» O gotowaniu » O gotowaniu » Jak ugotować żeberka? Poznaj moje porady

Jak ugotować żeberka? Poznaj moje porady

Grzegorz Ostrowski   2023-07-19         0  

Jeżeli mówimy o naszej tradycyjnej kuchni, to absolutnie wśród serwowanych dań nie może zabraknąć mięsiwa. Dziś zajmiemy się żeberkami, które stosunkowo rzadko goszczą na naszych stołach – a przyznam szczerze, że szkoda. Poznaj kilka moich sprawdzonych sposobów marynowania tego klasyka.

Spis treści:

  1. Jak ugotować żeberka, aby były kruche?
  2. Najlepsze sposoby na żeberka
  3. Żeberka prosto z pieca
  4. Takiej wersji żeberek jeszcze nie jadłaś


Jak ugotować żeberka, aby były kruche?

Decydując się na przyrządzanie czerwonego mięsa, musisz mieć na uwadze zarówno odpowiedni czas marynowania, jak i późniejszą obróbkę termiczną. To od tych dwóch czynników zależy, czy Twoje mięsa będzie miękkie i bez problemu odejdzie od kości. Chcesz wiedzieć, jak ugotować żeberka? Rozpocznij przygotowania od smakowitej zaprawy.

Najlepsze sposoby na żeberka

Zacznijmy od kilku klasyków, które doskonale sprawdza się zarówno na niedzielny obiad jak i potrawę podawaną podczas przyjęcia. Będziesz potrzebować kilku dużych jabłek, cebuli oraz majeranku. Pokrojone warzywa i owoce w towarzystwie przypraw podsmaż najpierw na patelni, a następnie ułóż w nich żebra. Gdy te się lekko zamkną, przerzuć wszystko do naczynia żaroodpornego i upiecz. Jeżeli wolisz nieco bardziej pikantne smaki, połącz kilka produktów, które zapewne masz w kuchni. Podstawą do Twojej marynaty będzie ketchup, czosnek, papryka słodka i ostra oraz podstawowe przyprawy. Wszystko dobrze wymieszaj z odrobiną oleju i natrzyj mięso. Najlepiej zostaw je na noc w lodówce, co pozwoli dokładnie zamarynować żeberka.

Żeberka prosto z pieca

Kuchnia polska od lat bogata była w różnego rodzaju mięsa, które poddawane były obróbce termicznej w piekarniku. Nic więc dziwnego, że i żeberka najczęściej przyrządzane są w taki sposób. Pamiętaj jednak, że nie musisz ich dusić w naczyniu żaroodpornym. Doskonale będą smakować, jeśli upieczesz je na ruszcie, lub wykorzystasz do tego sezonowego grilla.

Takiej wersji żeberek jeszcze nie jadłaś

Żeberka wcale nie muszą być pieczone. Z powodzeniem możesz je przygotować, wykorzystując do tego wyłącznie jeden garnek. W nieco słodszej wersji potrzebować będziesz wody połączonej z miodem, czosnku, soli oraz dużej ilości majeranku. W tak przygotowanej zalewie duś mięso na wolnym ogniu przez około godzinę. Szybka w zrobieniu i rozpływająca się w ustach wersja żeberek doskonale sprawdzi się podczas rodzinnego spotkania. Zaglądaj na moją stronę regularnie po więcej sprawdzonych przepisów i inspiracji.

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.