypujących się]
20 dag rokpola albo innego dowolnego sera pleśniowego
jedna średniej wielkości cebula
4 ząbki czosnku
jajko
sól
pieprz
odrobina pieprzu cayenne
odrobina bazylii
garść posiekanej natki pietruszki
nadzienie mocno warzywowe:

1 średniej wielkości bakłażan
4 papryki - najlepiej czerwone
3 pomidory średniej wielkości
2 cebule średniej wielkości
garść świeżej, posiekanej bazylii [można w zamian użyć suszonej - około łyżeczki]
sól
pieprz
łyżka oliwy
garść startego, ostrego, żółtego sera, albo dwie garście

Przygotowanie dania paczuszki chrupiące z nadzieniem niespodziewanym

...

Te paczuszki budzą zawsze zachwyt. Są odrobinę pracochłonne, ale na prawdę warte zachodu.

Doskonale udają się z gotowego ciasta francuskiego, ale... gotowe ciasto francuskie ma dwie potężne wady - nie jest powszechnie dostępne i jest raczej okrutnie drogie, jeśli chce się przygotować więcej porcji.

Proponuję więc samodzielne przygotowanie ciasta, które bardzo podobne jest do francuskiego, a dużo mniej czasu wymaga.

[jeśli zaś decydujecie się na kupno gotowego ciasta francuskiego, opuście oczywiście poniższy fragment].

Do miski wsypuję mąkę, sól oraz drożdże [jeśli używam zwykłych drożdży, na kilkanaście minut wcześniej, mieszam je z ciepłym mlekiem, łyżką cukru i łyżką mąki i odstawiam w ciepłe miejsce, by zaczęły pracować pełną parą - jeśli w ciągu 10 minut podrosną dwa razy, znak iż są doskonałe i można je wrzucać do miski, jeśli nie, trzeba biec do sklepu po nową porcję...]. Mieszam wszystkie składniki, dolewając powoli letniej wody tak, by otrzymać raczej twarde ciasto - takie, jak na makaron. Kiedy ciasto dobrze wyrobione dodaję do niego 3 łyżki oliwy i jeszcze raz dokładnie wyrabiam, aż cała oliwa zostanie wchłonięta przez. Tak przygotowane ciasto przykrywam ściereczką i odstawiam na około 20 minut. Po tym czasie ciasto powinno powiększyć się około o jedną trzecią.

Ciasto jeszcze raz przez chwilę wyrabiam i odrywam kawałek wielkości średniej pomarańczy. Mocno podsypując mąką [będzie się trochę lepić], rozwałkowuję tak cienko, jak mi się tylko uda [mogą się porobić dziury na tym etapie i nic to nie szkodzi]. Kiedy ciasto tak cieniutkie, iż widać przez nie cały świat, smaruję je z jednej strony rozpuszczonym i ostudzonym masłem - bardzo cienką warstwą. Ciasto składam na pół - masłem do wewnątrz i znowu wałkuję na bardo cienko - tym razem dziury już nie mogą powstać.

Tak przygotowany placek kroję na prostokąty o wielkości mniej więcej 10 na 15 cm [doprawdy nie ważne, jakiej będą ostatecznie wielkości, mogą być mniejsze lub większe].

Na środku każdego prostokąta układam czubatą łyżkę nadzienia i brzegi zawijam na to nadzienie tak, by otrzymać śliczną paczuszkę. Paczuszki smaruję z wierzchu oliwą i wstawiam na blasze, wysmarowanej oliwą, do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 15-20 minut - paczuszki powinny być ślicznie zarumienione.

Kiedy paczuszki zmieniają swój kolor w piekarniku czas na przygotowanie dekoracji - znaczy się obłędnego bajeru - wstążeczek porowych o kolorze bardzo zielonym.

Z długiego pora [co najmniej pół metra] obieram zewnętrzne liście z najdłuższą częścią zieloną, myję je bardzo dokładnie i kroję na paski o szerokości około pół centymetra. Robię ich kilka więcej, niż mam paczuszek [straty we wstążeczkach są nieuniknione podczas wiązania...]. Porowe wstążki wrzucam do wrzątku i gotuję 2 minuty - dzięki temu zabiegowi nabiorą koniecznej miękkości tak, by można nimi obwiązać paczuszki.

