» O gotowaniu » Luty - czas myśleć o... pomidorach :) Część pierwsza - siew.

Luty - czas myśleć o... pomidorach :) Część pierwsza - siew.

Grzegorz, Mniammniam.pl   2012-02-23         21   like 2

Nawet jeśli nie masz ogrodu ani działki, też to Cię zainteresuje, bo pomidory (przede wszystkim koktajlowe) można uprawiać w donicach na balkonie, a nawet na parapecie! Ich uprawa daje mnóstwo radości :) A smak? A smak jest cudowny :) Bo to przecież pomidory z własnego zagonka!
Tak, właśnie w lutym jest najlepszy czas by przygotować się do uprawy pomidorów (oraz innych warzyw oczywiście). Na połowę marca przypada bowiem termin ich siewu. Co prawda można kupić gotowe sadzonki, ale wiele osób przygotowuje je samodzielnie (ja robię to już od lat) ze świetnymi efektami. Co najważniejsze, samemu można wyhodować rzadkie odmiany, których sadzonek próżno szukać na targu i w sklepach ogrodniczych.

Samodzielne przygotowanie sadzonek nie tylko jest fajne, ale pozwala także zaoszczędzić sporo pieniędzy. Za cenę jednej gotowej sadzonki, możemy otrzymać od pięciu do dziesięciu krzaków.
A więc do dzieła!

Po pierwsze musimy zaopatrzyć się w nasiona oraz niezbędny sprzęt. Wiem już z doświadczenia, że najlepsze wcale nie są nasiona w kolorowych opakowaniach. Najlepsze nasiona można kupić od hodowców pomidorów. Ja od lat zaopatruję się w nie w sklepie pomidorlandia.pl - jej właścicielka po prostu kocha pomidory oraz ciekawe sałaty i rzadko dostępne rośliny. Mnogość dostępnych odmian robi wielkie wrażenie - na początku trudno się zdecydować, ale dokładne opisy oraz duże zdjęcia pozwalają wybrać najlepsze dla nas odmiany. Warto zwrócić uwagę na to, czy wybrane przez nas odmiany są przeznaczone do uprawy w gruncie czy pod osłonami. Jeśli nie dyponujemy szklarnią, należy zdecydować się tylko na odmiany gruntowe.

Mamy więc już nasiona. Potrzebujemy jeszcze ziemię (zwykłą, dostępną w każdym sklepie ogrodniczym) oraz pojemniki. Ja używam wielodoniczek (zwanych też mulitpaletami) - pikowanie z nich młodych roślin jest łatwe i szybkie oraz nie uszkadza ich korzonków. Moim zdaniem optymalne wielkość pojedynczej komórki to 4 x 4 cm i głębokości 5 cm - mniejsze komórki powodują, że roślinki są zbyt gęsto umieszczone i się "wyciągają", większe zaś to już niepotrzebna strata miejsca.

Można też od razu siać pomidory w pojemnikach, ale wtedy na samym początku potrzebujemy dużo miejsca, a nie każde nasionko przecież kiełkuje. Można co prawda siać po 2-3 nasiona do pojemnika, ale w przypadku nasion dobrej jakości, straty są tak niewielkie, że po prostu ich szkoda.

Wielodoniczki trzymamy w kuwetach, które zapobiegają rozlewaniu się wody. Jeśli mamy mało miejsca w domu, możemy używać mini szklarenek (które są nieco droższe od wielodoniczek - kupując je, pamiętajmy, by ich komórki nie były zbyt małe).

Wielodoniczki napełniamy ziemią do 3/4 ich wysokości (po lekkim ugnieceniu). Za pomocą patyczka robimy wgłębienie na głębokość 1/3 cm i w nie wkładamy nasionko. Przykrywamy ziemią, lekko uklepujemy i podlewamy delikatnie, by nie wypłukać dopiero co posianego nasionka. Ważne, chyba najważniejsze jest to, by nasze roślinki miały jak najwięcej światła, należy je więc umieścić blisko okna od tej strony domu, w której najdłużej jest jasno.

Niektórzy zalecają do ziemi dodanie perlitu - wynalazku, który poprawia strukturę gleby - moje doświadczenie uczy jednak, że ten zabieg nie ma żadnego znaczenia :)
Posiane pomidory podlewamy delikatnie każdego dnia - nie mogą mieć jednak zbyt mokro :)

A one nam rosną. Kiedy wykształcą dwa liście (poprzedzone liścieniami) przesadzimy je do doniczek "produkcyjnych". Ale o tym już w następnej części.
I już niedługo film o tym, jak to wszystko zrobić.
A tymczasem wybierzcie pomidory, które będziecie uprawiać. Jest jeszcze trochę czasu na decyzję :)

Luty - czas myśleć o... pomidorach :) Część pierwsza - siew. - komentarze

Magdalena
Magdalena
17.04.2019 06:41
a co zrobić jak po posadzeniu szybko wybujają i są takie witki która się przewracają
Grzegorz, MniamMniam.pl
Grzegorz, MniamMniam.pl
17.04.2019 12:58
Hej Magdalena :) Przede wszystkim mają za mało światła. Można je przesadzić jeszcze raz, sadząc dużo głębiej. Oraz oczywiście podeprzeć patyczkami.
Jakub
Jakub
18.03.2019 17:11
Pierwsza część zrobiona. Nasiona pomidorów w wielodoniczkach. Gdzie znajdę drugą część? Bo google niczego nie pokazuje ;-(
cwwd
cwwd
31.03.2017 22:10
Z jednej roślinki (lima) uprawianej na balkonie w wiadrze zebrałem 12 kg pomidorów. Byłoby o około 3 kg więcej ale musiałem usunąć je gdy były małe (około 35 szt.), ponieważ były porażone zarazą. Największy ważył 172 g. Inne około 100 g.
Sławomir
Sławomir
25.12.2015 10:24
Cześć. Jakie Wam najbardziej najbardziej smakują, które odmiany ? Dzięki
Sławomir
Sławomir
23.12.2015 22:14
Cześć. Jakie Wam najbardziej najbardziej smakują, które odmiany ? Dzięki
Producent pomidorów
Producent pomidorów
3.11.2015 09:58
Chciałbym dodać kilka ważnych uwag do artykułu. Zacznę od nasion, proszę pamiętać aby odmiany były "czyste", tylko nasiona z aktualnymi badaniami i certyfikatami gwarantują dokładnie to co chcemy. Kolejna sprawa to temperatura. Generalnie im cieplej tym lepiej, my w naszych szklarniach mamy temperaturę ok 25 stopni dla siewek. Światło, im więcej tym lepiej, ważne aby było rozproszone i od "góry". Więcej (ale nie wszystko można zobaczyć tu http://www.rynek-rolny.pl/arty kul/wysiew-pomido... . Na koniec dodam, że my na hektar uprawy wysiewamy od 150 do 350 gram nasion - w zależności od odmiany. Z reguły im mniejsze owoce tym mniej nasion potrzeba do wysiewu.
ela180752
ela180752
16.07.2015 14:19
Dziękuję za dokładny opis ,ja też kupiłam nasionka w tej firmie ,przesłali mi teraz do Holandii ,bo tu obecnie mieszkam, mili sympatyczni i szybko przesyłka dotarła :) Pozdrawiam serdecznie :)
ela180752
ela180752
16.07.2015 12:13
Dziękuję za dokładny opis ,ja też kupiłam nasionka w tej firmie ,przesłali mi teraz do Holandii ,bo tu obecnie mieszkam, mili sympatyczni i szybko przesyłka dotarła :) Pozdrawiam serdecznie :)
maria46
maria46
13.02.2015 09:31
Mam pytanie co robić zeby nasiona nie wschodziły z tą skorupką na końcu one wschodzą jakby z główką która nie ma ochoty odpaśc i sadzonka się nie rozwija . nasiona swoje nie kupione
