Kulebiak z ciasta ziemniaczanego nadziewany kapustą z suszonymi grzybami
Składniki na kulebiak z ciasta ziemniaczanego nadziewany kapustą z suszonymi grzybami
około 10-12 ziemniaków średniej wielkości czyli mniej więcej 1 kg
półtorej szklanki pszennej mąki
2 jajka
masło do wysmarowania blachy
sól
nadzienie:
około pół kilograma kiszonej kapusty
garść suszonych grzybów
jajko
2 łyżki oliwy
2 łyżki tartej bułki
dwie cebule średniej wielkości
sól
świeżo zmielony, czarny pieprz
Przygotowanie dania kulebiak z ciasta ziemniaczanego nadziewany kapustą z suszonymi grzybami
Najpierw grzyby - zalewam je dwoma szklankami wrzątku i odstawiam na kilkanaście minut. Następnie gotuję je na średnim ogniu przez około 20 minut, aż staną się miękkie.Odcedzam, a wodę z gotowania zachowuję. Grzyby kroję na długi i cienkie kawałki. Kapustę zalewam kilkoma szklankami wody i gotuję do średniej miękkości, pod koniec gotowania dodaję wodę z gotowania grzybów.
Podczas gotowania kapusty obieram cebule, kroję na drobną kostkę i smażę na łyżce oliwy do jej zeszklenia.
Ugotowaną kapustę odcedzam, odciskam, dodaję grzyby, cebulę, przekładam na patelnie z pozostała oliwą i często mieszając smażę przez 2-3 minuty, tak by zupełnie odparować płyn. Studzę, dodaję tartą bułkę i jajka, mieszam - nadzienie jest gotowe.
Ziemniaki obiera, dokładnie myję, kroję na niezbyt duże kawałki i gotuję w osolonej wodzie do średniej miękkości. Ugotowane odcedzam i przeciskam przez praskę lub ugniatam na jednolitą masę. Kiedy wystygną trochę, dodaję mąkę, jajka, sól i mieszam dokładnie.
Żaroodporną formę smaruję masłem, z trzech czwartych masy ziemniaczanej układam na dnie i bokach warstwę o grubości około 2 cm, w tak powstałą formę nakładam nadzienie. Z pozostałego ciasta robię płaski placek i nim przykrywam kulebiak, dokładnie zalepiając wszelkie dziury.
Na tak przygotowany kulebiak wrzucam kilka sporych wiórków masła i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 40-50 minut - kiedy wierzch jest zrumieniony, to czas by przygotowywać się do pałaszowania tego zaiste pysznego dania.
Wyśmienicie do niego pasuje czarowny barszcz, lub zwyczajowo już zimny kefir.
Wybór Cię zachwyci, bo w książce znajdziesz PONAD 100 sprawdzonych przepisów oraz setki pomysłów na ich urozmaicenie i zmniejszenie kaloryczności.
Zamów TERAZ, a otrzymasz:
✅ SUPER cenę, taniej o 10 zł!
✅ błyskawiczną dostawę,
✅ praktyczną niespodziankę o wartości 20 zł :)
Kliknij ❤️💕💛 OBIADY KOLOROWE i skorzystaj z okazji, która NIGDY więcej może się nie powtórzyć!
Kapuśniak tradycyjny
Kapuśniak to jeden ze specjałów tradycyjnej kuchni polskiej. Ta zupa kojarzy się głównie z recepturami góralskimi, ale jest popularna właściwie w całej Polsce. I nie tylko, bo swoją wersję kapuśniaka mają także Słowacy i Ukraińcy. Ale tylko polski kapuśniak przygotowany według tradycyjnego przepisu jest najlepszy :)
W książkach kucharskich i internecie można znaleźć mnóstwo przepisów na...
Tradycyjna zupa ogórkowa
Co jest sekretem zupy ogórkowej przygotowanej według tradycyjnego przepisu? To pyszne ogórki kiszone podsmażone na maśle :) Zupa ogórkowa nabiera wtedy niesamowitego smaku i super aromatu.
Przepisów na zupy ogórkowe tradycyjne są tysiące. Ten sprawdzony przepis na ogórkową tradycyjną właśnie dołączył do grona różnych propozycji na ten rodzaj zup. Ogórkową lubimy, a od czasu do czasu warto...
Pomidorowa błyskawiczna - w kilkanaście minut!
Ilu jest kucharzy, tyle przepisów na zupę pomidorową. Ten przepis jest trochę inny niż te wszystkie tradycyjne, bo tę zupę pomidorową przygotujesz błyskawicznie :)
To świetny przepis na pyszną pomidorówkę, którą ugotujesz w 20 minut. Tak, taka pomidorowa błyskawiczna jest możliwa. Bo szybkie wcale nie oznacza, że niezdrowe czy niedobre. Wystarczy, że będziesz postępować według tego...