No i kiedy te paczuszki są gotowe, to tymi porowymi wstążeczkami je obwiązuję [trzeba mieć sprawne palce i... niezbyt za duże - więc polecam zaprosić miłą kobietę do ich wiązania].

Takie paczuszki doskonale smakują same, jak również z różnymi sosami, dipami, salsami, a najlepiej smakują z.... zimnym piwem albo szampanem.

Nadzienie pieczarkowo porowe.
Cebulę obieram, kroję na połówki, a następnie na niezbyt cienkie piórka. Pieczarki obieram, odkrawam końce trzonków i siekam na raczej drobne plasterki. Z pora odcinam zieloną część, białą zaś siekam na bardzo drobne plasterki.

Na patelni rozgrzewam oliwę, wrzucam cebulę, smażę przez 3 minuty cały czas mieszając, dodaję pora, smażę kilka chwil i wreszcie dodaję pieczarki. To wszystko smażę na dużym ogniu, cały czas mieszając, aż pieczarki staną się mniej twarde, niż były przed smażeniem. Doprawiam solą i pieprzem. Zestawiam z ognia i dodaję szczypiorek. Nadzienie powinno być bardzo pieprzne.

Nadzienie mięsne na sposób chiński.
Na patelni rozgrzewam oliwę i wrzucam mielone mięso. Smażę, cały czas mieszając [należy smażyć mięso na średnim ogniu tak, by nie powstały zbyt duże grudki], aż zmieni swą barwę. Mięso zdejmuję z patelni i studzę.

Na pozostałym tłuszczu podsmażam bardzo drobno posiekaną cebulę. Kiedy cebula szklista, dodaję do niej pokrojony w cienkie plasterki czosnek i, cały czas mieszając, smażę jeszcze pół minuty. Cebulę z czosnkiem oraz pozostałe składniki dodaję do wystudzonego mięsa. Dokładnie wszystko wyrabiam - najlepiej to wychodzi rękoma. Nadzienie powinno mieć zdecydowany, słodko- kwaśno- pikantny smak.

Nadzienie serowo - ziemniakowe
Ugotowane ziemniaki kroję na bardzo drobną kostkę, podobnie czynię z serem.
Cebulę obieram i siekam na drobne kawałeczki. Podsmażam ją na rozgrzanej oliwie. Kiedy zeszklona ślicznie, dodaję do niej pokrojony w cienkie plasterki czosnek i smażę jeszcze, cały czas mieszając, chwilę.
Lekko przestudzoną cebulę z czosnkiem mieszam ze wszystkimi pozostałymi składnikami.

Nadzienie mocno warzywowe
Trochę pracochłonne, ale feeria smaków zdecydowanie wynagradza poświęcony na nie czas.
To nadzienie zaczymam od przygotowania bakłażana: kroję go na plastry o grubości około 2 cm, posypuję z dwóch stron solą i odstawiam na kilkanaście minut. Po tym czasie na bakłażanie pojawią się krople soku, które ścieram papierowym ręcznikiem.
[ja lubię bakłażana ze skórą, jeśli jednak Wam to nie odpowiada, możecie obrać bakłażana ze skóry].
Kiedy bakłażan wyciska z siebie wszystkie soki, przygotowuję paprykę: myję ją, osuszam i przekrawam na połówki, usuwam gniazda nasienne i wstawiam do piekarnika nastawionego na grill i nagrzanego do temperatury 230 stopni. Po około 10 minutach skóra papryki powinna być w wielu miejscach spalona i powinny na niej powstać bąble - kiedy tak się stanie, wyjmuję paprykę i szybciutko wkładam do torebek plastykowych i dokładnie je zamykam [można je też włożyć do dowolnego, hermetycznego naczynia].

