» Przepisy » Ciasta i ciastka » Babki i ciasta ucierane oraz keksy » Maślane ciasto na pszennym zakwasie

Maślane ciasto na pszennym zakwasie


1 5 5
2005-07-15
2 dni
średniołatwe
Porcje: duże ciasto
Kuchnia europejska
Maślane ciasto na pszennym zakwasie

Ciasto jest wspaniałe, a dzięki dodaniu masła, jest aksamitne i wilgotne. Można robić je z różnymi owocami albo kremem budyniowym.
Po zagnieceniu obowiązkowo powinno poleżeć w lodówce zawinięte w folię minimum 18 godzin.


Składniki na maślane ciasto na pszennym zakwasie

2 łyżeczki świeżych drożdży
1 jajko
2 żółtka
125 g cukru pudru
500 g mąki
200 g zakwasu pszennego*
125 g śmietany
1 łyżeczka soli
175 g miękkiego masła

Przygotowanie dania maślane ciasto na pszennym zakwasie

...

Wszystko oprócz masła zagnieść i zostawić na 10 minut.
Następnie masło pokroić w malutkie kawałeczki i delikatnie zagnieść ciasto.
Zawinąć w folię posmarowaną oliwą i włożyć do lodówki, do jakiegoś dużego pojemnika - uwaga, ciasto BARDZO rośnie, więc nie może być zawinięte zbyt ciasno. Można też włożyć je do dużej miski i miskę owinąć folią. To bardzo ważna czynność, bo ciasta z dużym dodatkiem masła bardzo chłoną zapachy.
Zostawiamy w lodówce na minimum 18 h, potem:

dużą blaszkę smarujemy masłem i wysypujemy bułką tartą, wykładamy ciastem i układamy dowolne owoce, które obficie posypujemy brązowym cukrem. Odstawiamy, by wyrosło, tak na ok. 30-40 minut.
Piekarnik nagrzewamy do 200 st C. Wstawiamy ciasto. Po 15 minutach zmniejszamy do 170 st C i pieczemy jeszcze ok. 30 minut.
Po upieczeniu i ostudzeniu posypujemy cukrem pudrem.
Smacznego!


* zakwas pszenny: Dzień 1 ok. 50 g szklanki wody (ma jej być tyle, by po wymieszaniu z mąką uzyskać konsystencję niezbyt gęstej śmietany) 2 łyżeczki mąki żytniej 2 łyżeczki mąki białej (pszennej) 2 łyżeczki jogurtu naturalnego 2 łyżeczki rodzynek wymieszać Dzień 2 dodać: 50 g wody 2 łyżeczki mąki żytniej 2 łyżeczki mąki pszennej wymieszać Dzień 3 dodać: 100 g wody 4 łyżeczki mąki białej 4 łyżeczki mąki żytniej wymieszać Dzień 4 Odlać 3/4 zakwasu wraz z rodzynkami. Zostawić 1/4, do której dodać: 100 g wody 125 g mąki pszennej wymieszać Dzień 5 dodać 100 g wody 125 g białej mąki wymieszać i zostawić na 24 h w ciepłym (ale nie gorącym) miejscu. zakwas zacznie bąbelkować i ładnie pachnieć jabłkami. Od dnia 6 zakwas jest gotowy do użycia. Jeśli ktoś ma zakwas żytni, to można szybko uzyskać zakwas pszenny, biorąc taką samą część wody i mąki i dodając łyżeczkę zakwasu żytniego. Trzeba to dobrze zamieszać, przykryć ściereczką i zostawić w temp. pokojowej na min. 24 h. Prostsza metoda polega na tym, żeby wymieszać mąkę z wodą (w równych proporcjach, do konsystencji śmietany) i łyżeczką jogurtu . Codziennie mieszać, co 2 dzień dokarmiać. Mój zakwas został wyprodukowany wg pierwszejmetody, mam go już kilka miesięcy i ma się dobrze. Piekę na nim również chleby. Powodzenia (to tylko na pierwszy rzut oka wyglada na bardzo pracochłonne. Po 5 dniach mamy piękny zakwas, a ciasto drożdżowe naprawdę dzięki niemu dużo zyskuje)

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.