Kimchi
90 minut + 14 dni
łatwe
Porcje: Słoik 1 i 1/2 l

Czy wiesz, co to jest kimchi? To nie tylko tradycyjne danie kuchni koreańskiej. To symbol kultury tego dalekiego azjatyckiego kraju. Kimchi to sfermentowane lub kiszone warzywa o ostrym smaku, które je się same lub używa jako składnik innych potraw. Poznaj historię, właściwości odżywcze, z czym podawać i przepis na kimchi :)
Kimchi - co to?
Kimchi nazywa się także kimchee lub gimchi. Jak już wiesz, są to kiszone warzywa, do których dodaje się różne przyprawy i inne składniki. Według oryginalnego przepisu na kimchi głównym składnikiem jest kapusta pekińska oraz marchewka, por, czosnek i cebula dymka. Obowiązkową przyprawą do kimchi jest zmielona koreańska papryczka chili zwana gochugaru. To właśnie dzięki tej przyprawie kimchi zachowuje świeżość, ma czerwony kolor i ostry smak. Na liście składników do kimchi mogą znaleźć się także orzechy, imbir, jabłko, a nawet owoce morza i ryby.
Kimchi - historia
W Korei istnieje ponad sto rodzajów kimchi. Przepisy na kimchi przekazywane są z pokolenia na pokolenia, a statystyczny Koreańczyk zjada rocznie około 20 kg tego przysmaku. Mieszkańcy Korei całymi rodzinami przygotowują duże ilości kimchi na zimę. Przechowuje się je w tradycyjnych glinianych garnkach, które ze względu na specyficzny aromat trzyma się poza domem i częściowo zakopuje w ziemi. Niektórzy używają specjalnych lodówek do kimchi. W Seulu można odwiedzić muzeum kimchi, a tradycyjny przepis został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Nazwa kimchi pochodzi z języka chińskiego od słowa chimchae, które oznacza solone warzywa. Pierwsze przepisy na kimchi mogą pochodzić już z VII wieku. Wtedy też przygotowywano kimchi z rzepy, na które przepis można odnaleźć w pismach z tamtego okresu. W ten sposób zabezpieczano warzywa na zimę. Z biegiem czasu przepisy na kimchi ulegały różnym modyfikacjom. Na listę składników potrzebnych do kimchi trafił sos sojowy, ostre papryczki chili i kapusta pekińska, a Koreańczycy zaczęli je jeść bez względu na porę roku.
Kimchi - właściwości odżywcze
Kimchi to nie tylko pyszny ostry smak. W kimchi znajdziesz sporo cennych dla zdrowia składników. Kimchi jest bogate w błonnik oraz pożyteczne bakterie Lactobacillus, które dobrze wpływają na układ trawienny, regulują pracę jelit i wzmacniają odporność. Kimchi zawiera sporą dawkę witamin z grupy B, witaminę C, beta karoten oraz wapń, żelazo i fosfor.
Kimchi jest daniem niskokalorycznym. 100 g kimchi to tylko około 32 kalorii. Jeżeli jesteś na diecie, chcesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów lub zdrowo się odżywiasz, możesz wcinać kimchi.
Kimchi zawiera ostre przyprawy i sporo soli. Kimchi powinny więc unikać osoby zmagające się z wrzodami, refluksem i zespołem jelita drażliwego. Z kimchi powinny zrezygnować kobiety w ciąży. Ze względu na dużą zawartość soli, kimchi nie może być składnikiem diety chorych na nadciśnienie.
Kimchi - przepis
Jak zrobić kimchi? Aby zrobić dobre domowe kimchi, trzeba mieć sprawdzony przepis. Ten przepis na kimchi właśnie taki jest. Przepis na kimchi po polsku jest łatwy i został dostosowany do naszych smaków i potrzeb. Zobacz, w jaki łatwy sposób możesz zrobić kimchi, czyli kiszone warzywa po koreańsku :)
- Przepis na kimchi nie jest skomplikowany. Postępuj według niego krok po kroku, a nie spotka Cię żadna przykra niespodzianka. Twoje kimchi będzie doskonałe już za pierwszym razem.
- Na przygotowanie kimchi warto mieć więcej czasu. Najpierw trzeba pokroić, posolić i odstawić na 90 minut kapustę pekińską. Potem należy pokroić resztę warzyw i przygotować pastę z czosnku, imbiru i dymki. Na koniec wszystko się miesza i przekłada do słoika. Na pełnię smaku kimchi trzeba niestety poczekać do dwóch tygodni.
