Kluski leniwe - przepis tradycyjny

1 5 5
2019-01-04
30 minut
łatwe
Porcje: 4
Kuchnia europejska
Kluski leniwe - przepis tradycyjny

Chyba nie ma nikogo, komu dzieciństwo nie kojarzy się z kluskami leniwymi, przygotowanymi przez babcię. I tego należy się trzymać, trzeba robić leniwe i nie zapominać tradycyjnego przepisu. To proste danie, łatwe i szybkie w przygotowaniu.

Moja Babcia mieliła twaróg do leniwych, dzięki czemu były bardzo delikatne. Dzisiaj jest jeszcze łatwiej i szybciej, bo dobry, mielony twaróg można kupić w każdym sklepie.


Składniki na kluski leniwe - przepis tradycyjny

1/2 kg twarogu tłustego lub półtłustego mielonego (jak na sernik)
1-2 szklanki mąki pszennej (zależnie od wilgotności twarogu)
2 jajka
szczypta soli
mąka do podsypywania

Przygotowanie dania kluski leniwe - przepis tradycyjny

  • Żółtka oddziel od białek. Białka ubij na zwartą pianę.
  • Do miski włóż twaróg, dodaj żółtka, jedną szklankę mąki pszennej,, dopraw solą. Wyrób masę, dodając po trochu tyle mąki, by z masy można było formować. Dodaj pianę, odrobinę mąki i zarób wszystko jeszcze raz.
  • Na stolnicy posypanej mąką formuj z masy wałki o średnicy około 2 cm, następnie krój na ukośne kawałki o długości 2 cm.
  • Kluski gotuj partiami w dużej ilości osolonej wody przez 2-3 minuty od wypłynięcia. Pamiętaj, by po wrzuceniu każdej porcji delikatnie ją zamieszać – wtedy kluski nie przywrą do dna.
  • Podawaj ze zrumienioną na maśle tartą bułeczką i cukrem. Albo z cynamonem.

Dodatkowe informacje
Nie przejmuj się tym, że piana dodana do masy całkowicie w niej zniknie, bo jednak nie zniknie: małe, niewidoczne pęcherzyki pozostaną. I podczas gotowania się nieco powiększą, dzięki czemu kluski będą wyjątkowo delikatne.

Zdjęcie:Patrycja Poterała


Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.