OOCH! Obłędny Orkiszowy CHleb - zdrowy, powszedni chleb

  
1 5 5 31
2013-11-05
3 godziny
bardzo łatwe
Porcje: bochenek o wadze około 60 dag
Kuchnia europejska
OOCH! Obłędny Orkiszowy CHleb - zdrowy, powszedni chleb

OOCH! Obłędny Orkiszowy CHleb - zdrowy, powszedni chleb, który ma wspaniałą, grubą skórkę i lekko wilgotny miąższ. Ma także lekko słodkawy smak, ale nadaje się do wszelkich kanapek. Dodatkowo długo utrzymuje świeżość. Poza tym, jest zdrowy, a to za sprawą mąki orkiszowej, znanej już w średniowieczu! Ma dużo żelaza, błonnika, nienasyconych kwasów tłuszczowych.

OOCH, jak wszystkie chleby z rodziny FOCH-ów jest łatwy i szybki w przygotowaniu - cały proces od nastawienia zaczynu nie trwa dłużej niż 3 godziny. Jest to chleb bez wyrabiania - wystarczy go wymieszać łyżką, odstawić do wyrośnięcia, następnie zaś tylko przełożyć, lekko powyciskać, obsypać mąką i ponownie pozostawić do wyrośnięcia.


Składniki na ooch! obłędny orkiszowy chleb - zdrowy, powszedni chleb

500 g mąki orkiszowej typ 700
3 dag drożdży
1 łyżeczka cukru
2 płaskie łyżeczki soli
opakowanie zakwasu w proszku na 1/2 kg mąki
250 ml wody

do podsypywania:
2 łyżki mąki orkiszowej typ 700

do formy:
2 łyżki pełnoziarnistej mąki orkiszowej typ 2000

do formy:
łyżka masła

Przygotowanie dania ooch! obłędny orkiszowy chleb - zdrowy, powszedni chleb

OOCH pieczony w formie

 1. Przygotuj zaczyn: drożdże wymieszaj z 5 łyżkami wody, cukrem i łyżką mąki. Odstaw w ciepłe miejsce na 10-15 minut do wyrośnięcia.
 2. Mąkę przesiej do miski, dodaj sól i zakwas w proszku. Wymieszaj.
 3. Do mąki dodaj wyrośnięte drożdże i ciepłą wodę - wymieszaj łyżką przez minutę - wszystkie składniki powinny się połączyć, ale masa nie musi być dokładnie jednolita. Przykryj ściereczką i odstaw na 30 minut do wyrośnięcia.
 4. Formę do pieczenia chleba wysmaruj masłem, wysyp dokładnie mąką.
 5. Wyrośnięte ciasto przełóż na stolnicę wysypaną mąką. Rozciągnij je, lekko posyp mąką i złóż na trzy, lekko ugnieć - ale nie zagniataj. Przełóż do formy. Przykryj ściereczką i odstaw do ponownego wyrośnięcia na 60-90 minut - powinno dwa razy zwiększyć swoją objętość.
 6. Wyrośnięty chleb natnij kilka razy bardzo ostrym nożem.
 7. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 230 stopni. Po 10 minutach zmniejsz temperaturę do 200 stopni i w takiej temperaturze piecz chleb przez 30-35 minut - będzie gotowy, kiedy skórka będzie rumiana :)


Możesz tez upiec OOCH-a w żeliwnym garnku
- będzie miał jeszcze grubszą skórkę i większe dziury. Wtedy zwiększ ilość wody do 300 ml i nie używaj tłuszczu do smarowania. I nie przejmuj się tym, że masa będzie bardzo rzadka - właśnie taka ma być :)

