Ketchup z cukinii
Czas późnego lata i wczesnej jesieni to ten szczególny moment, kiedy szukasz przepisów na przetwory. Oczywiście sięgasz po klasykę, jak kiszone ogórki, marynowana papryka albo przecier z pomidorów. A co powiesz na domowy ketchup? :)
Jeśli do tej pory jeszcze nie zdażyło Ci się zrobić domowego ketchupu to najwyższa pora to naprawić. A najlepszym pomysłem będzie ketchup z cukinii. Smakuje trochę inaczej, ale jest bardzo pyszny i mało pracochłonny w przygotowaniu.
Przepis na ketchup z cukinii pochodzi z odchłani internetu. Trochę go zmieniłam, ale nie odbiega znacząco od oryginału. Zamiast koncentratu z pomidorów użyłam świeżego przecieru, bo skoro teraz jest czas zbiorów to dlaczego nie korzystać z tego dobrodziejstwa :)
Składniki na ketchup z cukinii
4 słodkie jabłka
1 kg cebuli
2 kg pomidorów (najlepsze są w kształcie jajka, gatunek lima, są bardziej mięsiste)
2 szklanki cukru
1 szklanka octu spirytusowego 10%
4 łyżki soli
4 goździki
3 ziarna ziela angielskiego
2 liście laurowe
2 łyżeczki pieprzu
2 łyżeczki słodkiej papryki
1 łyżeczka ostrej papryki wędzonej (możesz zamienić na zwykłą lub chilli)
Przygotowanie dania ketchup z cukinii
...
- Cukinię i jabłka obierz, zetrzyj na grubej tarce, posól, połóż na sicie i odstaw na minimum 3 godziny.
- Cebulę pokrój w cienkie piórka, posól i odstaw na podobny czas.
- Pomidory pokrój, ugotuj tak, żeby odparowały. Zblenduj i przetrzyj przez sitko, żeby pozbyć się pestek i skórek.
- Odcieknięte warzywa i jabłka włóż do dużego garnka i gotuj na średnim ogniu bez przykrycia ok. 45 minut. Mieszaj od czasu do czasu.
- Po upływie tego czasu dodaj ocet i cukier oraz goździki, ziele angielskie, liście laurowe (przyprawy zawinięte w kawałek gazy) i wymieszaj wszystko. Garnek przykryj i gotuj na niewielkim ogniu 20 minut.
- Dodaj przetarte pomidory oraz przyprawy i gotuj jeszcze 5 minut.
- Odstaw do przestygnięcia. Usuń przyprawy. Ketchup zblenduj i ponownie podgrzej (koniecznie przykryj, bo bardzo pryska).
- Nakładaj do wyparzonych słoików, dobrze zakręć i odstaw do góry nogami. Słoiki najlepiej studzić powoli, więc nakryj je kocem lub ręcznikiem i zostaw na całą noc.
- Możesz również pasteryzować słoiki. Wtedy nałóż zimny ketchup do wyparzonych słoików i pasteryzuj je w wodzie ok. 20 minut.
Domowy ketchup bez chemii, za to pełen pysznych warzyw i owoców :) Zimą świetnie będzie smakował z kanapkami, zapiekankami, pizzą :) |
Przepis i zdjęcia Kasia Marks, za podsunięcie pomysłu i pomoc w przygotowaniu wielkie dzięki dla Kamili Dąbrowskiej :)
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl