Konfitury truskawkowo-cytrynowe z delikatną cynamonową nutą

  
1 5 5 8
2008-05-28
4 godziny + 2 doby oczekiwania
łatwe
Porcje: około 14 słoików 0.2 litra
Kuchnia europejska

Konfitury truskawkowo-cytrynowe z delikatną cynamonową nutą, to pyszna kompozycja łącząca słodkie truskawki i orzeźwiające cytryny. Odrobina cynamonu podkreśli smaki. Podawaj na tostach. Spróbuj również przełożyć nimi piernik.


Składniki na konfitury truskawkowo-cytrynowe z delikatną cynamonową nutą

3 kg truskawek

2 kg cukru

4 cytryny

kawałek kory cynamonowej o długości około 8 cm

Przygotowanie dania konfitury truskawkowo-cytrynowe z delikatną cynamonową nutą

 1. Cytryny wyszoruj dokładnie pod gorącą wodę. Włóż do garnka, zalej zimną wodą (powinny w niej swobodnie pływać), doprowadź do wrzenia i gotuj na małym ogniu 15 minut. Wyjmij i pozostaw do ostygnięcia.
 2. Z cytryn odetnij końcówkę, wyciśnij sok do miski. Skórki przekrój na pół, ostrym nożem skrój białą, gorzką warstwę, następnie skórki pokrój na bardzo cienkie paski. Skórki zalej zimną wodą i odstaw na kilkanaście godzin - w tym czasie kilka razy zmień wodę.
 3. Wyciśnięty sok z cytryn przecedź przez sitko, dodaj szklankę cukru, zagotuj, wystudź, wstaw do lodówki (musi poczekać na następny etap).
 4. Wymoczone skórki zalej nową wodą i gotuj na małym ogniu do średniej miękkości (około 10-15 minut). Wodę wylej, skórki zasyp szklanką cukru.
 5. Truskawki umyj, osącz, oderwij szypułki. Przełóż do garnka, w którym będziesz je gotować, zasyp pozostałym cukrem i odstaw na kilka godzin.
 6. Kiedy truskawki puszczą sok, garnek postaw na średnim ogniu. Dodaj syrop z soku cytrynowego (przechowywany wcześniej w lodówce) i doprowadź do wrzenia, następnie zmniejsz ogień i gotuj konfiturę przez 30 minut. Podczas gotowania nie mieszaj ich łyżką, a tylko potrząsaj garnkiem. Łyżką cedzakową usuwaj powstającą pianę.
 7. Wyłącz ogień i pozostaw konfitury do następnego dnia.
 8. Na drugi dzień dodaj do truskawek skórkę cytrynową oraz korę cynamonową. Smaż na wolnym ogniu, aż owoce staną się lekko szkliste, a syrop nabierze głębokiego, ciemnego koloru. Usuń korę.
 9. Gorące (wrzące) konfitury przekładaj do wyparzonych wcześniej słoików, od razu zakręcaj. Słoiki postaw na ściereczce wieczkiem do dołu, przykryj ściereczką i pozostaw do wystygnięcia.
 10. Przechowuj w ciemnym miejscu.
 11. Dobrze usmażone konfitury możesz przechowywać co najmniej kilkanaście miesięcy w ciemnym i chłodnym miejscu.
Dodatkowe informacje
Na konfitury wybieraj owoce najlepszej jakości - dobrze dojrzałe, bez żadnych skaz. Konfitury są najlepsze z małych owoców, które dojrzewają pod koniec sezonu.

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.