» Przepisy » Chleb » Bułki » krakowskie bajgle - czyli bułeczki z ciasta parzonego

krakowskie bajgle - czyli bułeczki z ciasta parzonego


  
1 5 5 1
2012-03-12
oj długo!!!
trudne
Porcje: ok 10-12
Kuchnia europejska

krakowskie bajgle - czyli bułeczki z ciasta parzonego

Oto czym małopolska powinna się szczycić! Jeśli ktoś był choć raz w Krakowie na pewno próbował obwarzanków! Lecz mało kto wie czym różnią się od nich bajgle, których nazwa jest - mylnie - stosowana dla obwarzanka. Bagiel to pyszna, jedyna w swoim rodzaju bułeczka z dziurką po środku. A oto, krótka historia bajgla zaczerpnięta z wikipdii:

Bajgiel (niem. Bügel – pałąk, od biegen – wyginać) – żydowskie pieczywo wypiekane od XVII wieku. Często bywa mylony z obwarzankiem. Bajgiel został wymyślony w Europie Środkowej, prawdopodobnie w Krakowie, jak wskazuje dokument z 1610 wzmiankujący bajgle jako prezenty dawane kobietom po urodzeniu dziecka. Inne, częste wyjaśnienie pochodzenia bajgla głosi, że przybył on do Polski jako prezent z Wiednia, na cześć zwycięstwa króla Jana Sobieskiego nad Turkami w 1683. Ok. 1900 emigranci żydowscy przenieśli bajgle na Manhattan. Piekarze do 1950 wyrabiali je ręcznie, później zaczęto je produkować maszynowo, co spowodowało szybką, opłacalną produkcję żydowskiego pieczywa. W 1927 pochodzący z Polski piekarz, Harry Lender przybył do New Haven w Connecticut i założył pierwszą w Stanach Zjednoczonych fabrykę bajgli poza Nowym Jorkiem. Jego firma jako pierwsza wyprodukowała mrożone bajgle, a wprowadzając bajgle do supermarketów rozpowszechniła je wśród mas. No cóż a u nas pozostał obwarzanek mylnie zwany bajglem ;)


Składniki na krakowskie bajgle - czyli bułeczki z ciasta parzonego

Zaczyn:
1 łyżeczka drożdży suszonych instant lub 12 g świeżych
1 szklanka ciepłej wody
szklanka (ok. 170 g) mąki pszennej, białej typ 550 lub chlebowej typ 750
1 łyżka cukru

do zarobienia:
2 szklanki mąki
2 łyżeczki soli

Przygotowanie dania krakowskie bajgle - czyli bułeczki z ciasta

... parzonego

Dobę przed przygotowaniem ciasta, robimy zaczyn. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Powinna nam powstać gęsta, gładka masa, która po fermentacji stanie się rzadka. Miskę przykrywamy folią i odstawiamy na 24 godziny w ciepłe miejsce. Jeśli używacie drożdzy instant, pamiętajcie, że zaczynają one działać w tmp. ok 45*C, drożdżom świeżym wystarczy ciepła woda :). Po upływie 24 h do ciasta dodajemy stopniowo mąkę wymieszaną z solą i dokładnie wyrabiamy - ok. 20 - 30 min. Teraz trzeba ugnieść ciasto. Na początku wygląda jak gluty i się klei. Po paru minutach ugniatania ciasto powinno być gładkie, elastyczne i dość zbite. Jeśli jest za suche - trzeba dodać wody, zbyt glutowate - dosypać mąki. Ugniatanie to bardzo dobre ćwiczenie na biceps i triceps :D. Naczynie z ciastem przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 2 godziny. Kiedy ciasto wyrośnie, wstawiamy je do lodówki na noc. Rano, wyjmujemy ciasto z lodówki i zostawiamy w temperaturze pokojowej aby się ograło ok. 1 godz. - ciepłe ciasto znów zacznie lekko rosnąć. Ciasto lekko wyrabiamy na stolnicy, dzielimy je na 10-12 części. Z każdej formujemy okrągłą bułeczkę w której robimy palcem dziurkę po środku. Bajgle podsypujemy mąką i odkładamy do wyrośnięcia na 30 minut. W dużym szerokim garnku zagotujemy wodę do której wsypujemy 1 łyżeczkę sody i 40 g cukru. Wkładamy bajgle - po 3-4 (muszą mieć miejsce, jak pączki bo wciąż rosną). Gotujemy minutę, następnie przewracamy bajgle na drugą stronę i gotujemy kolejną minutę. Wyjmujemy łyżką i kładziemy na talerz przykryty papierowym ręcznikiem lub ściereczką, by lekko je osuszyć. Następnie przekładamy na blachę do pieczenia, smarujemy białkiem i posypujemy nasionami sezamu, solą, makiem, itp. Piekarnik nagrzewamy do 250 st C. Wstawiamy bajgle na 5 minut. Zmniejszamy temperaturę do 200 st C i pieczemy kolejne 12-15 minut uważając, by się nie przypaliły.

Ps. Zdjęcie wrzuciłam z wikipedii jak zrobię swoje to zamienię ;)

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

krakowskie bajgle - czyli bułeczki z ciasta parzonego - komentarze

miodzianka
miodzianka
17.08.2014 20:42
Bagiel jest pyszny lecz sama nie robiłam.