- Lista składników nie jest długa, a wszystkie produkty są w sklepach przez cały rok. Mielonej papryczki chili gochugaru szukaj w internetowych sklepach z żywnością azjatycką lub na półkach z produktami kuchni świata.
- Jeżeli lubisz bardzo ostre dania, dodaj więcej papryczki chili gochugaru.
- Kimchi zawsze przechowuj w szklanym pojemniku lub słoiku. Nie używaj plastikowych pojemników, ponieważ kimchi może wejść w reakcję z tworzywem i zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach.
- Kimchi nakładaj do około 3/4 wysokości słoika. W czasie kiszenia zaczną się wydzielać gazy, które mogą wypchnąć warzywa do góry.
Kimchi - z czym jeść?
Kimchi to danie uniwersalne. Świetnie smakuje samo jako przekąska, ale jest także smakowitym uzupełnieniem innych potraw. Bardzo przyjemnie smakuje zupa z kimchi, na przykład ramen. Możesz dodać je gulaszu, aby wzmocnić i zaostrzyć jego smak. Kimchi fajnie łączy się z ryżem i makaronem ryżowym. Ten koreański przysmak możesz też zaserwować do naleśników, omletów lub kanapek.
W Korei kimchi jest tradycyjnym daniem i jedną z najpopularniejszych przystawek, ale używa się go także jako składnik innych potraw:
- kimchi jjigae - gulasz z kimchi
- kimchi-guk - kimchi zupa
- kimchi-jeon - naleśnik z kimchi
- kimchi bokkeumbap - smażony ryż z kimchi
Dzięki temu, że składniki do kimchi są do kupienia przez cały rok, możesz je robić, kiedy tylko najdzie Cię ochota na to tradycyjne danie z Korei. Kimchi możesz podać zarówno na imprezie, jak i jako dodatek na rodzinnym obiedzie. Sprawdzi się na drugie śniadanie i na kolację. Jak widzisz, kimchi smakuje zawsze, z różnymi dodatkami, bez względu na okazję czy porę roku.
Jeżeli lubisz robić dania z różnych stron świata, ten przepis na pewno przypadnie Ci do smaku. Przepis na kimchi jest łatwy i sprawdzony. W tej koreańskiej potrawie nie brakuje smaku, aromatu i ostrości. Warto wybrać ten przepis i zrobić pyszne kimchi bez dalekiej podróży :)
Składniki na kimchi
1 kapusta pekińska (ok. 850 g)
1 marchewka
1/2 białej rzodkwi
1 pęczek cebuli dymki
4 ząbki czosnku
4 cm świeżego imbiru
4 łyżki zmielonej papryczki chili gochugaru
4 łyżki sosu sojowego
2 łyżki cukru
2 płaskie łyżki soli
1 marchewka
1/2 białej rzodkwi
1 pęczek cebuli dymki
4 ząbki czosnku
4 cm świeżego imbiru
4 łyżki zmielonej papryczki chili gochugaru
4 łyżki sosu sojowego
2 łyżki cukru
2 płaskie łyżki soli
Przygotowanie dania kimchi
...
- Wykrój głąb z kapusty pekińskiej. Przekrój ją wzdłuż na cztery części i pokrój w poprzek na kawałki o długości około 4 cm. Przełóż do miski i wypłucz w zimnej wodzie. Odcedź i posyp solą. Odstaw na 90 minut. Co jakiś czas przemieszaj kapustę. Następnie wypłucz kapustę w zimnej wodzie, aby pozbyć się nadmiaru soli.
- Marchewkę i białą rzodkiew obierz i pokrój w słupki.
- Imbir obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Razem z ząbkami czosnku i dymką zmiksuj na gładką pastę. Dopraw papryczką chili i cukrem. Wlej sos sojowy i wymieszaj.
- Do kapusty pekińskiej dodaj marchewkę i białą rzodkiew. Wymieszaj.
- Dodaj pastę i dokładnie wymieszaj.
- Kimchi przełóż do szklanego pojemnika lub słoika (do około 3/4 jego wysokości). Słoik pozostaw w temperaturze pokojowej 2 dni, a następnie wstaw do lodówki. Kimchi będzie gotowe po 10-14 dniach.
- Podawaj jako przekąskę lub dodatek do innych dań nie tylko kuchni azjatyckiej :)
Zdjęcia: Kamila Dąbrowska-Grec
Opracowanie przepisu: Anna Szulc-Górska
![]() |
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl