Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis oraz wykorzystanie. Więcej informacji

KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym

  
1 5 5 32
2014-11-04
5 godzin
bardzo łatwe
Porcje: bochenek o wadze około 60 dag
Kuchnia europejska
KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym

KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym, to wynik małego eksperymentu kuchennego. Wszystko za sprawą kwasu chlebowego! Chleb wyrasta dzięki drożdżom, ale smak, zapach i struktura to zasługa kwasu. Ma lekko brązowy kolor, grubą i chrupiącą skórkę, lekko wilgotny miękkisz. Warto sprawdzić!


Składniki na kwach - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym

50 dag mąki pszennej chlebowej (typ 550-750)
330 ml naturalnego kwasu chlebowego (bez żadnych sztucznych dodatków)
2 dag świeżych drożdży
1 płaska łyżeczka cukru
1 czubata łyżeczka soli

na stolnicę:
4 łyżki pszennej mąki chlebowej
Kliknij i zobacz najlepsze przepisy na ZDROWE SAŁATKI.
Aż 100 super łatwych i szybkich przepisów!

Przygotowanie dania kwach - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym

 1. Kwas przelej do rondla, lekko podgrzej mieszając - chodzi o to, by usunąć z niego gaz.
 2. Drożdże i cukier rozpuść w ciepłym, ale nie gorącym kwasie.
 3. Do miski wsyp mąkę i sól, dokładnie wymieszaj.
 4. Dodaj kwas z drożdżami i cukrem. Wymieszaj i mieszaj łyżką (lub w robocie na niskich obrotach) przez 2-3 minuty. Masa powinna być zwarta, ale dać się mieszać (jeśli będziesz robić to łyżką, nieco się zmęczysz, ale warto).
 5. Miskę przykryj i odstaw w ciepłe miejsce (22-24 stopnie Celsjusza) na 3 godziny.
 6. Po pierwszej godzinie ciasto złóż na cztery (zmocz ręce w wodzie, chwyć masę z misce z brzegu, wyciągnij do góry i połóż wyciągniętą część na pozostałej masie, czynność powtórz z drugiej strony i jeszcze dwa razy z pozostałych dwóch stron). Przykryj i odstaw do ponownego wyrastania.
 7. Po drugiej godzinie powtórz składanie. Przykryj i odstaw do ponownego wyrastania.
 8. Jeśli masz czas, możesz wydłużyć wyrastanie chleba o godzinę lub dwie - nie zapominając o przekładaniu co godzinę. Chleb, który będzie wyrastać dłużej, będzie miał większe dziury i będzie po upieczeniu bardziej wilgotny w środku.
 9. Wyrośniętą masę wyłóż na stolnicę wysypaną dużą ilością mąki. Uformuj bochenek - starając się, by mąka ze stolnicy nie dostała się do środka bochenka. Przełóż do oczyszczonej miski, wysypanej mąką. Przykryj i odstaw do ostatniego wyrośnięcia na 60 minut.
 10. Upiecz w garnku żeliwnym (o pojemności 2-3 litry) lub na kamieniu lub w ostateczności na blasze lub foremce.


Pieczenie w garnku żeliwnym (może też być to naczynie żaroodporne z pokrywą)
 1. Do zimnego piekarnika wstaw garnek żeliwny (o pojemności 2-3 litry) lub żaroodporne naczynie do zapiekania - koniecznie z pokrywką. Piekarnik rozgrzej do 240 stopni, po 10 minutach od osiągnięcia tej temperatury wyjmij garnek - pamiętaj, że jest okrutnie gorący, więc nie zapomnij o solidnych gruuubych rękawicach lub kilku ściereczkach.
 2. Do garnka włóż ciasto (możesz je naciąć ostrym nożem lub żyletką na krzyż), przykryj i wstaw do piekarnika. Piecz przez 30 minut, następnie odkryj garnek, zmniejsz temperaturę do 200 stopni i piecz przez 10 minut bez przykrycia.
 3. Wyjmij garnek z piekarnika (nie zapominaj o grubych rękawicach, nadal jest piekielnie gorący). Odstaw na kilka minut. Wyjmij chleb i odstaw do całkowitego wystygnięcia (najlepiej na kratce).