~Gość
~Gość
27.02.2019 15:50
Przed ususzeniem nasion trzeba je wymoczyć, żeby ta powłoka z ziarna zeszła.
AnnaMarlena
AnnaMarlena
30.07.2014 11:25
Bardzo fajny artykuł :) POLECAM
janka
janka
21.03.2014 17:52
dużo skorzystałam z tego opisu jest jasno opisany i nie wydaje się to takie trudne, dziękuję,
ogrodnik
ogrodnik
11.02.2014 16:48
Też zaopatruję się w pomidorlandia.pl . Mają ogromne ilości odmian i wszyscy znajdą coś dla siebie :D . Na stronie pomidorlandia.pl jest poradnik dot. uprawy pomidorów. Polecam takze na niego zerknąć dla kilku ciekawych rad doświadczonych ogrodników ;) Ten poradnik takze fajnie napisany :)
Grażyna
Grażyna
12.03.2013 18:47
W tym roku po raz pierwszy zdecydowałam się na uprawę pomidorów koktajlowych zakupiłam i już posiałam Koraliki proszę o radę czy należy je palikować czy w doniczkach wiszących mogą sobie zwisać? --- Grzegorz: na opakowaniu powinno być napisane, jak się prowadzi ten gatunek pomidorów. Jeśli to zwykłe koraliki, to nie nadają się do zwisania :) Rosną do góry i wymagają niewielkiej pomocy podpórek :)
Jacek
Jacek
4.03.2013 14:14
a gdzie kolejne odcinki ?? --- Grzegorz: jeszcze nie siejemy :) Jak wszystko wykiełkuje i będzie czas pikowania i przesadzania do z wielodoniczek do doniczek produkcyjnych :)
Ulenka
Ulenka
26.02.2012 00:13
miód na moje serce :) już za tydzień będę siała!!! to będzie mój trzeci sezon: pierwszego roku uprawiałam na malutkim zagonku koraliki i żółtą Olę - miałam taki urodzaj, że zachęciło mnie to do eksperymentów w zeszłym roku kupiłam (w pomirolandii) nasionka różnych małych pomidorków - wzeszły "jak głupie" - porozdawałam znajomym, posadziłam na działce i jeszcze zostało mi na balkonie (w dużym mieście) no i klops :( te na działce pięknie wyrosły, zakwitły, pierwsze owocki zebrałam, a potem w ciągu jednego tygodnia, ku mojej rozpaczy WSZYSTKIE sczerniały i musiałam je wyrzucić :( co dziwne te na balkonie całkiem dobrze się trzymały aż do października w tym roku posadzę tylko koraliki, bo nie ima ich się żadna zaraza (a nie chcę niczym pryskać) smak własnych pomidorków rekompensuje cały trud włożony w ich wyhodowanie :) :) "kupne" tak nie smakują a jeszcze mam zamiar zasiać dynię, bo zakochałam się w Grzesiowej zupie dyniowej :)))) a na zdjęciach: mój pierwszy pomidorek
ancona
ancona
24.02.2012 16:33
już nie mogę się doczekać :)))
ancona
ancona
24.02.2012 15:17
super temat :) rozumiem, że w dalszych częściach znajdą się opisy "sprzętu" do hodowli ;) --- Grzegorz: tak, oraz filmy i zdjęcia :)
eboloczko
eboloczko
23.02.2012 20:14
Niezłe połączenie ogrodnictwa i pysznego jedzonka :) W tym roku się nie zdecyduję, ale dojrzewam. Bo generalnie w domu wykiełkuje, ale czy przetrzyma w glebie w upały?
maria46
maria46
13.02.2015 09:33
Co zrobić żeby nasiona pomidorów nie wychodziły ze swoją otoczka , bo ona nie odpada i roslinka obumiera
Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.