» Przepisy » Ciasta i ciastka » Ciasta kruche i półkruche » Makowiec (Strucla makowa)

Makowiec (Strucla makowa)


  
1 5 5 4
2003-04-12
ok 100 min
łatwe
Porcje: 2 szt
Kuchnia europejska

Makowiec (Strucla makowa)

Za tym ciastem szczególnie przepadał mój teść. Teraz już nieżyje, a to ciasto zawsze mi go przypomina. Przepis jest na dwa makowce (Jeden i tak znika przed świętami)


Składniki na makowiec (strucla makowa)

Makowiec (strucla makowa)

Ciasto: 50 dag mąki, 13 dag margaryny, 10 łyżek cukru, 1szkl mleka, 3 żółtka, 5 dag drożdży, olejek waniliowy, szczypta soli,

Masa makowa: 40 dag maku, 10 łyżek cukru, 7 dag margaryny, cukier waniliowy, 2 białka, 20 dag rodzynek , skórka pomarańczowa ok. 3 łyżek, orzechy laskowe lub migdały ok. 10 dag, 1/2 aromatu migdałowego



Przygotowanie dania makowiec (strucla makowa)

...

Masa makowa: Mak zalać wodą, gotować aż da się rozetrzeć w palcach – odcedzić i zmielić dwukrotnie. Margarynę roztopić na patelni, dodać mak, cukier, rodzynki i pokrojone orzechy lub migdały. Wszystko smażyć ok. 10 min. Kiedy masa nieco przestygnie dodać ubite na sztywno białka, aromat migdałowy i wymieszać.

Ciasto: Drożdże rozetrzeć z 1 łyżką cukru, dolać kilka łyżek ciepłego mleka i wsypać kilka łyżeczek mąki ok.5, wszystko dokładnie wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Do miski przesiać mąkę, dodać szczyptę soli, wlać wyrośnięty zaczyn i resztę ciepłego mleka. Następnie utrzeć żółtka z pozostałym cukrem i też dodać do mąki. Wszystko wyrabiać aż zacznie odchodzić od miski i od ręki ok. 15 min. Dodać stopiony dosyć ciepły tłuszcz, i dalej wyrabiać aż ciasto wchłonie tłuszcz. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Kiedy podwoi objętość podzielić na dwie części i rozwałkować. Rozłożyć równomiernie nadzienie ok. 2 cm od dłuższego boku i zwinąć wzdłuż krótszego. Przełożyć na natłuszczona blaszkę szwem do dołu i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Posmarować rozmąconym jajkiem, wstawić do piekarnika nagrzanego do ok. 160-180st.C piec ok. 50 min. Po upieczeniu polukrować.



Jeżeli akurat nie miałam skórki pomarańczowej, rezygnowałam z niej i masa też wychodziła pyszna. Makowiec powinno się piec w wąskiej długiej foremce. Można pieć na zwykłej blasze, jednak bezpieczniej jest odciąć kawałek papieru do pieczenia, natłuścić go zrobić ok 8 cm zakładkę i owinąć makowiec tak żeby zakładka znajdowała się u góry ( W trakcie rośnięcia ciasto rozepchnie zakładkę) Jest to dobry sposób jeżeli nasza kuchenka pali ciasto. Wtedy jednak nie smarujemy ciasta jajkiem przed pieczeniem

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Makowiec (Strucla makowa) - komentarze

bachna
bachna
22.12.2012 19:19
To moje pierwsze strucle - wyszły dwie. Przyjemna praca z takim ciastem, plastyczne, łatwe do rozwałkowania, delikatne i mięciutkie. Mam tylko jedno ale... nie wiem co źle zrobiłam, ale górna warstwa odstaje i odpada. Trochę psuje to efekt wizualny, może ktoś podpowie jak uniknąć odstawania górnej warstwy?
~Ela
~Ela
25.12.2011 13:54
Poprostu rewelacja, delicje, przepyszny, latwy do wykonania, nawet jak ktos nie ma doswiadczenia w struclach, ciasto jest miekkie, delikatne, leciutkie. W naszej czteroosobowej rodzinie zniknal w dwa dni i dopominaja sie o jeszcze, napewno po swietach powtorze go. Dziekuje bardzo za przepis i juz przejmuje go do swojego zeszytu.
justynka7
justynka7
28.11.2007 18:39
To rowniez byl moj debiut makowy. Ciasto wyszlo wspaniale!
arabis
arabis
22.12.2003 21:12
Pierwszy raz piekłam strucle makową i w ogóle ciasto na drożdzach, bałam sie, ze nie wyrosnie i w ogóle cos mi nie wyjdzie. Tymczasem strucle wyszły rewelacyjne!!! Pieknie wyrosły a ten zapach!!! Przepis mało skomplikowany a efekt świetny!!! 6* na 6 mozliwych!!!!!!!