» Przepisy » Warzywa » Warzywa zapiekane i pieczone » Młode pory zapiekane z rokpolem

Młode pory zapiekane z rokpolem


1 5 5
2004-05-08
40 minut
łatwe
Porcje: 4
Kuchnia europejska

Młode pory zapiekane z rokpolem

Młode pory są delikatne w smaku. W kuchni ich smak koniecznie trzeba podkreślić mocniejszym akcentem - rokpol się do tego nadaje wyśmienicie. Przepis na młode pory zapiekane z rokpolem ma w sobie to wszystko. Oba składniki wzajemnie się uzupełniają i dają radość z jedzenia.


Składniki na młode pory zapiekane z rokpolem

kilkanaście młodych porów o średnicy około 2 cm - około 1,5 kilograma
20 dag rokpola
sól
pieprz
miąższ z pszennej bułki

sos beszamelowy:
1/3 kostki masła
czubata łyżka mąki
szklanka zimnego mleka
biały pieprz
sól
gałka muszkatałowa

Przygotowanie dania młode pory zapiekane z rokpolem

...

Czyż młode pory nie mają radosnego i takiego.... niewinnego wyglądu! A jakie są delikatne w smaku?! Koniecznie ich smak trzeba podkreślić mocniejszym akcentem - rokpol się do tego nadaje wyśmienicie.

Pory myję bardzo dokładnie - tak, by mieć pewność, że ani jedno ziarnko piasku nie zazgrzyta w zębach. Odcinam dolne korzonki i górne części zielonych liści - jednak pozostawiam ich znaczne kawałki - około połowy części zielonej powinno zostać - zielone części porów są bardzo delikatne i jeszcze bardziej smakowite. Po tym zabiegu pory powinny być długości około 20 - 30 centymetrów.

Pory gotuję kilka minut na parze [można je również ugotować wodzie z dodatkiem soli i łyżeczki cukru].

Kiedy pory się gotują, przyrządzam sos beszamelowy. W rondelku rozpuszczam masło, do rozpuszczonego masła dodaję mąkę i bardzo energicznie mieszam, aż mąka przybierze lekko brązowawy kolor. Teraz rondelek zestawiam z ognia, i cały czas mieszając, dodaję zimne mleko. Mieszam to i mieszam, by w sosie nie było żadnej grudki. Rondelek znowu stawiam na ogniu i sos doprowadzam do wrzenia - cały czas mieszając. Sos powinien być konsystencji gęstej śmietany. Jeśli zbyt gęsty, dodaję jeszcze trochę zimnego mleka. Sos doprawiam solą, białym pieprzem i odrobiną gałki muszkatałowej.

Odsączone z wody pory układam w żaroodpornym naczyniu, które uprzednio wysmarowałem masłem, wcale go nie żałując. By było ślicznie, układam te pory wzdłuż na przemian - tak by połowa końców spotykała się połową początków. Teraz na porach ląduje pokrojony w kostkę rokpol. Kostki nie powinny być zbyt małe [co najmniej 1 cm na 1 cm], by się rokpol zupełnie nie rozpłynął podczas zapiekania.

Pory z rokpolem zalewam sosem beszamelowym i posypuję je rozdrobnionym miąższem z bułki.

Pory lądują w piekarniku nagrzanym do 180 stopni na około pół godziny.

Takie pory podaję w tym samym naczyniu, w którym się zapiekały, a przed podaniem posypuję je dużą ilością posiekanej pietruszki, a dla efektów wizualnych to i czasami jeszcze wrzucam na sam wierzch trochę obranego ze skóry i pokrojonego na malusienieczkie kawałki pomidora.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.