» Przepisy » Napoje » Nalewki » Orzechówka

Orzechówka


  
1 5 5 4
2003-02-07
no... jakieś 7 m-cy
bardzo łatwe
Porcje: 2,5 l
Kuchnia europejska
Orzechówka

Domowa nalewka z orzechów włoskich; ma zapach i smak wyraźnie orzechowy, jest lekko gorzkawa. Podobno w dawnej Polsce nie było domu, w którym by jej nie robiono. Znana jest ze swych rewelacyjnych właściwości leczniczych. Wystarczy 1 kieliszeczek na zakończenie przyjęcia, aby wszystko w żołądku świetnie się ułożyło.


Składniki na orzechówka

6 szt zielonych niedojrzałych orzechów włoskich
½ l spirytusu
2 l wódki 45%
10 dag cukru

Przygotowanie dania orzechówka

...

Orzechy muszą być niedojrzałe, takie aby dały się kroić, zwykle już na początku lipca można je zrywać.
Umyte orzechy kroimy na drobne kawałki (nie obieramy, kroimy razem z zieloną łupką), wrzucamy do słoika i zalewamy spirytusem. Najlepiej to robić w rękawiczkach i uważać, bo sok z orzechów jest trudny do wywabienia. Zamykamy szczelnie słoik i zostawiamy na 6 tygodni. W tym czasie 2-3 razy w tygodniu trzeba zawartość słoika wymieszać. Początkowo kolor nalewki będzie zielony, potem zacznie brązowieć.
Po 6 tygodniach zlewamy płyn znad orzechów (ma on w tej chwili ciemnobrązową barwę), przelewamy do słoja, zamykamy i zostawiamy na 2 miesiące.
Po tym czasie robimy syrop z cukru i wody: zalewamy cukier minimalną ilością gorącej wody, podgrzewamy do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Następnie mieszamy wszystko: brązowy orzechowy spirytus, syrop, wódkę. Rozlewamy do butelek i znów zostawiamy, tym razem na 3-4 miesiące.
Po tym czasie można się już delektować, choć oczywiście im dłużej nalewka leżakuje, tym jest smaczniejsza.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Orzechówka - komentarze

~Jarek
~Jarek
18.09.2018 07:56
Mam pytanie: Przygotowałem pierwszy etap, czyli zalałem orzechy spirytusem. Data oddzielenia płynu od orzechów, to był 20 sierpnia, ale zapomniałem o tym i teraz jest już dodatkowe 4 tygodnie leżakowania orzechów w spirytusie. Czy nadaje się do dalszej obróbki wg przepisu, czy też napój mógł stać się niebezpieczny np na skutek wydzielenia się jakichś toksyn ze zbyt długo moczonych orzechów?
~Dzidek
~Dzidek
21.11.2012 09:31
:up: :) każda orzechówka jest dobra
Ikaja
Ikaja
29.10.2008 14:27
Stoi i dochodzi. Skuteczność ocenimy zimą :)
dyziaczek
dyziaczek
3.11.2003 18:42
Proponuję orzechy zalać 40% wódką żytnią, a nie spirytusem. Nie dodaję cukru lub miodu. Odstawiam na 4-6 tygodni w ciemne miejsce. Powstały płyn zlewam i filtruję przez "papierowy filtr do kawy". Powstały "ekstrat", ale ostrożnie (nie przeholować) dolewam do zakupionej wódki żytniej, aż do uzyskania "koloru herbaty". Rozlewam do butelek, dodając do każdej po jednym goździku i 1-2 cm laski cynamonu. Leżakowanie trwa kilka miesięcy!!! Uwaga - nalewka zbyt ciemna tj. mocna w kolorze nie jest zbyt dobra!!!