Krupnik z grzybami

To jest właśnie prawdziwy krupnik, nie mający nic wspólnego z tymi, którymi co niektórych z nas raczyli w stołówkach szkolnych i przedszkolnych, tudzież zakładowych. Aromat suszonych grzybów leśnych i moc wywaru mięsnego oraz sytość kaszy to jego niezaprzeczalne walory.
Składniki na krupnik z grzybami
garść suszonych grzybów
pół szklanki kaszy perłowej
2 średniej wielkości marchewki
1 korzeń pietruszki
10 dag wędzonego boczku
kawałek selera - około 15 dag
1 cebula
2 łyżki masła
4 ziemniaki
sól
świeżo zmielony czarny pieprz
pół szklanki kwaśnej śmietany co najmniej 18%
łyżka mąki
garść drobno posiekanej natki pietruszki do dekoracji
Przygotowanie dania krupnik z grzybami
Grzyby płuczę, zalewam szklanką wrzątku. Odstawiam na 10 minut, następnie wyjmuję je z wywaru (wywar zachowuję) i kroję na cienkie paski.Marchew, pietruszkę i selera obieram, myję i kroję na niezbyt małe kawałki.
Cebulę obieram i opiekam nad gazem, aż będzie cała czarna.
Żeberka myję, wkładam z warzywami do garnka, dodaję pokrojone grzyby i wywar w którym się moczyły, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz w ziarnach, zalewam 7 szklankami zimnej wody i gotuję na małym ogniu przez 30 minut.
Ziemniaki obieram, myję, kroję na kostkę o boku 2 cm, wrzucam do krupniku, dodaję przepłukaną kaszę i gotuję aż kasza i ziemniaki będą miękkie.
Zupę doprawiam solą i pieprzem.
Boczek kroję na drobną kostkę i smażę na patelni aż zmieni się w pyszne skwarki. Razem z wytopionym tłuszczem dodaję do zupy.
Śmietanę mieszam z mąką, solę, dolewam do niej kilka łyżek gorącej zupy i mieszam dokładnie, następnie wlewam do krupniku i doprowadzam do wrzenia.
Podaję gorący udekorowany natką pietruszki.
Dodatkowe informacje
Zupę można przygotować bez boczku - będzie wtedy mniej kaloryczna.
Chcesz mieć więcej energii, lepiej wyglądać, zwiększyć odporność? Chcesz po prostu LEPIEJ ŻYĆ? Metoda SIRT jest więc dla Ciebie. To sposób na redukcję wagi BEZ uczucia głodu! W takim razie ebook "Jesz i... chudniesz" jest dla Ciebie.
Kliknij po ten SKUTECZNY, tani i prosty sposób »»
Potage concombre, czyli zupa ze świeżych ogórków
Kto lubi zupę ogórkową, ręka do góry! :) To jest przepis na trochę inną zupę, bo robi się ją ze świeżych ogórków. Potage concombre, czyli zupa ze świeżych ogórków, to doskonała propozycja na pyszny obiad :)
Zupę ze świeżych ogórków przygotujesz zaledwie w 20 minut, ale ile będzie smaku, ile aromatu... Sprawdź sama :)
Przepis na potage concombre nie jest skomplikowany. Wszystkie...
Domowy majonez
Majonez to prawdopodobnie najbardziej znany sos na całym świecie. W Belgii nie ma frytek bez majonezu, a w Holandii śledzi. We Francji z majonezem podaje się bagietkę i używa do przygotowania sosu aioli. Nie mogą się bez niego obejść włoskie przystawki.
Legenda głosi, że majonez powstał w połowie XVIII wieku na malutkiej Minorce. Kiedy książę Richelieu zdobył wyspę, dostępnym jedzeniem była...
Rosół domowy
Jeśli ma być taki "jak u Babci", musi być przygotowany z kury wiejskiej, kupionej na targu, lub otrzymanej w prezencie od rodziny ze wsi. Drób pochodzący z fermy zupełnie się do niego nie nadaje. Podstawową zasadą gotowanie rosołu jest to, by mięso zawsze wkładać do zimnej wody i gotować na małym ogniu. Jeśli się tego nie uczyni i mięso zostanie włożone do wrzątku, jego białko się szybko...