Pieczenie na kamieniu
 1. Do zimnego piekarnika wstaw kamień do pieczenia. Na dolnej półce wstaw płytkie naczynie do zapiekania (lub formę) i wlej do niego około 2 szklanek wody. Piekarnik rozgrzej do 240 stopni, po 10 minutach od osiągnięcia tej temperatury wyjmij kamień.
 2. Wyłóż chleb na kamień, zrób na wierzchu ukośne nacięcia ostrym nożem lub żyletką i wstaw do piekarnika. Piecz przez 30 minut, usuń naczynie z wodą (jeśli w nim jeszcze była), zmniejsz temperaturę do 210 stopni i piecz przez 10-15 minut.
 3. Wyjmij chleb z piekarnika. Odstaw na kilka minut. Zdejmij chleb z kamienia i odłóż do całkowitego wystygnięcia (najlepiej na kratce).


Pieczenie na blasze lub w foremce
 1. Blachę lub foremkę do pieczenia posyp mąką.
 2. Na dolnej półce wstaw płytkie naczynie do zapiekania (lub formę) i wlej do niego około 2 szklanek wody. Piekarnik rozgrzej do 240 stopni.
 3. Wyłóż chleb na blachę i wstaw do piekarnika. Piecz przez 30 minut, usuń naczynie z wodą (jeśli w nim jeszcze była) i piecz przez 10-15 minut.
 4. Wyjmij chleb z piekarnika. Odstaw na kilka minut. Wyjmij chleb z formy i odstaw do całkowitego wystygnięcia (najlepiej na kratce).


Kilka ważnych uwag:
 • używaj wagi i miarki do odmierzania ilości składników - w przypadku chleba to ważne,
 • zwróć uwagę na temperaturę, w której wyrasta zaczyn i chleb - ma istotne znaczenie dla jakości chleba,
 • składanie masy chlebowej jest ważne - zmocz ręce w wodzie, chwyć masę z misce z brzegu, wyciągnij do góry i połóż wyciągniętą część na pozostałej masie, czynność powtórz z drugiej strony i jeszcze dwa razy z pozostałych dwóch stron (tak jakby ciasto chlebowe było kwadratem i każdy z brzegów należało złożyć do środka),
 • zarówno kamień jak i garnek muszą być mocno rozgrzane przed pieczeniem chleba,
 • nie zapomnij o zaparowaniu piekarnika w pierwszym etapie pieczenia (jeśli pieczesz na kamieniu lub w formie),
 • jeśli chcesz chleb przechować dłużej, nie krój go zanim zupełnie nie ostygnie (przed czym jest dość trudno się powstrzymać, bo pachnie obłędnie).
❤️ Kliknij po ZDROWE PUDEŁKA :)
To NAJLEPSZY WYBÓR do pracy.
KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym - etap 1

Kwas przelej do rondla, lekko podgrzej mieszając - chodzi o to, by usunąć z niego gaz.KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym - etap 2

Drożdże i cukier rozpuść w ciepłym, ale nie gorącym kwasie.
Do miski wsyp mąkę i sól, dokładnie wymieszaj.KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym - etap 3

Dodaj kwas z drożdżami i cukrem. Wymieszaj i mieszaj łyżką (lub w robocie na niskich obrotach) przez 2-3 minuty. Masa powinna być zwarta, ale dać się mieszać (jeśli będziesz robić to łyżką, nieco się zmęczysz, ale warto).KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym - etap 4

Miskę przykryj i odstaw w ciepłe miejsce (22-24 stopnie Celsjusza) na 3 godziny.KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym - etap 5

Tak masa wygląda po pierwszej godzinie wyrastania.KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym - etap 6

Po pierwszej godzinie ciasto złóż na cztery (zmocz ręce w wodzie, chwyć masę z misce z brzegu, wyciągnij do góry i połóż wyciągniętą część na pozostałej masie...KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym - etap 7

...czynność powtórz z drugiej strony...KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym - etap 8

i jeszcze raz z drugiej strony...KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym - etap 9