Po kilku chwilach wyjmuję papryki z woreczków - skóra z nich sama będzie odłazić - ściągam ją dokładnie, a papryki, już bez skóry, płuczę szybko pod bieżącą wodą - w ten sposób z papryk usunie się najmniejsze kawałki skóry.
Papryki kroję na kawałki o wielkości mniej więcej 2 cm na 2cm.
Czas na resztę warzyw - cebulę obieram i kroję na szesnastki, pieczarki obieram i kroję na raczej grubsze niż cienkie plasterki, pomidory obieram ze skóry [robię na nich płytkie nacięcia wkładam je na 2 minuty do wrzątku - skóra sama zlezie], usuwam nasiona i sok, i kroję na ósemki.
Bakłażana kroję na kostki 2cm na 2 cm.
Cebulę, pieczarki, bakłażana, wrzucam do naczynia żaroodpornego, polewam szczodrze oliwą i wstawiam do piekarnika nastawionego na grill i rozgrzanego do 200 stopni na około 10 minut. Kiedy warzywa lekko się zarumienią, dodaję do nich pomidory i trzymam jeszcze w piekarniku 3 minuty.
Tak przygotowane i wystudzone warzywa mieszam z papryką i resztą składników. To bardzo warzywowe i aromatyczne nadzienie - moje ulubione.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Paczuszki chrupiące z nadzieniem niespodziewanym - komentarze

