Karp zapiekany w śmietanie, pachnący mocno grzybami i pietruszką, i tak w ogóle doskonały

  
1 5 5 26
2004-05-08
40 minut
łatwe
Porcje: 4
Kuchnia europejska
Karp zapiekany w śmietanie, pachnący mocno grzybami i pietruszką, i tak w ogóle doskonały

W wielu polskich domach w czasie wigilijnej kolacji jedną z potraw musi być karp. W zależności od tradycji czy regionu karpia przygotowuje się na różne sposoby. Ten sprawdzony i dość prosty przepis na karpia w śmietanie z grzybami i pietruszką to nowe wcielenie karpia wigilijnego.

Karp przygotowany w ten sposób jest daniem tak delikatnym jak ten pierwszy śnieg, co go już od tak dawna brakuje na święta. Ale może w tym roku będzie inaczej i śniegu będzie po pas? :)

Ten karp zapiekany w śmietanie wygląda po prostu zjawiskowo :) No i pachnie cudownie. Mocno grzybowy aromat rozpływa się po całym domu.

Karp zapiekany w śmietanie będzie pięknie prezentował się na wigilijnym stole.

Jeżeli lubisz karpia i nie wyobrażasz sobie bez niego Wigilii i Bożego Narodzenia, wybierz ten sprawdzony przepis na nową odsłonę tej świątecznej ryby :)


Składniki na karp zapiekany w śmietanie, pachnący mocno grzybami i pietruszką, i tak w ogóle doskonały

po średniej wielkości filecie karpiowym na osobę - około 80 dagdwie solidne garści grzybów - pieczarek albo kurek mrożonych, albo rydzów, albo jakichkolwiekdwie średniej wielkości cebuleczubata łyżka masładwie łyżki oliwyszklanka tłustej, kwaśnej śmietanysólpieprzgarść drobniutko posiekanej natki pietruszki

Przygotowanie dania karp zapiekany w śmietanie, pachnący mocno grzybami i pietruszką, i tak w ogóle doskonały

Potrawa z bardziej tych efektownych i jeszcze prostszych w wykonaniu. Tchnąca duchem Wigilii i jeśli z grzybów leśnych, tchnąca powiewem ciepłych dni....

Ale najpierw trzeba rybę potraktować sokiem z cytryny, filety myję, dokładnie suszę, skrapiam sokiem z cytryny. Odkładam na bok.

Teraz cebula i grzyby. Cebulę obieram i kroję na raczej dużą kostkę. Jeśli mam pieczarki, obieram je i kroję na połówki [pieczarki są znacznie smaczniejsze, jeśli są w dużych kawałkach], jeśli zaś mrożone grzyby [wspaniałe są kurki i rydze] nic z nimi nie robię.

Na oliwie podsmażam cebulę - smażę ja do lekkiego zeszklenia, następnie dodaję grzyby i na silnym ogniu smażę przez kilka minut do całkowitego odparowania soku.

Wtedy dodaję masło i smażę jeszcze dwie, trzy minuty. Taki sposób smażenia grzybów wydobędzie z nich cały wspaniały smak i aromat.

Teraz czas już na rybę. Usuwam z niej sok z cytryny, solę i pieprzę delikatnie i smażę przez dwie, trzy minuty na silnie rozgrzanej oliwie.

Jeśli filety są ze skórą - pamiętajcie, by rybę wpierw kłaść na patelnie skórą! W naczyniu żaroodpornym układam filety, na nie układam grzyby z cebulą i wstawiam na 20 minut przed kolacją do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Po 15 minutach pieczenia, kiedy ryba w środku już doskonała, a grzyby lekko spalone z wierchu, na potrawę wylewam śmietanę, wstawiam na pozostałe 5 minut do piekarnika!

Ta śmietana, w tym momencie, to cale clou dania.
Po wyjęciu z piekarnika rybę posypuję pietruszką!

Uwierzcie mi, nic z niej nie zostanie - już sam jej zapach przyprawia o holistyczne poczucie wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą!


Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.