... i ostatni raz z tej strony. Przykryj i odstaw do ponownego wyrastania. Po drugiej godzinie powtórz składanie. Przykryj i odstaw do ponownego wyrastania.KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym - etap 10

Wyrośniętą masę wyłóż na stolnicę wysypaną dużą ilością mąki. Uformuj bochenek - starając się, by mąka ze stolnicy nie dostała się do środka bochenka. Przełóż do oczyszczonej miski, wysypanej mąką. Przykryj i odstaw do ostatniego wyrośnięcia na 60 minut.KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym - etap 11

Tak wygląda ciasto po ostatnim wyrastaniu.KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym - etap 12

Do zimnego piekarnika wstaw garnek żeliwny lub żaroodporne naczynie do zapiekania - koniecznie z pokrywką. Piekarnik rozgrzej do 240 stopni, po 10 minutach od osiągnięcia tej temperatury wyjmij garnek - pamiętaj, że jest okrutnie gorący, więc nie zapomnij o solidnych gruuubych rękawicach lub kilku ściereczkach.
Do garnka włóż ciasto (możesz je naciąć ostrym nożem lub żyletką na krzyż), przykryj i wstaw do piekarnika. Piecz przez 30 minut, następnie odkryj garnek, zmniejsz temperaturę do 200 stopni i piecz przez 10 minut bez przykrycia.KWaCH - kapitalnie wyśmienity chleb na kwasie chlebowym - etap 13

Wyjmij garnek z piekarnika (nie zapominaj o grubych rękawicach, nadal jest piekielnie gorący). Odstaw na kilka minut. Wyjmij chleb i odstaw do całkowitego wystygnięcia (najlepiej na kratce).


Zrób to sam. Naturalnie zdrowe przepisy!#
29.99 zł     19.99 zł
Zdrowe sałatki#
39.99 zł     19.99 zł
Wege obiady#
39.99 zł     19.99 zł
Zdrowie z pudełka#
29.99 zł


 

Arepa ,danie na śniadanie prosto z Wenezueli

bassia
2014-07-10
30
bardzo łatwe
Porcje: 3
Arepa ,danie na śniadanie prosto z Wenezueli

Pierwszy raz arepę przygotował mi mój mąż, który pochodzi z Wenezueli.
Zaobserwowałam jak ją przygotowuje i teraz sama prawie każdego ranka
robię ja na śniadanie. Wymyślam tylko różne farsze i sałatki do niej
i muszę przyznać,że smakują rewelacyjnie.

Arepa jest podstawą wszystkich posiłków w Wenezueli. Jest to okrągła,
spłaszczona forma, która przygotowywana jest z białej mąki


Chleb rustykalny z rodzynkami i orzechami (można go również upiec bez dodatków)

  
3
Grzegorz, Mniammniam.pl
2014-02-15
20 minuty + 18 godzin wyrastania + 45 minut pieczenia
średniołatwe
Porcje: 2 bochenki o wadze ok. 60 dag każdy
Chleb rustykalny z rodzynkami i orzechami (można go również upiec bez dodatków)

Przepis na chleb rustykalny z rodzynkami i orzechami, ale można go również upiec bez dodatków. Jeśli znasz i lubisz FOCH-a lub BOCH-ena, to ten chleb pokochasz :) Bo jest to jeden z najlepszych chlebów, jakie można upiec w domu.
Ma grubą, chrupiącą skórkę, duże dziury, miękki, pachnący i wilgotny miąższ. Z orzechami i rodzynkami - lekko słodki smak. Idealny w towarzystwie świeżego masła z...


Bagels- bajgle pszenne

bassia
2013-11-09
1,5 godz
łatwe
Porcje: 8
Bagels- bajgle pszenne

To dzięki mniammniam.pl nabrałam pewności siebie ( jeśli chodzi o pieczenie pieczywa)Ten przepis na bagels dostałam od jednej wspólnoty zakonnej w USA. Siostrzyczki każdej niedzieli miały te bułki na śniadanie.

Bułki w innym wydaniu – gotowane, a później pieczone – z dziurką, czyli po prostu przepis na bajgle. Jest to dość specyficzny wypiek, lekko zbite i gumowate w środku, na zewnątrz...
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.