 1. Przygotuj zaczyn: drożdże wymieszaj z 5 łyżkami wody, cukrem i łyżką mąki. Odstaw w ciepłe miejsce na 10-15 minut do wyrośnięcia.
 2. Mąkę przesiej do miski, dodaj sól i zakwas w proszku. Wymieszaj.
 3. Do mąki dodaj wyrośnięte drożdże i ciepłą wodę (300 ml) - wymieszaj łyżką przez minutę - wszystkie składniki powinny się połączyć, ale masa nie musi być dokładnie jednolita. Przykryj ściereczką i odstaw na 30 minut do wyrośnięcia.
 4. Wyrośnięte ciasto przełóż na stolnicę wysypaną mąką. Rozciągnij je, lekko posyp mąką i złóż na trzy, lekko ugnieć - ale nie zagniataj. Przełóż do miski szczodrze wysypaną mąką. Przykryj ściereczką i odstaw do ponownego wyrośnięcia na 60-90 minut - powinno dwa razy zwiększyć swoją objętość.
 5. Do zimnego piekarnika wstaw garnek żeliwny lub żaroodporne naczynie do zapiekania - koniecznie z pokrywką. Piekarnik rozgrzej do 240 stopni, po 10 minutach od osiągnięcia tej temperatury wyjmij garnek - pamiętaj, że jest okrutnie gorący, więc nie zapomnij o gruuubych rękawicach lub kilku ściereczkach.
 6. Do gorącego garnka włóż ciasto, przykryj i wstaw do piekarnika. Piecz przez 30 minut, następnie odkryj garnek, zmniejsz temperaturę do 200 stopni i piecz przez 20 minut bez przykrycia.
 7. Wyjmij garnek z piekarnika (nie zapominaj o grubych rękawicach, nadal jest piekielnie gorący). Odstaw na kilka minut. Wyjmij i odstaw do całkowitego wystygnięcia (najlepiej na kratce).


OOCH! Obłędny Orkiszowy CHleb - zdrowy, powszedni chleb - etap 1

Przygotuj zaczyn: drożdże wymieszaj z 5 łyżkami wody, cukrem i łyżką mąki. Odstaw w ciepłe miejsce na 10-15 minut do wyrośnięcia.
OOCH! Obłędny Orkiszowy CHleb - zdrowy, powszedni chleb - etap 2

Mąkę przesiej do miski, dodaj sól i zakwas w proszku. Wymieszaj.
OOCH! Obłędny Orkiszowy CHleb - zdrowy, powszedni chleb - etap 3

Do mąki dodaj wyrośnięte drożdże i ciepłą wodę (300 ml) - wymieszaj łyżką przez minutę.
OOCH! Obłędny Orkiszowy CHleb - zdrowy, powszedni chleb - etap 4

Wszystkie składniki powinny się połączyć, ale masa nie musi być dokładnie jednolita.
OOCH! Obłędny Orkiszowy CHleb - zdrowy, powszedni chleb - etap 5

Przykryj ściereczką i odstaw na 30 minut do wyrośnięcia.
OOCH! Obłędny Orkiszowy CHleb - zdrowy, powszedni chleb - etap 6

Formę do pieczenia chleba wysmaruj masłem, wysyp dokładnie mąką.
Wyrośnięte ciasto przełóż na stolnicę wysypaną mąką. Rozciągnij je, lekko posyp mąką i złóż na trzy, lekko ugnieć - ale nie zagniataj.OOCH! Obłędny Orkiszowy CHleb - zdrowy, powszedni chleb - etap 7

Przełóż do formy.
Przykryj ściereczką i odstaw do ponownego wyrośnięcia na 60-90 minut - powinno dwa razy zwiększyć swoją objętość.OOCH! Obłędny Orkiszowy CHleb - zdrowy, powszedni chleb - etap 8

Wyrośnięty chleb natnij kilka razy bardzo ostrym nożem.OOCH! Obłędny Orkiszowy CHleb - zdrowy, powszedni chleb - etap 9

Wstaw do piekarnika nagrzanego do 230 stopni. Po 10 minutach zmniejsz temperaturę do 200 stopni i w takiej temperaturze piecz chleb przez 30-35 minut - będzie gotowy, kiedy skórka będzie rumiana :)
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.