»
Przepisy »
Przetwory »
Przetwory z warzyw »
Kiszka ziemniaczana
więcej niż godzinkę
średniołatwe
Porcje: 3-4 kiszki
Kiszka ziemniaczana jest jednym z charakterystycznych elementów kuchni Podlaskiej. Przed laty było to podstawowe danie ubogich mieszkańców Podlasia. Jest to potrawa ze startych ziemniaków, słoniny, sadła lub podsmażonego boczku i przypraw. Taką masą napełniamy jelita wieprzowe. Nadają one potrawie niepowtarzalny smak i aromat.
Składniki na kiszka ziemniaczana
grube jelita jak na kaszankę (ok. 3 kawałki o dł. 40 cm każdy)
2 kg ziemniaków
3 średnie cebule
3 jajka
20 dag słoniny
25 dag chudego wędzonego boczku
kilka ząbków czosnku (niekoniecznie)
3 łyżki oleju
sól, pieprz, majeranek
2 kg ziemniaków
3 średnie cebule
3 jajka
20 dag słoniny
25 dag chudego wędzonego boczku
kilka ząbków czosnku (niekoniecznie)
3 łyżki oleju
sól, pieprz, majeranek
Przygotowanie dania kiszka ziemniaczana
...
Jelita wypłukać, zawiązać z jednej strony sznurkiem.10 dag słoniny i boczek pokroić w drobną kostkę i usmażyć na złoty kolor.
Cebulę pokroić w kostkę i podsmażyć
Ziemniaki zetrzeć na tarce tak samo jak na placki ziemniaczane i dodać do nich 3 łyżki oleju po to by nam nie sczerniały, cebulę, skwarki, jajka. Przyprawić do smaku
Wszystko wymieszać i napełniać kiszki maksimum do 2/3 objętości. Kiszki należy ponakłuwać wykałaczką by zapobiec ich pękaniu. W trakcie pieczenia kiszki kurczą się.
10 dag słoniny pokroić w plasterki i ułożyć na blasze a na to kiszki ziemniaczane. Piec w piekarniku ok. 2 godz. w temp. 175 st. C., aż nabiorą jasnobrązowego koloru. W połowie pieczenia należy kiszkę odwrócić, aby zrumieniła się z drugiej strony.
Przyprawy są sprawą indywidualną. Ja lubię z dodatkiem czosnku. Można również dodać łyżeczkę wegety.
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl
Kiszka ziemniaczana - komentarze
~Kaska
7.02.2017 22:52
Czy mozna zrobic w większej ilości i np. ugotowac i zamrozić a później wyjac z zamrażarki i upiec? :) Bo chciałabym zrobic hurtowo ale nie wiem czy jak ugotuje to bedzie ten sam efekt :)
~Zawijka
29.11.2014 12:19
To jest danie zajefajne!!!! nawet zone mozna tym przekupic ha ha !!!
monika30315
2.02.2012 17:50
jestem wychowana na tch smakach, dla mnie
mmmm...rewelacyjne- prawda, przepyszne- prawda
zarówno bezposrednio po upieczeniu jak i potem odsmażane...zjadłoby się :)
agaslw
9.05.2008 13:39
Ja z pytaniem. Czy można tę babkę upiec bez kiszki, tylko w formie, może pod jakimś przykryciem? Pytam, bo po pierwsze primo - kiszki brak, a po drugie primo - nie wyobrażam sobie pracy z jelitami, a już szczególnie z dziewięciometrowymi. Pozdrawiam.
Ps. Ja też pamiętam kiszkę pieczoną przez moją Kresową Babcię, ale to było hmm dość dawno temu. No i Babci już nie ma.
leśne_echa
8.05.2008 18:00
Zapowiada się smakowicie. Właśnie udało mi sie kupić jelita z zakładów mięsnych. Hehe całe 9 metrów, tylko w takich porcjach sprzedają :) Wyobrażacie sobie jakie będzie mniammniamanie ?
Przepis wyjątkowo bogaty w składniki i to chyba będzie taka właśnie kiszka, jaką robiła moja prababcia. Wszystkie pozostałe były tylko namiastką i miały jedynie podobny zapach, który de facto nadaje sama kiszka. Jestem wychowana na kresowej kuchni i przyprawach, więc to, co oferują sklepy jest tylko cieniem prawdziwych aromatów wędlin i przetworów. Dziś już nie zdążę, jutro piątek - więc bez mięsa, ale w sobotę zabieram się od rana za kiszeczki. Leżą spokojnie w garażu, bo lodówka nie przetrzyma zapachu jelit :)))
bachaw
24.10.2007 12:01
Mój mąż pochodzi z okolic Augustowa i tam po raz pierwszy spróbowałam kiszki ziemniaczanej ( najlepsze są pieczone w piecu chlebowym) Zawsze nie wiem kiedy przestać jeść - żołądek już pełny a oczami jeszcze się je- pychota!!!
Zaraz biorę się za próbowanie tego przepisu!!
maga99
25.07.2005 17:34
Dokładnie coś takiego jadłam będąc w Mławie u znajomych. Byłam zaskoczona prostotą, pomysłowością i smakowitością tego jedzonka. Wszystkim niezdecydowanym szczerze polecam.