chochlik6
chochlik6
8.10.2015 16:22
Mam pytanko- czy moge zrobić z maki orkiszowej? Nie uzywam pszennej, tak w ogóle jestem bezglutenowa ale dla gości zrobię wyjątek ;-)
Grzegorz, Mniammniam.pl
Grzegorz, Mniammniam.pl
10.10.2015 09:12
Hej Chochlik :) Wydaje mi się, że tak. Osobiście nie robiłem tych paczuszek z mąki orkiszowej, więc na 100% nie jestem pewien :)
fasoolka
fasoolka
23.09.2014 10:57
Czy to ciasto mozna przygotowac wczesniej i zamrozic?
Grzegorz, Mniammniam.pl
Grzegorz, Mniammniam.pl
23.09.2014 11:40
Hej fasoolka :) Nie mroziłem, ale raczej nie widzę przeciwskazań :)
janusz3
janusz3
1.08.2014 19:40
fajny pomysł tylko troche czasochłonne ale jest super :)
~Marzena
~Marzena
20.03.2014 23:10
Okropnie czasochlonne. Robilismy je w 4 godz w dwie osoby. Najlepiej farsz zrobic sobie dzien wczesniej, wtedy z pewnoscia bedzie wiekszy luz. Smaczne, ale jeszcze zmaczniejsze nazimno hehe zaluje zenie zrobilam jakiegos sosu. Wtedy byloby juz rewelacyjnie :)
syjab
syjab
5.04.2013 15:17
Bogini jak bogini! Roboty co nie miara! W kuchni zeszło cały dzień. Odgrzewałam przed podaniem w piekarniku. Straciło troszkę na smaku. Następnym razem zrobię jedynie wersje z serem pleśniowym! Ta była Pychaaaaaa!
jagodek02
jagodek02
18.06.2011 01:06
To danie po którym goście twierdzą, że jesteś boginią kuchni :))) Paczuszki mega efektowne, ale niestety pracochłonne :( Z podanej porcji ciasta wyszło mi prawie 40 paczuszek, mimo ze pilnowałam rozmiarów prostokątów, kitóre podał Grzegorz, więc zabrakło mi farszu (i tak zrobiłam więcej farszu niż w przepisie!) Fakt, że wałkowałam przy pomocy przystawki KA i miałam ustawioną wałkowarke na 5, ale grubośc ciasta wyszła wg mnie własnie super. Wiązanie ozdobne przy użyciu pora nie przyspożyło mi żadnych problemów, a wypieki prezentowały się super na stole !!! :)
mavika
mavika
27.05.2011 10:35
Bardzo ciekawe pomysły na imprezę.
Basia157
Basia157
12.03.2010 14:11
brzmi wspaniale, dzisiaj je zrobię
olek19
olek19
20.10.2009 22:27
te paczuszki są rewelacyjne!! szkoda tylko że tak czasochłonne:(
magdar79
magdar79
12.04.2008 21:04
Piszę i to bardzo szybciutko .... właśnie przed chwileczką wyjęłam ów cudeńka z piekarnika i..... mojemu zdziwieniu i radości podniebienia nie było końca ;)))) Najwspanialsze jedzonko i takie mniamusne że paluszki lizać ;)))) Pierwsza klasa !!!!!!! Wielki ukłon dla pomysłodawczyni przepisu , na stałe zagości w moim menu i podejrzewam że nie tylko ;))))) Pozdrawiam gorąco ;)
magnycz
magnycz
21.03.2006 14:51
Zrobiłam na tegorocznego Sylwestra. Powiem, że urobiłam się po pachy, tym bardziej, że robiłam wszystkie farsze i ciasto z poczwórnej porcji:) Ale są tak dobre, że chodzą za mną od tego czasu, jedyne co mnie powstrzymuje to ilość pracy. Spróbuję z ciastem francuskim, bo naprawdę warto się znowu na nie pokusić:)
pafciu
pafciu
18.01.2005 15:09
tak pyszne, że aż trudno opisać. trzeba po prostu zrobić i skosztować. polecam
ola55
ola55
3.01.2004 11:56
przepyszne, bardzo pracochlonne, ale wspaniale, polecam wszystkim
Wioletta
Wioletta
12.03.2003 10:32
Rzeczywiście budzą zachwyt :-) Przygotowane z gotowego ciasta francuskiego nie są nawet aż tak bardzo czasochłonne. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że rewelacyjnie smakują zarówno na ciepło, jak i zimno. Polecam.
kikosz
kikosz
7.03.2003 18:08
Bardzo fajne danie. Mialam gotowe ciasto. Paczuszki zrobily furorę na imprezie, a i na drugi dzień były pyszne. Na ciepło czy na zimno smakują pierwszorzędnie. Z wiązaniem kokardek nie miałam problemu. Polecam gorąco.Naprawdę warto. Iza
orfinka
orfinka
6.03.2003 02:20
niezła potrawka
Azazello
Azazello
11.12.2002 14:11
Pyszne, pyszne, przepyszne. Czasochłonne niezwykle, ale miałam gotowe ciasto! Goście, nawet ci niezwykle wybredni, pożarli to co robiłam przez 2 godziny w tak krótkim czasie, że nie zdążyłam skosztować. Chyba muszę to powtorzyć. Dziekuję za przepis!
Aanita
Aanita
19.08.2002 12:55
Po piewsze - są bardzo dobre, po drugie - są baaardzo pracochłonne, po trzecie - coś chyba poknociłam z proporcjami. Przepis zrozumiałam w ten sposób, że podana ilość ciasta starcza na wszystkie cztery farsze, ale jest jednak tak: jedna porcja ciasta + jedna porcja farszu. Papryki ze skórki nie udało mię obrać. Samo wiązanie kokardek jest bajeranckie i super szybkie.
dador
dador
8.08.2002 13:58
Są rewelacyjne! Tak jak podawaliście, pikantniejsze są smaczniejsze!!!!
dador
dador
22.07.2002 08:53
Po prostu przepyszne!!! Podałam je na imprezie i wszyscy byli, najpierw zaciekawieni co jest w środku, a potem zachwyceni smakiem potrawy.
AlicjaG
AlicjaG
8.04.2002 11:49
Pyszne, wspaniałe po prostu niebo w gębie. Moja rodzina zachwycona, mężuś wniebowzięty, tylko mają jeden feler, są bardzo ale to bardzo pracochłonne, łącznie przygotowanie zajęło mi ok. 5-6 godzin (z pomocą teściowej), z tym że ciasto było podwójne do farszu pieczarkowo - porowego i na sposób chiński. Plecam wszystkim Paniom które chcą udobruchać swojego mężusia, padnie po tym danku na kolana.I ta dekoracja... Mniamuśne!!!!!!!!!!!!!!!