marynowane buraczki z papryką

  
1 5 5 3
2014-08-26
ok. 60 min przygotowanie, ok 10 min. gotowanie
łatwe
Porcje: ok. 14 sloikow 0,75l
Kuchnia europejska
marynowane buraczki z papryką

Przepis na te buraki pochodzi z przepastnych zasobów moich rodziców. W przeciwieństwie do wielu podobnych przepisów, których jest pełno w sieci, mój nie zawiera oleju i tej potwornej ilości cukru która sprawia, ze większość was - jeśli kiedykolwiek spróbowała takich buraków - pewnie myśli \'fuj nigdy więcej\'. Wypróbujcie mojego przepisu a może będziecie mile zaskoczeni ;)


Składniki na marynowane buraczki z papryką

- 4 kg buraków
- 4 duże cebule
- 8 czerwonych papryk
- 1/2 l octu
- 1/2 szklanki cukru
- 2 łyżki soli
- 1 szklanka wody
na każdy słoik: 2 liście laurowe, 4 ziarenka angielskiego ziela, 8 ziarenek pieprzu

Przygotowanie dania marynowane buraczki z papryką

Przygotujcie słoiki dzień wcześniej bo muszą być całkiem suche, pokrywki trzeba koniecznie wyparzyć we wrzątku bo od tego zależy czy nasza sałatka będzie się trzymać – nie będziemy jej pasteryzować!!!! Do każdego słoika włóżcie przyprawy. Wybierajcie buraki jednakowej wielkości, niezbyt duże, zdrowe, bez przebarwień i uszkodzeń. Zbyt duże buraki wolniej się gotują i mogą być gorsze w smaku a nawet łykowate. Jeśli buraki maja jakieś chorobowe zmiany to jeśli są one niewielkie, nie trzeba od razu wyrzucać buraka a jedynie odciąć chorą część. Buraki myjemy dokładnie najlepiej szczoteczką, gotujemy pod przykryciem ale nie do całkowitej miękkości – nuż musi wchodzić w buraki łatwo ale nie bez oporu! (0-60 min w zależności od wielkości buraków) . Jeśli posiadacie szybkowar to warto z niego skorzystać, bo buraki ugotują się w ciągu ok. 5-8 min i nie strącą swoich wartości odżywczych. Wystygnięte buraki zetrzyjcie na grube wiórka, przełóżcie do naczynia o grubym dnie np. do takiego w którym robicie marmolady. Cebule obierzcie pokrójcie w drobna kostkę, wymieszajcie z burakami. Paprykę oczyśćcie z gniazd nasiennych i nasion, umyjcie, pokrójcie w średnią kostkę ok. 0,7 cm, dołóżcie do buraków. Do warzyw dodajcie resztę składników oprócz octu, doprowadźcie sałatkę do wrzenia stale mieszając aby się nie przywarła. Jeśli macie wrażenie, ze jest zbyt mało płynu, możecie dolać jeszcze nieco wody. Kiedy sałatka zacznie wrzeć zmniejszcie gaz i stale mieszając duście ja jeszcze ok. 3-5 min w zależności od tego jak miękkie buraki – nie mogą być zbyt miękkie bo będą niesmacznie! Wlejcie teraz ocet i znów mieszając doprowadźcie do wrzenia. Zmniejszcie całkiem ogień i nakładajcie wrzącą sałatkę do słoików od razu zakręcając szczelnie pokrywka. Zakręcone słoiki odkładajcie do wystygnięcia do góry dnem. Pamiętajcie aby dokładnie wytrzeć gwinty słoików jeśli się zabrudzą żeby sałatka się nie zepsuła!!!

Ps. Kiedy wymieszacie buraki z octem możecie sprawdzić czy smak wam odpowiada pod względem słoności i słodyczy i w razie potrzeby dodać soli lub/i cukru :D

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.