» Przepisy » Domowe wędliny » Wędliny wędzone » Metka wędzona

Metka wędzona


1 5 5
2003-03-26
5 h
średniołatwe
Porcje: ?
Kuchnia europejska

Metka wędzonaSkładniki na metka wędzona

2 kg łopatki wieprzowej
40 dag świeżej słoniny
1 łyżka soli lub nie co mniej
1 łyżka papryki mielonej
1 łyżeczka pieprzu
jelita wieprzowe

Przygotowanie dania metka wędzona

...

Mięsi i słoninę pokroić na kawałki i dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa z sitkiem o drobnych otworach. Dodać sól sprawdzając smak uważając aby nie przesolic masy, łyżeczkę pieprz, paprykę. Wyrobić dokładnie na jednolitą masę. Napełnić nią odcinki jelit długości 30—40 cm i związać końce, formując krążki. Gotowe kiełbasy obsuszyć zawieszając w przewiewnym miejscu na 4-6 godzin. Wędzić w chłodnym dymie przez ok. 4 godziny i ostudzić w wędzarni. Metka nie nadaje się do długotrwałego przechowywania.

Baci di dama

Baci di dama

Ciasteczka te zobaczyłam w porannym serwisie TVN. Urzekły mnie swoją prostotą i pysznym wykończeniem. Robi się je błyskawicznie, nie są zbyt słodkie, mogą się wydawać mało atrakcyjne same w sobie, ale idealnie współgrają z karmelowym nadzieniem.

Prezentowane były przez Monikę Mrozowską-Szaciłło, aktorkę, autorkę książek z przepisami. Razem z mężem prowadzi ona blog, na którym można znaleźć...


Indyk a`la Książę

Indyk a`la Książę

Tak, jak myślałam, z przepisem było nieco kłopotów, bo zakładał nałożenie nadzienia na wierzch plastrów mięsa i później panierowanie ich w roztrzepanym jajku, wymieszanym z dużymi grzankami. Ciekawe, jak to jajko i te grzanki miały się trzymać na nadzieniu????
Ale zdecydowałam się poeksperymentować, bo smakowo zapowiadało się interesująco.
I powiem wam, że wyszło fantastyczne mięso, świetne...


Tafelspitz – wiedeńska sztuka mięsa w sosie chrzanowym

Tafelspitz – wiedeńska sztuka mięsa w sosie chrzanowym

Tak o tym daniu pisał Robert Makłowicz w książce C.K. Kuchnia: We Francji kiwano głowami z powątpiewaniem. Najlepsi agenci uparcie donosili, że ulubionym daniem Franciszka Józefa I, cesarza Austrii i króla Węgier, jest sztuka mięsa. Jak to, cesarz i kawałek wołowiny wątpliwej jakości? Jakie uczucia budzić może imperator jedzący gotowane w wodzie (z dodatkiem jarzyn, co prawda) mięso?
Trudno,...