» Przepisy » Przetwory » Przetwory z owoców » Owoce w cukrze

Owoce w cukrze


1 5 5 1
1970-01-01
2 dni po 60 minut + suszenie
średniołatwe
Porcje: około 3 słoików 0,5 litra
Kuchnia europejska

Owoce w cukrze

Owoce w cukrze są słodkie, a nawet można rzec, że bardzo słodkie. Idealne do tego przepisu są wiśnie, truskawki, jabłka, gruszki, morele, śliwki i nektarynki, a także agrest. Mój pomysł na zastosowanie? Przygotuj je i podaruj bliskiej osobie!


Składniki na owoce w cukrze

1 kg owoców
1,5 kg cukru (5 szklanek)

Przygotowanie dania owoce w cukrze

...

Owoce myję, osuszam, przebieram. Z owoców jagodowych (wiśni, truskawek, etc) odrywam szypułki i ogonki. Owoce z pestkami (jabłka, gruszki, morele) obieram, przekrawam na połówki, usuwam pestki (gniazda nasienne), następnie kroję na ćwiartki.

Do rondla wlewam 2 szklanki wody i dodaję 1,25 kg cukru (trochę więcej niż 4 szklanki). Zagotowuję. Do syropu wkładam owoce i smażę na bardzo małym ogniu przez 30 minut, co jakiś czas delikatnie mieszając je drewnianą łyżką. Zestawiam z ognia, pozostawiam do następnego dnia.
Na drugi dzień smażę na małym ogniu przez 30-50 minut, aż owoce staną się przezroczyste. Studzę. Owoce wyjmuję z syropu, układam na metalowej kratce, by odciekł z nich syrop. Następnie stawiam do piekarnika nastawionego na termoobieg (można też je przygotować w zwykłym piekarniku, będą się suszyć trochę dłużej) i temperaturę 60 stopni. Suszę przez kilka godzin, aż będą z wierzchu pomarszczone i całkiem suche.

Wysuszone i ostudzone wkładam do czystych, szklanych słoików przesypując je pozostałym cukrem.
Przechowuję szczelnie zamknięte w suchym i chłodnym miejscu.
A z pozostałego syropu można zrobić słodki kompot.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Owoce w cukrze - komentarze

veto12
veto12
31.08.2007 22:41
Grzegorz a czy można suszyć te owoce w elektrycznej suszarce do grzybów i td. susze w niej owoce na wigilijny kompot i warzywa na zime.Suszy sie powietrzem więc chyba zda egzamin? [Grzegorz: oczywiście, że można suszyć je w suszarce]